Jak si vypěstovat jahody ze semene?
Ne, není to omyl. Přestože už léta kupujete sazenice a ze semene jste možná zkusili pěstovat pouze takzvané měsíční jahody, toto se vám bude určitě líbit.
Na našem trhu jsou totiž tři nové odrůdy jahod, které přinášejí středně velké až velké plody a pěstují se ze semen. Kromě nich přišli odborníci také s novou odrůdou měsíčních jahod, která rodí celé vegetační období. Navíc přináší plody, na kterých si opravdu pochutnáte, neboť vůní a chutí připomínají lesní jahody.
Proč je lepší vysévat?
Díky tomuto způsobu pěstování odstraníte největší problém této plodiny - náchylnost na virové choroby. Virózy totiž běžně jahodám deformují listy, způsobují chlorózy, snižují rodivost a často zlikvidují celou rostlinu. Při vegetativním rozmnožování se virus přenese i na novou sazenici. Virózy jsou přenášeny i mšicemi a jiným krev sajícím hmyzem a na záhoně se snadno rozšíří z jedné rostliny na druhou. Založit zdravý, chorobami nezatížený záhon je v zahrádce téměř nemožné. Účinnější řešení je jahody vysít, semeny se totiž virus nepřenáší.
Kdy vysévat?
Termín výsevu si zvolte podle vlastních možností. Z lednového a únorového výsevu vypěstujete sazenice na vysazování počátkem léta. Vysadit je do půdy můžete v květnu a červnu, koncem léta přinesou první plody. Příští rok budou rodit naplno. Při brzkém vysévání však mohou nastat problémy pro nedostatek světla při klíčení. Semenáčky se mohou příliš vytahovat. Vysévat však můžete i později - od března do května až června. V této době mají semenáčky dostatek světla i tepla, sazeničky jsou pevné, kompaktní a plně vyvinuté. Musíte však počítat s tím, že úrodu přinesou až v následujícím roce.
Jak na to?
Vzrůst sazenic ze semen trvá přibližně tři měsíce. Můžete to zkusit ve skleníku, ale i doma na okenním parapetu. Drobná semena potřebují na vyklíčení světlo, vysévejte je proto na povrch kvalitního výsevního substrátu a jen jemně zatlačte. Po celou dobu klíčení musí mít rovnoměrnou vlhkost. Zakryjte proto výsevní misku tabulkou skla nebo fólií. Přímo na substrát můžete položit noviny, které udržujte stále vlhko. Semena jahod klíčí dva až tři týdny, přičemž potřebují teplotu alespoň 20°C. Růst semenáčků jsou z počátku pomalejší a začnou rychleji růst, až když mají dva až tři pravé listy. Mladé rostliny z výsevů dvakrát přesaďte, poprvé za čtyři až šest týdnů od vyklíčení.
Vysazování na záhon
Přijde na řadu, až když mají mladé rostlinky pět až deset listů. Pokud budete sázet do bedniček, vyberte masivnější, osvědčily se například samo zavlažovací. Substrát by měl být bohatý na humus, dobře propustný a mírně kyselý, tedy s pH okolo 5. Dostatek vláhy v nádobách je důležitý. Kořenové baly by totiž měly být stále mírně vlhké.
Nezapomeňte!
Jelikož z poloviny hybridních semen mohou vyrůst rostliny s rodivými květy a druhá polovina nemusí tvořit pyl, myslete na to při vysazování do bedýnky na balkon. Problém může nastat, když vysadíte do jedné pouze dvě až tři rostliny a náhodou budou mít všechny sterilní, tedy nerodivé květy. Počkejte proto s vysazováním sazenic na první květ a zajistěte, abyste měli v bedničce vždy alespoň jednu rostlinu s květem, který tvoří pyl, tedy ze kterého se doslova práší.
Přezimování
Všechny odrůdy vypěstované ze semen přezimují na záhoně bez problémů. V našich podmínkách nevymrznou. Když budete pěstovat jahody v truhlících nebo jiných nádobách, zakryjte je během silných mrazů chvojím. Proti promrznutí je lepší izolovat i stěny a dno bedýnek. Nejčastější příčina úhynu jahod v průběhu zimy však není vymrznutí, ale vyschnutí. Dostatek sněhu na bedničce tepelně izoluje a současně při oblevě dodá vodu, která se pomalu vsákne do substrátu. Pokud sníh není, měli byste i během zimy substrát v bedničce občas zalít.