Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení bylo vyšlechtěno neuvěřitelných dvacet tisíc odrůd.

africká fialka, rostliny v bytě, zdraví

Africké fialky nejen krásně vypadají, ale také prospívají zdraví

Nejenže svými květy sněhobílé, růžové, tmavomodré a fialové barvy dokáží na první pohled zaujmout, ale svými masitými, oválnými a plstnatými listy s malými chloupky zachycují i minimální množství drobných částeček prachu v ovzduší a tím částečně přispívají ke zlepšení hygieny obytného prostoru. Africké fialky umí také překvapit svou velikostí. Narostou do výšky 7-15 centimetrů, přičemž do šířky nabývají ještě větších rozměrů.

Základní potřeby africké fialky

Nepřímé, dostatečně silné světlo prospívá fialkám zejména na jaře a v létě. Umísťujeme je tedy na světlé místo u okna, které je orientované na severní nebo východní stranu. Musíme však dbát na to, aby fialky nebyly při neustále otevřeném okně, protože nesnáší průvan a náhlé změny teplot. Dodržujeme tedy optimální teplotu prostředí 20 - 25 ° C, přičemž otáčíme květináčem, čímž umožníme fialkám, táhnout se za sluncem. Nižší teplotu vyžadují odrůdy s pestrými okvětními lístky. Díky nižší teplotě umožníme růžici fialky, aby nabrala intenzivnější barvu.

Zalévat shora či zdola?

Zpravidla je zaléváme 1 až 2krát týdně, vlažnou, odstátou nebo převařenou vodou. Fialky, stejně jako ostatní rostliny, by se neměly přelévat a mají specifický způsob zalévání. Můžeme si vybrat, zda chceme zalévat svrchu nebo zespodu, avšak voda se nemůže dostat do listů růžice, jinak by mohla začít hnít. Proto při zalévání svrchu dáváme pozor, abychom polévali pouze zeminu. Pokud se rozhodnete pro polévání zespodu, máte větší jistotu, ale i vyšší riziko přemokření, pokud byste nevědomky nechali fialku stát ve vodě. Zbytkovou vodu je potřeba z misky vylít a další zálivku zrealizovat, až když je zemina téměř úplně suchá. V případě zalévání rostliny zdola se doporučuje prolít jednou za měsíc rostlinu shora, aby se propláchly soli, nacházející se na povrchové vrstvě zeminy. Fialky nikdy nezavlažujeme postřikem, jenže občas jim můžeme očistit listy navlhčeným štětcem nebo hadrem. Vyvarujte se aplikování lesku na listy!

Jak hnojíme

Africké fialky pěstujeme ve vybraném hnojivu pro pokojové rostliny, ale vhodný je i substrát pro citrusy. Vzhledem k absorpci všech živin obsažených v substrátu, volíme opětovné, pravidelné hnojení (1x za 2 týdny), čímž podpoříme každoroční tvorbu květů. Nejlepší výsledky zpozorovali vědci při použití zeminy s rašelinovým základem, který neobsahuje vápník. Rozrůstáním potřebují africké fialky větší květináč, proto je přesazujeme individuálně podle potřeby.

Rozmnožování

Nejčastější a nejúčinnější způsob rozmnožování afrických fialek je prostřednictvím stopek listů (aby se uchovala vícebarevnost). Rozmnožování probíhá na jaře nebo v létě. Z dospělé rostliny vybereme zralý, pevný a zdravý list a odstřihneme ho. Nehodí se spodní, zestárlé listy, protože by mohly během procesu množení zajít, stejně ani příliš mladé listy z vrchu růžice, ze kterých by vyrostla pouze zesláblá rostlina bez dostatečných živin a energie. Stopku odstřiženého listu zkrátíme na 2/3 centimetry a seřízneme ho šikmo pod 45 ° úhlem. Pokud máte po ruce stimulátor, posypte jím řeznou plochu, čímž se stane chráněnou před choroboplodnými zárodky. Stimuluje se rychleji zakořenění budoucí rostliny. Z nově vytvořeného pletiva na řezné ploše, vyrostou kořeny. Takto přichystaný list vložíme do vody nebo do pevného substrátu (lehký, bez přídavných hnojiv), aby zakořenil. Rozmnožování v substrátu s rašelinou považujeme za rychlejší metodu, avšak s vyšším nebezpečím rozkladu. Ošetřené listy po zapíchnutí do substrátu spolu s květináčem obalíme polyetylenovým sáčkem nebo umělohmotným krytem, ​​čímž vytvoříme skleníkový efekt. Necháme je několik dní ve stínu. Trvá 4 - 6 týdnů až se objeví první lístky. Listy ve vodě vytvoří 15 mm dlouhé kořínky, takže je zasadíme do květináče se substrátem a opakujeme proceduru jako při rozmnožování v substrátu.

Vyhněte se těmto africkým violkám

Fialky, kterým chybí květy nebo na kterých zpozorujeme znaky manuálního odstraňování odkvetlých květů, nepředstavují dobrou investici. Vyhýbejte se plně rozkvetlým rostlinám, sáhněte spíše po afrických fialkách s květy a pupeny ve stádiu rozkvětu. V letním období se na afrických fialkách často objevují hnilobně vypadající listy. Hniloba má tendenci rozšiřovat své působiště na celou rostlinu. Před koupí tedy zkontrolujte, v jakém stavu se africká fialka nachází. Listy by mimo jiné neměly být jinak zdeformované, poškozené či s fleky. Na první pohled se může zdát takový typ africké fialky se zvláštní texturou na listech lákavý, ale jedná se o onemocnění, které se může rozšířit na rostlinu a zahubit ji.

Co dělat když fialka nekvete pořádně?

Fialky, které dlouhodobě a spolehlivě bohatě kvetou, mají občas svou "krizi" v podobě slabšího rozkvětu. Nezoufejte a dotyčné slabě kvetoucí květní stonky odstraňte a rostlinku přihnojte. Máte pocit, že fialka již delší dobu nerozkvetla a má stále menší listy oproti těm původním? Najděte si na jaře čas a přesaďte ji do mělčího a širšího květináče. Jakmile africká fialka zakoření, šetrně začněte hnojit.

Omlazovací kůra

Běžná údržba africké fialky zahrnuje odstranění odkvetlých květů či uschlým a zežloutnutí listů. Další "vychytávkou" je použití černého čaje jako zálivky namísto obyčejné vody a hnojiva. Avšak pokud chceme celkovou regeneraci africké fialky, stačí odříznout nožem listovou růžici těsně nad květináčem. Odhalený krček rostliny ponoříme do nádoby s vodou tak, aby byla listová růžice nad vodou. První kořínky ideálně zpozorujeme cca po týdnu a následně po 2 týdnech přesazujeme rostlinu do květináče s propustnou zeminou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Jak pěstovat hortenzie v nádobách?

Hortenzie (Hydrangea) jsou původně veliké, krásně kvetoucí keře. Pokud ale nemáte zahradu, neznamená to, že na...
více…

Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a...
více…

Pěstování salátů na balkoně nebo za oknem

Nemusíte vlastnit zahradu, abyste si mohli pochutnat na křehkém salátu, který vadne na pultech obchodů přímo kosmickou...
více…