Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat k dokonalosti, ten si přibere na pomoc zahradního architekta. Ale nemusíte mít ani vysokou školu, stačí cit pro daný prostor. Jenže, ten občas na našich zahradách a zahrádkách vidět není. A v čem nejčastěji chybujeme?

zahrada, údržba zahrady, hnojení, chemie, hnojivo, rostliny, zeleň, trávník

1. Botanická zahrada bez hlavy a paty

Lidé si kupují rostliny často bez rozmýšlení, jen protože je zláká oblal nebo sazenice. Vybírají si podle kartiček, které mají rostliny zastrčené v plastovém květináči v obchodech a nejednou to skončí tím, že v zahradě mají rostliny, které nejenže vůbec nepasují k sobě navzájem, ale ani do dané lokality. Dva základní pilíře zahrady jsou dům a jeho okolí. Zahrada proto měla být rovnocenným partnerem stavby a ne jen vyplněním nezastavěného pozemku! Zajímejte se proto o své okolí, ve kterém bydlíte nebo trávíte víkendy. Popravdě, toto je jedním z nejnovějších trendů v zahradní architektuře - návrat k původním druhům rostlin a plodin. A neplatí to jen o ovocných stromech nebo keřích. Při nákupu nových rostlin berte ohled na typ půdy. Věnujte čas průzkumu, jaká zahrada je vašemu srdci nejbližší a držte se jednoho konceptu.

2. Trvalky nebo "bezúdržbová" zahrada

Druhým extrémem, po karnevalu všelijakých rostlin, je zavádějící pojem "bezúdržbová zahrada". Ta se často prezentuje jako řada tújí a zakrslých jehličnanů s kobercovým trávníkem. Přitom bezúdržbovost je v zahradě holý nesmysl. Nebo spíše marketingový tah. Interiér vám také nikdo nenavrhne tak, že byste v něm nemuseli vysávat, utírat prach, mýt okna ... V zemi se silnou zahradní tradicí, v Anglii, se tvrdí, že zahrada je prioritně navrhovaná pro radost z práce, kterou si právě tento prostor vyžaduje. Prakticky celoročně. Pokud někdo na to nemá čas, nebo nemá k takové práci vztah, měl by oslovit odbornou firmu. Zahrada je živý organismus, bez péče prostě nefunguje.  Dokonce jsou i lidé, kteří nechtějí v zahradě stromy. Prý aby nemuseli hrabat listí. Ale vždyť právě díky stromům máme kyslík a méně prachu v domácnostech!  Túje, které dnes vidíme v téměř každé zahradě, se dají nahradit například střiženým habrem, hlohem nebo javorem polním, které mají v mnoha částech naší republiky mnohem delší tradici. Nedívejte se na zahradu jako na další šichtu, kterou si je třeba ukroutit, ale jako na pohybovou a mentální terapii, fitko na čerstvém vzduchu nebo jednoduše vynikající příležitost dokázat si, co krásného dovedete vybudovat.

3. Samý štěrk a mulčovací kůra

Kůra má sloužit pouze jako pomůcka během prvních let po založení zahrady. Ještě horší je asi barevná mulčovací kůra a vytváření všelijakých pitoreskních tvarových a barevných kombinací. Podobně je to se oblázkovými plochami. Jistě, dokonale uhrabaný štěrk, dokonce hrabičky vytvořené vzory v písku nebo štěrku mají v zahradách své místo. Ale pokud jde o celkový koncept japonské či středomořské zahrady. Do této kategorie spadají i "skalky" a suché peřeje na rovném terénu nebo umělé břehy, které vznikly jen proto, že se někomu nechtělo odvézt vytěženou hlínu. Mírné píchnutí u srdce zahradním architektům způsobují i ​​umělé napodobeniny, ať jde o "umělohmotné dřeva", plastové trávníky, kašírované umělé kameny a textilní květiny. Pokud nemáte čas číst rešerše nebo bádat, jaká zahrada by byla u vašeho domu nejlepší, nebo vám je to víceméně jedno, poraďte se se zahradním architektem. Budete příjemně překvapeni, jaké nápady přinesou. A nejlepší na tom je, že i když vás jejich práce bude něco stát, pomohou vám vytvořit takovou zahradu, ze které se vám nebude chtít ani odjíždět na nějaké dovolené v cizině. Ten skutečný ráj totiž budete mít rovnou před nosem.

