Boj s prachem

Svádíme ho minimálně jednou za týden. Aby to nebyla bitva předem prohraná, vyzbrojte se do ní kvalitními zbraněmi. Vybírejte vysavače s přilnavou hubicí, slušným sacím výkonem, s teleskopickou trubicí, a zejména s dokonalým systémem filtrace, neboť především tyto funkce vám usnadní pravidelné střety s nepřáteli v podobě prachu, a udrží vaše území déle vítězné!

Zrození vysavače

Namáhavé klepání koberců je od dob vynalezení prvního vysavače minulostí. Když v roce 1901 představil britský vynálezce Hubert Cecil Booth první vysavač, způsobil tím menší rozruch ve společnosti. Trvalo však ještě několik let, než se tyto spotřebiče začaly vyrábět ve velkém. Dnes je již vysavač společníkem v každé domácnosti. Zda máte v bytě plovoucí podlahy, dlažbu nebo huňaté koberce, prach se tvoří všude. A pokud v bytě pobíhá ještě i čtyřnohý domácí mazlíček, máte o každodenní zábavu postaráno. Ale jak si ze široké nabídky vybrat ten správný vysavač?

Co si určitě všimněte

Nedejte se svést informací o vysokém výkonu vysavače. Výkon, který většina výrobců udává, je vlastně výkon motoru. Mnohem důležitější je však sací výkon daný konstrukcí vysavače a kvalitní podlahovou hubicí, u modelů se stejným výkonem motoru se proto liší. Ať už zvolíte vysavač s klasickou nebo parketovou hubicí, případně sáhnete po elektrohubici, která je zvláště vhodná k vysávání zvířecích chlupů a vlasů, hubice by měla svým tvarem ideální přilnout ke koberci, jen tak se výkon vysavače optimálně využije. To je důvod, proč i vysavače typu Eco s nízkým počtem wattů podají stejně kvalitní výkon jako vysavače s vysokými hodnotami.

Pokud se vám podařilo prach z podlah a koberců úspěšně dostat, je důležité ho ve vysavači i udržet

K tomu slouží různé propracované filtrační systémy. Čím více vrstev filtrační systém vysavače má, tím máte větší jistotu, že vaše námaha nebyla zbytečná a prach se s vyfukovaným vzduchem nedostane zpět do místnosti. Na trhu najdete rozmanité druhy filtrů, od těch nejběžnějších, přes uhlíkové pohlcující kromě prachu i nepříjemné pachy, až po HEPA filtry vhodné pro alergiky. Vysoký počet samotných filtrů, zda přítomnost HEPA filtru, však ještě nemusí být vždy zárukou kvalitního filtračního systému. Málokdo totiž ví, že do počtu filtrů se kromě klasického filtru vyfukovaného vzduchu a motorového filtru započítávají i vrstvy sáčku na prach. I takovému na první pohled zanedbatelnému detailu proto třeba věnovat velkou pozornost. Jinou filtraci vám poskytne jednoduchý sáček, který je navíc velmi citlivý na protržení ostrými předměty, a jinou sáček z rouna, které může mít vrstev několik (například sáček Miele HyClean se skládá až z devíti vrstev a spolu s oběma filtry tak tvoří až 12 - stupňový filtrační systém, díky kterému je vyfukovaný vzduch čistší než okolní vzduch v místnosti).
 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články