5 způsobů, jak šetřit vodou v domácnosti

Každý Čech spotřebuje průměrně 93 litrů vody denně. V nejchudších částech světa se lidé musí spokojit s 10 litry a celá miliarda obyvatel planety nemá přístup k pitné vodě vůbec. Cena vody přitom stoupá a její zdroje vlivem sucha, kterému z velké části přispíváme naším stylem života, pomalu ubývají. I když tato čísla a prognózy nevypadají dobře, pomocí několika jednoduchých kroků můžeme naši spotřebu vody celkem výrazně snížit. Ušetříme tak peníze a zároveň výrazně ulehčíme naší planetě. Ukážeme vám pět způsobů, jak vodou šetřit.

bydlení, voda, šetření vodou, vodovodní baterie, mytí nádobí, myčka, pračka
Zdroj obrázku: SewCream / Shutterstock.com

Zjistěte, jestli vám voda nikde neuniká

Kapajícím kohoutkem může denně uniknout až 54 litrů vody, protékající toaletou v krajním případě dokonce až 2000 litrů vody. Utěsněním všech kohoutků a opravou splachovadla nebo i poškozeného potrubí tak můžete zabránit opravdu velkým ztrátám.

bydlení, voda, šetření vodou, vodovodní baterie, mytí nádobí, myčka, pračka
Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Jak šetřit vodou v koupelně

Nejvíce vody spotřebujete koupáním, a to až 200 litrů. Proto dejte přednost sprše, na kterou potřebujete pouhých 60 litrů vody, a toto množství můžete ještě snížit pomocí úsporné sprchové hlavice. K velkým ztrátám dochází také odpouštěním vody a čekáním na její ohřátí. S tím si poradí termostatická baterie, která míchá studenou a teplou vodu rychleji.

Stejně tak doporučujeme nainstalovat úsporné umyvadlové baterie a nenechávat vodu zbytečně téct například při čištění zubů. I pro toalety jsou dostupné úsporné splachovací systémy, na kterých můžete podle potřeby zvolit intenzitu spláchnutí. Pokud domov opouštíte na delší dobu, zavřete hlavní uzávěr vody.

bydlení, voda, šetření vodou, vodovodní baterie, mytí nádobí, myčka, pračka
Zdroj obrázku: TORWAISTUDIO / Shutterstock.com

Jak šetřit vodou v kuchyni

Největším kamenem úrazu je v kuchyni umývání nádobí. Bezkonkurenčně nejúspornější je myčka nádobí, která spotřebuje jen asi 20 litrů na mycí cyklus. Pokud myčku máte, vždy se ji snažte co nejvíce naplnit a zvolte úsporný mycí program.

Pokud nádobí myjete ručně, vodu ušetříte mytím v naplněném dřezu namísto pod proudem tekoucí vody. Nádobí pak jen krátce opláchnete. I tak ale při mytí dvakrát denně spotřebujete asi 70 litrů vody, což je ve srovnání s myčkou více než trojnásobek. Nákup myčky proto zkuste alespoň zvážit.

bydlení, voda, šetření vodou, vodovodní baterie, mytí nádobí, myčka, pračka
Zdroj obrázku: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Šetřete vodu i při praní

Mezi pračkami existují velké rozdíly jak ve spotřebě energie, tak vody. Proto tomu při jejím nákupu věnujte pozornost. Spotřeba vody by ideálně neměla být vyšší než 40 litrů na prací cyklus. Pračku se snažte vždy co nejvíce naplnit, zvolte úsporný ekologický program, pokud tuto možnost máte, a vyhněte se zbytečnému předpírání.

bydlení, voda, šetření vodou, vodovodní baterie, mytí nádobí, myčka, pračka
Zdroj obrázku: Gary Perkin / Shutterstock.com

 

Jak šetřit vodou na zahradě

I na zahradě se dá ušetřit velké množství vody. Rostliny zalévejte ráno nebo večer, kdy je mírnější slunce a voda se nebude vypařovat. K zalévání využívejte dešťovou vodu zachycenou do sudů. Při umístění sudů pod okapy by dešťová voda měla na péči o zahradu bohatě stačit.

Dešťovou vodu lze také odvádět do akumulačních nádrží s filtrem a čerpadlem. Nádrže na dešťovou vodu můžete dále využít také pro zalévání zahrady, pro mytí auta, praní, splachování WC nebo při úklidu domácnosti.

bydlení, voda, šetření vodou, nádrž na vodu, zahrada, zalévání zahrady
Zdroj obrázku: DJTaylor / Shutterstock.com

 

comments powered by Disqus