4. Trávníkový koberec

Kobercový trávník je podle několika zahradních architektů princeznička. Pěstuje se v ideálních podmínkách, kde ho starostlivě rosí, zalévají, hnojí, stříkají ... A pak ho my vrhneme do reality života. Občas ho zapomeneme zalít, jindy příliš prší, je přílišná zima / teplo / sucho ... Navíc ne vždy si vybereme ten správný "koberec" pro náš konkrétní pozemek. Nemluvě o tom, že dokonalý golfový trávník vypadá fantasticky na velké ploše 18 jamkového areálu, kde dotváří velkolepou scenérii, ale v podmínkách menších zahrad je to zkrátka - nuda. Poraďte se proto s odborníkem, jaký typ osiva je vhodný pro váš konkrétní pozemek a trávník si vysejte. Kromě toho, že bude vyžadovat menší péči (podmínkou je udržovat půdu vlhkou během klíčení, tj asi dva týdny po vysetí). Trávník bude odolnější. Zkombinujte trávu s jinými druhy "kobercových" rostlin. Štěrk si odložte na časy, kdy budete chtít hrát pétanque ve stínu velkých stromů.

5. Přemíra chemie

Pro některé majitele zahrad je dokonalá zahrada bez hmyzu, ptáků či pobíhajících koček. Taková, ze které je třeba vytěžit co nejvíce a co nejrychleji. V obou případech jde o chemickou pomoc - hnojivy, insekticidy, herbicidy. Jejich používání není principiálně nevhodné, ale je potřeba zachovat správnou míru. V některých oblastech totiž i pod vlivem nadměrného používání postřiků není zcela vhodné pěstovat kořenovou zeleninu.  Údržba zahrady pomocí hnojiv a postřiků by měla být přiměřená. V mnoha případech to znamená radikální snížení jejich spotřeby. Zejména, pokud je pravděpodobné, že časem budeme zahradu přece měnit na užitkovou. Je třeba se zamyslet nad tím, zda je opravdu nutné postřikovat trávu nebo keře určitými přípravky. Co když na jejich místě za pár let budeme chtít mít záhony, abychom dětem či vnoučatům dopřáli domácí ovoce?  Fytoremediace - čili vyčištění půdy nebo vody pomocí rostlin od různých toxických látek je dlouhodobý proces. Je krátkozraké myslet si, že chemikálie se vsákne do země a zázračně zmizí. Případně, že se nedostane do spodní vody. Pokud tedy dětem nechceme nechat jedovaté dědictví, měli bychom na to myslet nejen při budování domácnosti, ale i jejího okolí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké košťáloviny můžeme pěstovat na zahradě?

Květen je optimální období pro jejich setí a výsadbu. Při současných klimatických změnách však musíme při...
více…

Ovocný sad na balkoně či terase - jak na to?

Přestože nejste vlastníci zahrady, malé množství ovocných plodů si při troše námahy můžete vypěstovat i na...
více…

Jak pěstovat ředkvičky?

Máte rádi ředkvičky? Vyzkoušejte je pěstovat. Je to větší, šťavnatější a jemnější typ ředkve...
více…

Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak pěstovat cukety?

Chcete se dát překvapit bohatou úrodou cuket? Základ úspěchu je výběr správné odrůdy. K...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Tráva nemůže existovat bez vody. Vodní srážky ne vždy, a hlavně ne pravidelně nezajistí její dostatek. Pokud nedáme...
více…

Jak pěstovat zeleninu na balkoně?

Pěstování zeleniny na balkóně nebo za oknem bytu nám přináší nejen radost z povedeného díla, ale zároveň i...
více…

Obdělávání půdy v zahradě

Na obdělávání půdy, ale i na jiné činnosti v zahrádce, potřebujeme mechanizační prostředky, které nám usnadní...
více…

Zásady pěstování bonsají

Podle zkušených milovníků bonsají, pěstování bonsají není náročné. Přesto mnozí lidé spojují bonsaje s...
více…

Zahrada pro alergiky

V poslední době se rozšiřuje okruh lidí, kteří trpí různými alergiemi. Aby život alergika nebyl každodenním...
více…