5 chyb při koupi nemovitosti - hledání od stolu

Vše, co potřebujeme vědět, je od nás vzdálené na jedno kliknutí prstem. Komfortně, z pohodlí obývacího pokoje, prohledáváme inzeráty, prohlížíme si fotografie a absolvujeme virtuální prohlídky. Je tu však jedno ale ...

5 chyb při koupi nemovitosti - hledání od stolu

Bohužel, ať jsou informační technologie jakkoli pokročilé,

stále jsou do větší či menší míry jen nedokonalým odrazem reality. Pokud si i odmyslíme inzeráty na nemovitosti s neúplným popisem či chybějícími fotografiemi, stále narážíme na problém, že informace, kterou jako kupující získáme, je v této formě nedostatečná. Ani širokoúhlé fotky, ani interaktivní půdorysy a ani profesionální videozáznamy neodhalí drobné, téměř podprahové detaily nemovitosti, na základě kterých obvykle vzniká rozhodnutí koupit. Zas a znovu se však opakuje, že kupující stráví celé měsíce prohlížením inzerátů aniž fyzicky navštívili byť jen jednu z nemovitostí. Nechápejte to špatně. Vyhledávání mezi inzeráty na internetu je skvělá věc a určitě má být součástí procesu hledání, ale tak, jak nemůžete vybrat nového zaměstnance pouze na základě životopisu, celoživotního partnera na základě jeho facebookové stránky a auto na základě recenze motoristického časopisu, nemůžete najít své budoucí bydlení bez toho, abyste ho reálně navštívili.

Vydejte se do světa

Absolvovat jednu obhlídku v té jediné pravé nemovitosti však nestačí. Nemluvě o tom, že byste měli navštívit podstatně větší počet nemovitostí a vaše hledání na internetu by mělo sloužit jen k oddělení něčeho zcela nesmyslného od toho zajímavého - alespoň v jednom parametru. Reálná zkušenost s nemovitostmi vám ukáže, že inzeráty velmi často - úmyslně či neúmyslně - zamlčí chyby a neodprezentují detaily, které vás mohou přesvědčit. Reálné obhlídky z vás zároveň do jisté míry udělají znalce. Jednoduše, jako v případě vína. Nebude to jen o tom, že máte encyklopedické znalosti odrůd a značek, ale i opravdovou zkušenost s jejich nuancemi, a zejména pocit, co pro vás konkrétně znamenají a jak se vám líbí.  Život je to, co se přihodí vedle toho, jak realizujete svůj plán. Přesně o tom je kupování nového bydlení a hledání od stolu. Ten pravý byt či dům se nachází někde na trhu, ale bez toho, abyste se fyzicky vydali do světa a s doširoka otevřenýma očima viděli všechny detaily, se vám snadno může stát, že ho jednoduše minete. Nezapomeňte! Vidět na vlastní oči je víc, než vidět 1 000 fotografií!

Měli byste vědět

  • Dvě prohlídky za den. Nedělejte více pochůzek, než dokážete komfortně zvládnout. Pokud půjdete na prohlídky večer po práci, omezte se na nejvýše dvě za den. Není to jen otázka času, ale zejména pozornosti, kterou budete schopni nemovitostem věnovat.
  • Světové strany. Zejména u větších bytů si všímejte i to, jak koresponduje dispoziční řešení s orientací na světové strany (obývací pokoj a ostatní denní místnosti by měly být otočeny na jih až západ, ložnice na sever, respektive východ). Orientace na světové strany má vliv nejen na vaše pocity a náladu, ale například i na spotřebu energie na vytápění či osvětlení.
  • Okolí. Projděte se po okolí - při obhlídce byste měli kromě samotné nemovitosti věnovat pozornost i blízkému či širšímu okolí.
  • Pozor na novostavby. Bydlení v novostavbě znamená obecně vyšší cenu, ale nižší provozní náklady. V konečném důsledku tak může být taková koupě ve srovnání se starým bytem výhodnější. Potřebné je však individuální posouzení - kvalita některých staveb totiž nemusí být na očekávané úrovni a také právě dostavěné objekty znamenají určité riziko.

Odborník radí: Jděte do pobočky vybrat si svůj úvěr

Na internetu dnes najdete téměř vše. V současnosti je již tento informační zdroj přímo nenahraditelný. Rychle a snadno dostupným způsobem můžete zjistit aktuální podmínky získání úvěru na bydlení v bance (jedné, druhé, třetí ...), ve stavební spořitelně či ze Státního fondu rozvoje bydlení. Počínaje sazbou přes akceptování formy zaručení až po délku závazku, od standardních nabídek až po limitované akce. Navzdory všem vymoženostem éry elektronických médií je lidský přístup stále důležitý. Když nás v procesu získávání úvěrových prostředků na financování bytu či domu odborník upozorní na důležité souvislosti a díky tomu dokážeme lépe zvážit a porovnat přednosti jednotlivých nabídek v kontextu našich individuálních preferencí, výsledkem je zpravidla (nemalá) úspora nákladů i starostí a záruka spokojenosti ve finále. Dobrý poradce se totiž nejprve seznámí s vaším bytovým záměrem, finančními možnostmi, časovou představou a až pak vám z množství finančních produktů doporučí jedno-dvě nejvhodnější řešení. To je přidaná hodnota kvalifikovaného názoru a lidského přístupu. Podobně jako desítky elektronických pozdravů nenahradí osobní setkání a objetí ani množství srovnání produktových parametrů nenahradí osobní konzultaci, když na přímou otázku dostanete přímou odpověď na míru své aktuální situaci. Šitý na míru může být i samotný úvěr. Díky tomu máte na výběr z několika možností výše ročního úroku, výše měsíční splátky, a tím i celkového období splatnosti. Rozdíl je také v tom, zda máte zvýhodněné úročení vázáno na 3 roky, na 5 let, nebo úrok, dohodnutý při podpisu úvěrové smlouvy, bude fixní až do splacení úvěru. Který z portfolia úvěrových produktů je ten pravý na řešení vaší bytové situace, si nejlépe ověříte v pobočce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Prodej bytu zajistí dobrý realitní makléř

Výběr makléře je při prodeji nemovitosti nejdůležitější rozhodnutí, které musíte udělat, abyste dobře prodali....
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Koupě nemovitosti - stavební spoření a hypoteční úvěr

Stavební spoření je dostupný finanční produkt, hojně využíván na financování bydlení. Přestože nabízí...
více…

Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně...
více…

Pojištění stavby domu

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, nejde o malou investici. Může ztroskotat na nedostatku peněz, ale škodu...
více…

Kolik stojí odpočinek na chalupě

Ne každého se dotýká ekonomická krize. Stále je dost takových, pro které se velké nákupy neskončily. Případně...
více…

Finance na stavbu rodinného domu - stavební spoření, úvěr nebo hypotéka

Financovat stavbu rodinného domu není jednoduché. Peníze potřebujete nejen na nákup stavebního materiálu, ale také...
více…

Výhody koupě bytu přes developera

Koupě staršího bytu začíná sledováním inzerátů, pokračuje obhlídkou konkrétních nemovitostí a končí...
více…

Bydlení - levně a kvalitně

Odpovědné rozhodování o stavbě nového domova či o regeneraci staršího obydlí na obydlí s zcela novými...
více…