Zimní zahrada - nejlepší místo pro relaxování
Zasklená veranda i moderní zimní zahrada se zakládají na stejném principu: sluneční paprsky pronikají přes sklo, zahřívají stěny, podlahu i vzduch uvnitř. Kromě toho zde vzniká skleníkový efekt, který způsobuje, že část tepelného záření již nedokáže proniknout přes sklo zpět ven, odráží se zpět do interiéru a teplota vzduchu se ještě více zvyšuje.
Příliš mnoho slunce škodí
Skleníkový efekt zásobuje zimní zahradu tepelnou energií, ale v letním období může být příčinou příliš vysoké teploty vzduchu. Některé druhy skla dokáží pronikání slunečních paprsků eliminovat, během parného léta se však neobejdeme bez mechanického zastínění. Možnosti jsou stejné jako u běžných oken - od žaluzií až po automatické systémy. Vnitřní vertikální či horizontální žaluzie jsou levnější a lze je snadno ovládat mechanicky. Nedosahují však až tak výrazný efekt jako předokenní rolety, které zabraňují pronikání slunečních paprsků k povrchu skla. Vnější zastínění je výhodnější i v zahradě s větším množstvím zeleně, kde je ztížený přístup ke stěnám. Vnitřní zastínění je naopak více ochráněno před znečištěním a během chladných zimních nocí může sloužit jako dodatečná izolace. Potřeba zastínění se zvyšuje s každým čtverečným metrem zasklené plochy a účinné řešení často spolkne značné finanční prostředky.
Bez větrání to nepůjde
Čerstvý vzduch proudí do interiéru přes okna a dveře, jakož i větracími mřížkami, elektrickými ventilátory či větráky.Efektivním způsobem větrání jsou ručně nebo automaticky ovládané výklopná střešní okna. Tento způsob omezuje nepříjemný průvan. Další možností je elektronicky ovládaná posuvná střecha, která mění polohu na základě údajů ze snímačů. Zavře se, pokud například vnitřní teplota poklesne pod určenou hranici nebo pokud zesílí vítr, či začne pršet. Pokud je zahrada vysoká a úzká, skleněná plocha vyhřívá pouze malé množství vzduchu. V takovém případě lze na větrání využít komínový efekt - dole se nasává chladnější vzduch, který ohřívají pronikající sluneční paprsky, a ohřátý stoupá vzhůru. Na vnější i vnitřní straně jsou větrací mřížky - u podlahy a pod stropem. V zimě se větrací mřížky otevřou směrem do bytu - a máme teplovzdušné vytápění. V létě se zimní zahrada stejným způsobem propojí s venkovním prostorem. Přehřátý vzduch se horními průduchy vytlačuje ven a prouděním se mírně ochlazuje i stěna obytných místností, což zaručuje příjemný chládek. Nejúčinnější, ale také nejdražší způsob větrání představuje kvalitní klimatizační jednotka s automatickým zastíněním prostoru. Cena technologie může představovat až polovinu celkových nákladů. Každá kvalita má svou cenu: oprava špatně postavené zahrady může být totiž dražší než původní pořizovací cena.
Pěstování a přezimování rostlin
Prosvětlená a vzdušná zimní zahrada láká majitele, aby do ní začlenil více zeleně než do ostatních obytných prostor.Celoročně obývána zahrada má pokojovou teplotu od 18 do 22 ° C a nižší vlhkost. Tomu je třeba přizpůsobit i výběr vhodných rostlin. Pro pěstování v takových podmínkách jsou vhodné pokojové květiny v nádobách, v letních měsících jen rostliny odolávající silným slunečním paprskům. Studená zimní zahrada má v zimě denní teplotu přibližně 10 ° C (v noci o tři až pět stupňů méně). Takové prostředí vyhovuje například cibulovinám a hlíznatým rostlinám vysazeným do misek, které sem můžeme umístit již na podzim nebo brzy na jaře. Rovněž zde můžeme pěstovat či přezimovat i citrusy a jiné mediteránní rostliny - dokonce i stálezelené dřeviny.
Péče o rostliny závisí na ročním období
V zimě je zavlažujeme minimálně - jedenkrát za dva týdny. Na jaře rostliny postupně přivykáme na sluneční paprsky, v létě je dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Na podzim jim dopřejeme každý sluneční paprsek, omezíme zálivku a přestaneme s přihnojováním.Součástí rostlinného společenství v zimní zahradě jsou i živočišní škůdci, kteří pocházejí z venku (mšice, molice) nebo které jsme "nakoupili" spolu s rostlinami (třásněnky).Interiérové rostliny jsou náchylnější i na choroby. Před škůdci a chorobami je chráníme chemicky či biologicky, proti škůdcům pomůže i živočišný predátor.
Pěstování pokojových rostlin klasickým způsobem je velmi pracné. V zimních zahradách se dobře osvědčila hydroponie - vodný roztok dodává rostlinám vláhu a živiny a zeminu nahrazuje keramická granulovaná hmota, například keramzit nebo zeolitový substrát.
