Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu? Ideální je, neváhat s jeho nákupem hned v brzkých jarních měsících. Jednak budete mít do koupací sezóny dost času na doladění detailů a navíc většina prodejců nabízí předsezónní slevy.

bazén, koupání, zahrada, zahradní architektura

Bazén - dlouhodobá investice

Nový bazén si člověk kupuje jednou, maximálně dvakrát za život. Proto bychom výběru vhodného typu a jeho umístění na zahradě měli věnovat velkou péči. Volte renomovaného prodejce, který má dlouholeté zkušenosti, vzdělané bazénové specialisty a je schopen prezentovat se množstvím realizací, a který je schopen nabídnout a garantovat širokou škálu služeb.

Co pomůže při výběru

Na co myslet při výběru bazénu? V zásadě platí, že bazén a zahrada by měly být ve vzájemné harmonii. Měly by se respektovat a doplňovat. Prioritou je, aby vám bazén naplno sloužil a poskytoval maximální radost a pohodlí. Proto je důležitá volba správného a vhodného konstrukčního typu a také velikosti a tvaru. A opět platí, že porada s opravdu zkušeným bazénovým odborníkem, je při volbě konstrukce a velikosti bazénu více než žádoucí.

Místo pro stavbu bazénu

Bazén by měl být instalován na místě, na které dopadají sluneční paprsky od rána až do večera. Pokud je to možné, vyberte si raději bazén zapuštěný do terénu. Ten působí v zahradě přirozeněji a vstup do vody je jednodušší, zejména pro děti a seniory. V okolí by měla být jen taková zeleň, která produkuje co nejméně listí, jehličí a pylu. Ideální je pěkně střižený trávník a nízké, neopadavé a nekvetoucí rostliny. S ohledem na pobyt u bazénu bychom měli počítat se zpevněnou odpočinkovou plochou po jeho obvodu, kde by mohlyabýt například lehátka, stolek s občerstvením a podobně. A myslete i na soukromí při koupání a vodních radovánkách - na váš bazén by nemělo být vidět z ulice. Bazénovou technologii je vhodné dislokovat například do prostoru technických místností domu, nebo do zahradního domku. Pokud ale chcete co nejvhodněji umístit bazén, proberte raději svůj záměr nejen s bazénovým odborníkem, ale také se zahradním architektem.

Typy bazénů

 • Fóliové bazény - fenomén, který najdeme na zahradách tisíců rodin. Jsou dlouhodobě nejžádanějšími rodinnými bazény. Předností je speciální konstrukce, která dovoluje zapustit tyto bazény částečně nebo úplně do země, případně je ponechat i na povrchu. Vybírat můžete z kruhových i oválných tvarů různých velikostí.
 • Plastové bazény - tyto bazény bývají svařované z tenkých polypropylenových desek. Jde o bazény, které je výrobci produkují ze stejného materiálu, jaký se používá na výrobu septiků a nádrží. Nejsou tak úplně vhodnou volbou.
 • Sklolaminátové bazény - moderní bazény s mimořádně pevnou konstrukcí. Jde o tuhou a odolnou skořepinu, zpevněnou skelnými vlákny a vyráběnou jako jeden monolitní celek. Neoslabují je žádné spoje nebo sváry. Mají integrované schodiště, díky kterému je vstup do vody mimořádně komfortní a bezpečný. Výborně odolávají nejen středoevropským klimatickým podmínkám - některé polyuretanovou pěnou zateplované modely odolávají třeskutým mrazům i v severských zemích.
 • Kompozitní bazény - těleso bazénu tvoří speciální panely z kompozitních materiálů. Při množství těchto bazénů můžete realizovat dvouúrovňové dno s mělčinou a hlubší částí. Ideální jsou také do interiérů a lokalit se zvýšeným rizikem výskytu spodní vody. Na tyto bazény poskytují někteří prodejci prodlouženou záruku až na 30 let.
 • Keramické bazény - luxusní bazény, jejichž stěny jsou tvořeny z několika vrstev. Jednou z nich je i vrstva keramická. Tyto bazény vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a také velmi atraktivním designem.
 • Nerezové bazény - tyto bazény naleznete spíše v areálech koupališť nebo krytých bazénů. Jejich výhody spočívají ve vysoké odolnosti, jednoduchosti čištění při zátěžovém "veřejném" provozu a také v tom, že jako téměř jediný konstrukční typ bazénu mohou poskytnout funkční přelivový systém. Jejich kvalita je však "vyvážená" velmi vysokou cenou ve statisících korun.

Rady na závěr od odborníků

 • Vybírejte u firmy s tradicí, zkušenostmi a vlastními zaměstnanci .
 • Vyžadujte profesionalitu a "VIP" přístup u všech vašich přání a požadavků.
 • Do každé zahrady nebo interiéru je vhodný jiný bazén, vybírejte jen tam, kde vám nabídnou více konstrukčních typů.
 • Návštěva specialisty přímo na místě, na vaší zahradě, by měl být samozřejmostí - jen tak vám může poctivě, zodpovědně a s erudicí poradit a vypracovat řešení na míru - vyžadujte to vždy zdarma a z vaší strany nezávazně (ještě před podpisem smlouvy).
 • Ověřte si také dostupnost a úroveň následné péče o zákazníky a servisu dané firmy.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…

Úprava a zpevnění ploch, po kterých chodíme

Zpevněné plochy jsou nejpůsobivějšími stavebními prvky zahrady. Pokud je vydláždíme zajímavým vzorem nebo...
více…

Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak na krásný zelený trávník?

Pevný, sytě zelený trávník, na kterém se dá nejen odpočívat, ale i sportovat, byl odjakživa snem mnoha sportovních...
více…

Základy zahradní kompozice

Pokud si chcete vytvořit zajímavou zahradu, důležitý je nejen výběr jednotlivých rostlin, ale i jejich rozmístění,...
více…

Jak na stavbu zahradního jezírka?

Vlastní biotop, zahradní jezírko, je nejen pastvou pro oči, ale doslova balzámem na duši. Voda je velmi důležitým...
více…

Jak na zahradu u řadového rodinného domu?

Co je negativem zahrady u řadových rodinných domků? Je štíhlá, dlouhá a vtěsnat sem terasu s posezením tak, aby byla...
více…

Zahrada na kopci nebo ve svahu

Svažité zahrady jsou krásné, ale svým majitelům často připraví mnoho problémů. A tak nakonec padne energicky...
více…

Jak na vodní zahradu?

Potěšení z vody může být základní myšlenkou jakékoliv zahrady - malé i větší, rovinné i svahovité. Voda jako...
více…

Suchá květinová zídka

Suchá květinová zídka je nižší opěrná zídka postavena z kamene bez použití malty - nasucho. Maltu zde nahrazuje...
více…