Jaké známe odrůdy meruněk?

Stejně jako kterýkoliv jiné zboží, i ovocné druhy podléhají různým módním trendům. Mezi ty, jejichž sortiment se radikálně změnil, patří i meruňky.

 

Když mluvíme o změně v sortimentu, neznamená to, že odrůdy jako 'Maďarská' či 'Velkopavlovická' se již nedají koupit. Máme na mysli změny ve velkovýrobě, která je odrazový můstek na rozšíření perspektivních odrůd i do zahrad. Nastaly po roce 1989, kdy došlo k privatizaci a postupnému zániku zpracovatelských podniků. Mezitím pěstované odrůdy byly převážně asijského typu, spíše vyšších tvarů, na kterých se prakticky nedalo vypěstovat stolní ovoce, neboť se nevykonávala probírka plodů a ošetřování bylo dost ztížené. To však nebyl hlavní problém, neboť téměř všechno ovoce bylo určeno k průmyslovému zpracování. Zásadní zlom přišel až tehdy, když producenti ovoce ztratili odbyt a museli začít hledat nová odbytiště. Jako nejlepší řešení byl jevem trh se stolním ovocem. Staré odrůdy však nesplňovaly potřebné požadavky, jako je velikost plodů, atraktivní vzhled, pevnost, vhodnost pro přepravu a skladování a podobně. Pokud se chtěli na trhu udržet, bylo třeba komplexně změnit způsob pěstování a přejít na nižší tvary. S tím souvisela i změna v sortimentu. A tak se k nám postupně začaly dostávat nové špičkové odrůdy, většinou takzvaného evropského typu. Jsou nejen atraktivní, ale umožňují vypěstovat si na poměrně malé ploše několik odrůd a rozšířit si tak období sklizně čerstvého ovoce. Nelze zapomínat ani na ostatní výhody plynoucí z pěstování na nižších pěstitelských tvarech, jako je jednodušší a důkladnější ošetřování, provádění nezbytné probírky plodů či bezpečnostní hledisko.

 

Odrůdy vhodné do našich podmínek

Přestože se vám všechny zřejmě nepodaří koupit v zahradních centrech, věříme, že je to už jen otázka času. 

 

'Aurora' - patří mezi nejčasnější, dozrává dva týdny před odrůdou 'Orangered', což je na přelomu června a července. Plody jsou středně velké, velmi pěkné oranžové barvy, s tmavočervenými líčky, s velmi dobrou nakyslou chutí. Strom roste středně silně, pupeny nasazuje již na jednoletém dřevě, díky čemuž velmi brzy nastupuje do rodivosti a bohatě rodí. 

 

'Bergarouge' - je nejúspěšnější kříženec odrůd 'Orangered' a 'Bergeron'. Má velké, výrazně oranžové plody, s intenzivním červeným líčkem. Jsou velmi atraktivní a chuťově velmi dobré. Dozrává těsně po odrůdě 'Velkopavlovické'. Stromy rostou silně, vytvářejí mnoho květních výhonků i na jednoletém dřevě. Květy jsou částečně samosprašné.

 

'Fantasme' - vznikla z volného opylení odrůdy 'Bergeron'. Dozrává asi týden po ní. Plody jsou velké, protáhlé, oranžovočervené barvy. Velmi dobře reagují na přepravu a skladování. Dužnina je oranžová, pevná, aromatická. Strom roste slabě, velmi brzy vstupuje do rodivosti, která je velmi vysoká. Vhodná je do intenzivních výsadeb. 

 

'Harlayne' - dozrává na přelomu července a srpna, oranžové zbarvení má však již asi deset dní před sklizní. Plody jsou středně velké, dužina je pevná, tmavě oranžová, má velmi dobrou chuť. Strom je zdravý, roste středně silně až silně. Odrůda je velmi úrodná, rezistentní proti monilióze a díky včasnému vybarvování plodů je vhodná na delší skladování. 

 

'Harogem' - dozrává současně s odrůdou 'Harlayne' a také se velmi brzy vybarvuje do oranžové až rubínovo červené barvy. Plody jsou o něco větší, než má 'Harlayne', jsou pevné a velmi dobré chuti. Strom roste zdravě a silně. Je mírně náchylná na hnilobu, velmi dobře snáší přepravu. Díky odolnosti proti zimním a pozdním mrazům v době květu přináší vysokou a pravidelnou sklizeň. 

 

'Kioto' - vytváří množství květů, kvete středně pozdě a jako jedna z mála odrůd je samosprašná, díky čemuž velmi brzy začíná přinášet pravidelné a vysoké sklizně. V letech bez jarních mrazů je nutná časná a silná probírka. Plody jsou středně velké, mají pevnou oranžovou dužinu dobré chuti. Na osluněné straně má červené líčko. Dozrává současně s odrůdami 'Hargrand' a 'Velkopavlovická'.

 

'Pinkcot' - kvete středně pozdě a velmi dlouho, podobně jako 'Orangered', díky čemuž se dokáže vyhnout pozdním jarním mrazům. Plody jsou asi o 20% větší, než má 'Orangered', chuťově jsou jemně kořeněné, výrazně oranžově zbarvené, s intenzivním červeným líčkem. Dozrává poměrně brzy, přibližně tři dny před 'Orangered'. Stromy rostou zdravě a silně, podobně jako 'Goldrich', květy vytváří již na jednoletém dřevě. Je částečně samosprašná. 

 

'Sylred' - vyznačuje se velikostí a pevností plodů. Dozrává týden po odrůdě 'Aurora'. Plody jsou velké, výrazně oranžové barvy, s velmi dobrou chutí, dobře snášejí přepravu i uskladnění. Strom roste silně, zdravě, kvete středně raně až později. Je částečně samosprašná. 

 

'Sylvercot' - velkoplodá, velmi raná, spolehlivě rodící francouzská odrůda. Je dostatečně odolná proti mrazům a chorobám, vyniká atraktivní červenou barvou plodů. Rodivost je velmi vysoká, časná a pravidelná, nevyžaduje probírku. Plody v dobrých podmínkách dosahují hmotnost až 70 g. Oranžová dužina je dobře oddělitelná od pecky, chuť je dobrá, harmonická. Plody dozrávají v druhém meruňkovém týdnu, dobře snášejí přepravu, skladovat se mohou až dva týdny. Vhodná je i do okrajových oblastí pěstování.

 

'Tardicot' - je to mutace odrůdy 'Bergeron', se kterou má společnou nejen intenzitu a čas kvetení, ale i tvar koruny a sílu růstu, jakož i kvalitu a velikost plodů. Je rovněž odolná proti mrazům i stejně úrodná. Rozdíl je v období dozrávání - dozrává asi o deset dní později, což umožňuje prodloužení meruňkové sezóny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jablka - každá odrůda je jiná

Každý druh ovoce, do jisté míry i odrůda, se vyznačuje specifickými vlastnostmi. Každý druh ovoce, do...
více…

Jak začít pěstovat citrusy?

Citrusy přinášejí do našich příbytků kromě krásy a vůně často i užitek. Pokud se i vy rozhodnete pro jejich...
více…

Jak pěstovat rybíz?

Podnební podmínky pro jejich úspěšné pěstování máme, takže rybíz by neměly chybět v žádné zahradě. Vybrat...
více…

Proč pěstovat višně?

Pěstovat nebo nepěstoval višně? Možná více si kladou tuto otázku. Vždyť jejich ovoce je kyselé a...
více…

Jak pěstovat měsíční jahody?

Měsíční jahody, v zahraničních katalozích nazývané také alpinské nebo alpské jahody, byly v minulosti v...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…