5 chyb při koupi nemovitosti - nesprávná prohlídka
Existují dva nesprávné způsoby, kterými kupující přistupují k obhlídce. Prvním je okamžitá ztráta zájmu na základě pocitu. Kupující přichází na obhlídku nemovitosti a už na ulici postupně nabývá názor, že tato nemovitost není ta pravá. Jeho pocit podpoří venkovní vzhled nemovitosti a definitivně se v tomto názoru utvrdí, když překročí její práh.
První dojem může i lhát
Toto přesvědčení nabude kupující, aniž se důkladněji podíval na lokalitu, pozorně si prohlédl exteriér a interiér nemovitosti a od makléře či majitele se dozvěděl všechna fakta. Tak, jak se to stává při setkání s lidmi, kupující okamžitě zaujme postoj na základě sympatií. Taková prohlídka má pak obvykle stejný průběh. Kupující velmi rychle projde jednotlivými místnostmi, aniž do nich dokonce vstoupil, a pokud ho v interiéru něco zásadně překvapí, velmi rychle i odchází. Kromě toho, že je taková prohlídka velkou ztrátou času, je i nešťastným omylem. Skutečnost, že si na ni musíte obětovat ze svého pracovního nebo osobního času, že se na ni a z ní musíte dopravit, že často musíte zorganizovat a přepravit jiné lidi, kteří s vámi obhlídku absolvují, je podle mého názoru dostatečným důvodem pro to, abyste dané nemovitosti věnovali několik speciálních minut pozornosti. Zvláště když jste již na místě. Tak jako při osobním kontaktu, i při nemovitostech se jejich skutečný potenciál často odhalí až po pečlivém zkoumání. Pamatujte si, že vaše úvodní sympatie jsou emocionální stav, který může být způsoben i jinými příčinami jako parametry nemovitosti (například dopravní zácpou, špatným dnem v práci či ošklivým počasím).
Likvidátor pojišťovny
Druhý způsob nesprávného přístupu kupujícího k obhlídce je přesně na opačné straně spektra. Kupující navštíví nemovitost a od začátku se chovají jako likvidátoři pojistné události. Sledují a alespoň mentálně zaznamenávají všechny praskliny na stěnách, nerovnosti podlah a jiné chyby, aniž by si všímají svých pocitů. I když je správně a namístě důkladně si ohlédnout všechny detaily nemovitosti, první návštěva a jí generované první emoce a myšlenky mohou do značné míry předurčit to, jak se vám bude později bydlet. Nejen okolí, dispoziční řešení či zařízení, ale i osobnost majitele do velké míry napoví, zda je tato nemovitost pro vás to pravé. Pozornosti je sice při prohlídkách třeba, ale jistě nikdo z vás nechce, aby bylo jeho bydlení jako dohodnuté manželství. Navíc, těch prvních, nejzajímavějších a spontánních momentů není zas tak mnoho a stojí za to si je užít. Prohlídka absolvovaná se soustředěním se na všechny stránky poslouží - pokud ne k dobré koupi, tak určitě lepšímu přehledu. A přispěje k jistotě, až narazíte na "tu pravou".
Je dobré vědět
- Ptejte se
- Otázky jsou projevem zájmu, neudělejte však z obhlídky výslech. Oceňte, pokud se vám něco líbí a přiznejte, pokud zvažujete koupi, ale bez přílišného nadšení.
- Dělejte si poznámky
- Všechny informace o nemovitosti si zapište, abyste se k nim mohli později vrátit. Poznámky můžete doplnit vlastní fotodokumentací.
- Vztah s majitelem
- Je důležité uvědomit si, že prohlídka je prvním místem na setkání s majitelem. Váš vztah s majitelem nemovitosti je obzvláště důležitý u zajímavé nabídky, o kterou je velký zájem.
Dva měsíce
Období, které věnujete prohlídkám vykonávaným nemovitostí, je dobré časově ohraničit (ideální jsou dva měsíce). Pokud jste za tento čas nenašli nemovitost, která splňuje vaše kritéria, měli byste je buď přehodnotit, nebo koupi odložit - dokud se nezmění vaše situace (například příjem) nebo nabídka (například díky nové výstavbě).
Dáte více na první dojem nebo dobré vyhlídky?
První dojem netřeba podceňovat, ale ani přeceňovat. Ne vždy je láska na první pohled zároveň láskou na celý život. A paralela existuje i ve světě financí. Pocity nás dokáží ovládnout, ten první však nemusí být zároveň ten správný. Při financích se přece jen rozhodujte více hlavou než srdcem. Zejména pokud svou vyhlédnutou nemovitost budete financovat prostřednictvím úvěru. Ten se stane vaším souputníkem na dlouhé roky, proto vybírejte pečlivě. A čeho je třeba si všímat? Čím více, tím lépe - nejen výši úroku, ale i výšku splátky, dobu fixace zvýhodněného úroku i období splatnosti úvěru. Upsat se bance způsobem, "teď je to výhodné a co bude potom, se uvidí", by se mohlo obrátit proti vám. Neboť co je výhodné dnes, neznamená automaticky výhodné později. Důležité je uvědomit si, co nastane po uplynutí fixace snížené úrokové sazby, kam až může úrok či splátka vyskočit potom (?). Momentálně lákavá nabídka se tak může stát přítěží dříve, než se nadějete. Co s tím? Stačí neskočit na háček první bombastické reklamě, zjistit si více informací a pečlivě zvážit, co je pro vás dlouhodobě prospěšné.
Každému vyhovuje něco jiného,
má jiné nároky - časové, finanční či bytové. Spojení dostupného úvěru na bydlení, sníženého úroku a splátky, žádných nástrah v budoucnosti, a to vše garantované (dokonce i během krize) až do úplného splacení úvěru, i 20 - 25 let, je však nabídka, kterou by uvítali mnozí. Nejlepší na tom je, že taková nabídka reálně existuje. Žádné nemilé překvapení, žádný stres. Úvěrové náklady znáte od první až do poslední splátky. A extra nízká měsíční splátka, pouze 0,5% z částky požadovaného úvěru, neohrozí váš rodinný rozpočet.
Ne vždy je to, co udělá nejlepší první dojem, pro vás opravdu to nejlepší
No stává se to - meziúvěr za 1,69% vás nezklame. Tak jděte na věc s rozumem. Hlavně ve světě financí si raději "dvakrát promyslete a jednou půjčte"! Udělat si přehled a nedat hned na první dojem - platí to v realitách i ve financích.