Bambus v zahradě

Podobně jako voda a kámen, i bambus má v některých kulturách hluboký symbolický význam. V Asii je symbolem vytrvalosti a nepoddajnosti, protože ho v dospělém věku nezničí mráz, prudké slunce ani silná vichřice. Tato exotická tráva patří k horkým novinkám i v našich okrasných zahradách, přičemž v sortimentu lze nalézt vysoké, středně vysoké, ale i zcela nízké druhy.Bambus se dá pěstovat i ve vegetačních nádobách.

Bambus v zahradě

Stálezelené exotické bambusy vnášejí do moderních zahradních kompozic nové dimenze

V asijských zahradách jsou neodmyslitelnou součástí téměř každé okrasné výsadby, přičemž nejčastěji se uplatňují ve formě bambusových hájů nebo naopak nízkých souvislých porostů.Zajímavostí je, že mnohé druhy kvetou a plodí jen jednou za svůj život a vzápětí na to odumírají.Některé druhy kvetou sice opakovaně, ale spíše v pokročilém věku. Bambusy se tedy víceméně pěstují pro zajímavé stálezelené listy, charakteristické obloukovité žlutá stébla a konečně pro celkový habitus. Vhodné jsou do velkých, i malých zahrad.

Živé ploty, pokryv půdy a solitéry

Pomocí této exotické rostliny lze vytvořit vyšší kulisu (živý tvarovaný nebo volně rostoucí živý plot), která chrání zahradu před nežádoucími pohledy. Nejlepší je vybírat vyšší druhy (dorůstající od 3-6 m) jako Fargesia murieale, Semiarundinaria fastuosa nebo Phyllostachys aureosulcata. Tyto druhy vyniknou i jako solitéry a použijí se spíše ve větších zahradách.

Bambusy jsou atraktivní i ve společnosti různých trvalek a dřevin,

zejména těch, které pocházejí z Asie. Vybrané druhy lze využít i jako půdopokryvné rostliny, zejména na problematických místech u zdí, pod vyššími dřevinami a u chodníků. Na to jsou vhodné druhy jako Sasa pygmaea nebo Pleioblastus pygmaeus, které jsou charakteristické nízkým (do 1 m) a kompaktním růstem. Mezi důvody, proč se tyto rostliny stále více využívají i v našich zahradách, patří jejich vysoká odolnost proti různých chorobám a škůdcům. Zároveň však výborně snášejí jakýkoli řez (živé ploty) a tvarování (umělecké formy). Bambusy lze využít dokonce i jako stavební a dekorační materiál (můstky, lešení, nádoby, stébla na vedení vody), případně slouží k olemování okrasných záhonů (efektní oblouky). Silnější bambusové hole se v tomto případě nařežou pomocí ostrého nože a pryžového kladiva. Nejlépe se ohýbají mladé hole, starší a tlustší třeba před ohýbáním nahřát. Důležité je však jejich pevné ukotvení v půdě (dostatečně hluboko).

Expanzivní růst

Nevýhodou bambusů je jejich poměrně rozpínavý růst: vytvářejí množství podzemních výhonků (oddenků), které negativně pronikají i do okolní výsadby. Dokáží dokonce prorazit fólii na jezírku, rozrůst se na přírodních stezkách, odtlačit kameny ve skalce a zcela zničit záhon letniček nebo trvalek. I proto se doporučuje vysazovat je do omezeného prostoru. Pro tento účel se dá využít betonová ohrada (tloušťka 5 cm a výška 50 cm), případně zesílená fólie (široká 70 cm), přičemž by měla alespoň 5 cm vyčuhovat ze země.Jednotlivé výhony, které se dostanou k této umělé hranici, se pak jednoduše odstřihnou. Uvedené možnosti lze zaměnit i za větší plastovou vegetační nádobu bez dna. Expanzivně rostou zejména Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys Bissett nebo arund donax. V zahraničí se proto stále více upřednostňují druhy s hustým, kompaktním růstem, které nevytvářejí nežádoucí podzemní výhonky. Nové kultivary druhu Fargesia murielae "Simba" nebo "Bimbo" se stávají žádanější právě díky těmto vlastnostem.

Zakládání výsadby

V zahradách je nejlepší bambusy vysazovat na slunné stanoviště, případně do mírného polostínu, tam, kde budou mít dostatek prostoru na svůj růst. V žádném případně by neměly růst v sousedství skalky, vřesoviště nebo květinové zídky.Naopak, atraktivní poloha je u jezírka, zdi nebo zakomponované ve výsadbě dřevin. Je vhodné, pokud jsou vysazeny v úrovni pohledu z odpočívadla (případně přímo při něm) nebo z oken domu, protože jejich estetická hodnota zimou nekončí). Ideální jsou kypré, humusové a propustné půdy. Nejlepším obdobím pro zakládání bambusových porostů je jaro, přičemž rostliny předpěstované v květináčích (kontejnerech) lze vysazovat s kořenovým balem po celé vegetační období. Po výsadbě je nezbytné pravidelné zavlažování. Bambusy stačí přihnojovat 3krát ročně, přičemž důraz je třeba klást zejména na letní přihnojování, což později zajišťuje vyšší odolnost rostlin v zimních měsících proti mrazu. Přesto, že většina u nás pěstovaných druhů snese pokles teploty i pod -25 ° C, je lepší, a to zejména v prvních letech po výsadbě, rostliny na zimu zakrývat spoustou listí a rákosovou rohoží.

Pěstování v nádobách

V porovnání s bambusy pěstovanými na okrasných záhonech nejsou druhy pěstované ve vegetačních nádobách až natolik odolné proti zimě. Některé otužilejší druhy však vydrží v exteriéru i během zimy. Předností takto pěstovaných bambusů je to, že rychle rostou a mohou tak zajímavě zdobit balkon nebo terasu. Vybrané druhy je možné i zajímavě tvarovat (kmínkové tvary). Pro pěstování v květináčích jsou vhodné zejména druhy Fargesia denudata nebo Phyllostachys nigra, případně Phyllostachys aureosulcata.

Při pěstování v omezeném prostoru (nádobě) je nezbytné,

aby měla nádoba odtokový otvor a keramzitovou drenáž, která zabraňuje přemokření a následnému zahnívání kořenů. V tomto případě je důležitá intenzivnější zálivka (listy odpařují velké množství vody) a systematické přihnojování. Na zimu je třeba při citlivějších druzích obalit nádoby (bublinkovou fólií) a přemístit je do chladné místnosti, kde přezimují. Ani během zimy by se však nemělo zapomenout na občasnou zálivku, aby rostliny neuhynula. Nejdůležitějším předpokladem úspěšnosti je zejména volba správného druhu, která odstraňuje pozdější problémy s rozpínavým růstem. Třeba zdůraznit, že po zohlednění několika základních vegetačních požadavků se konečný efekt dostaví opravdu velmi rychle.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…

Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky...
více…

Krásné zahrady mohou být nebezpečné pro malé děti - pozor na to, co pěstujete!

Zahradu si pořizujeme jednak pro své potěšení a užitek, ale také většinou pro svoje děti a nebo vnoučata. A tady...
více…

Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu?...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…