Typy zimních zahrad
Běžným typem je subtropická zimní zahrada, kde se mohou pěstovat rostliny volně rostoucí v subtropickém pásmu. Není určena pro celoroční pobyt osob. Během zimy v ní rostliny obvykle jen přezimují, v létě je přesouváme na balkony a terasy. Patří sem akácie (Acacia), azalky(Rhododendron simsii), araukárie (Araucaria), bugenvilee (Bougainvillea), citrusy (Citrus), brečtanovec(Fatshedera), gardénie (Gardenia), gerbery (Gerbera), jasmín (Jasminum), oleander (Nerium oleandr) a některé druhy bambusů.
Nejpůsobivější je celoročně obytná tropická zimní zahrada
Můžeme v ní pěstovat například ananasovníky (Ananas), banánovníky (Musa), draceny (Dracaena), dračinky (Cordiyline), fíkusy (Ficus), filodendrony (Philodendron), kávovníky (Coffea), krotóny (Croton), kolumney (Columnea), parožnatky (Platycerium), antúrie (Anthurium), šachor (Cyperus), strelície (Strelitzia) a rozličné druhy palem, kapradin, orchidejí, bromélií a masožravých rostlin.
Vzácná je vodní zimní zahrada
Pro vysokou vlhkost musí být dobře oddělena od obytných prostor. Z rostlin jsou nejvhodnější ardíze (Ardisia crenata), babelky (Pistia stratiotes), stolístky (Myriophyllum),helxiny (Soleirolia), hortenzie (Hydrangea), lopatkovec (Spathiphyllum) či Ruel (Dipteracanthus).
Nepřítelem je vlhkost
Hlavním nepřítelem zimních zahrad je vlhkost vzduchu, zejména pokud se zimní zahrada stavěla současně s novostavbou. Většina stavebních technologií se totiž bez vody neobejde a přebytečná "zabudovaná" vlhkost se odvětrává několik měsíců, ale i rok či dva. Vlhkost vzduchu se zvyšuje i při pěstování většího množství rostlin - například při pravidelném zalévání stoupne o více než deset procent. Kromě toho obyvatelé domu sem často umísťují vířivé vany, které prostředí k relaxaci sice obohatí, ale na druhé straně je třeba k nim vždy přidat i další klimatizační jednotku nebo alespoň zařízení na odvlhčení vzduchu. O konstrukci zimní zahrady se musíme pravidelně starat a čistit ji běžnými čisticími prostředky nebo speciálními přípravky. Vlhkost, nečistota a nedostatečné větrání jsou příčinou vzniku plísní.
Jak si poradit s orosenými skly
Během chladných dní se mohou vyskytnout problémy s kondenzací vodních par. Skleněné stěny se rosí a ze střešních tabulí může dokonce kapat voda. Jednou z příčin je nekvalitní zasklení. Podmínky, při kterých se na vnitřních plochách skel začíná srážet vlhkost, definuje norma. V dobře větraném prostoru s vnitřní teplotou 20 ° C a relativní vlhkostí vzduchu 60 procent vzniká kondenzát na skleněných výplních při takovém poklesu venkovní teploty: při jednoduchém skle způsobuje kondenzaci pokles teploty na 9 ° C, při izolačním skle staršího typu na -2 ° C, při tepelně izolačním dvojsklu s mezerou vyplněnou vzduchem na -16 ° C a při tepelně izolačním dvojsklu vyplněným vzácným plynem na -26 ° C. Další příčinou je špatný systém vytápění. Doporučuje se podél okenních ploch použít podlahové konvektory, aby tepelná clona zabránila kondenzaci ohřátého vzduchu na studeném skle.
Náročná investice
Kvalitní zimní zahrada je finančně náročná stavba. Výše nákladů závisí na její velikosti a typu (cena se pohybuje od osmdesát tisíc až do jednoho milionu korun, někdy i více). Především musíme mít základní představu o tom, jak budeme zimní zahradu využívat - od toho se odvíjí nejen její tvar a umístění, ale i výběr materiálu na konstrukci a způsob zasklení. Na stavebním úřadě bychom se měli informovat, zda budeme potřebovat stavební povolení.
Rady při plánování
Optimální orientace zimní zahrady je směrem na jih. Na zastřešení celoročně obytné zimní zahrady je vhodná uzavřena střecha se střešními okny. Plochá střecha se v létě přehřívá a v zimě přijímá jen málo slunečního tepla. Možnost uzavření zimní zahrady od ostatních místností zabraňuje teplu a vlhkosti, aby negativně ovlivňovaly klima v interiéru. Keramická dlažba v zimní zahradě funguje jako tepelný akumulátor, proto je vhodnější než dřevěné nebo betonové podlahy. Zimní zahrada, kterou využíváme i jako obytnou místnost, měla by zabírat plochu alespoň deset čtverečních metrů a měla by mít světlou výšku nejméně 220 cm.Ve výklencích či v šikmých stěnách mohou vznikat slepé kouty bez cirkulace vzduchu. Klimatizaci dimenzujeme vždy s rezervou, abychom měli možnost nastavit o něco vyšší výkon.