Chata a chalupa - možnosti rekonstrukce

Význam slov chata a chalupa není stejný. Dokud chaty se staví v rekreačních oblastech, chalupy se většinou nacházejí v zastavěné části obce. Podle toho jsou nastaveny i rozdílné podmínky regulace a podmínky pro jejich výstavbu. Tyto třeba dodržovat i v případě rekonstrukcí.

chaty, chalupy, rekonstrukce

Přesto, že rozsah změn může být různý,

už samotný pojem rekonstrukce představuje velký zásah do existující chaty či chalupy. Může se týkat výměny povrchů, zařizovacích zařízení, zrušení nenosných příček či vytvoření nových příček, ale stejně může jít o rozšíření prostor objektu v souvislosti s nástavbou, přístavbou, o zásahy do nosných konstrukcí, rozvodů vody, elektřiny, tepla, plynu a podobně. Podle toho je třeba legislativní postup přizpůsobit rozsahu rekonstrukce.

Stavební ohlášení nebo stavební povolení

Vždy musíte vycházet z vašich stavebních záměrů - pokud jste přesvědčeni, že během rekonstrukce se nedotknete práv jiných osob a nebudete měnit vzhled objektu, postačí, pokud svůj záměr ohlásíte na stavebním úřadě jako drobnou stavbu. Na základě předložených podkladů stavební úřad posoudí, zda skutečně splňujete podmínky pro ohlášení drobné stavby a do jednoho měsíce vám může vydat kladné stanovisko. Pak vám již nic nebrání realizovat váš stavební záměr. Ohlášena drobná stavba se nekolauduje.

V případě, že stavební úřad neposoudí rekonstrukci jako drobnou stavbu,

vydá nařízení, že stavba musí projít stavebním řízením a nesmí se realizovat bez stavebního povolení. Větší rekonstrukce a rekonstrukce, při kterých bylo nařízeno stavební řízení, musíte připravit odpovědněji a detailněji. Je třeba prokázat, že nebudou mít vliv na zhoršení životního prostředí, na opodstatněné práva sousedů a na celkové zásobování chaty. Při takové rekonstrukci již musíte počítat s vytvořením projektu, který zdokumentuje všechny změny oproti původnímu stavu.

Dobrý architekt připraví projekt dle vašeho přání,

přitom však bude respektovat normy a předpisy, které určují možný vliv nového objektu na okolí (což někdy může být i proti vaší vůli).Úřední postup je tedy podobný jako při výstavbě nového objektu.

Je třeba zdůraznit,

že podmínky výstavby jsou pro různé účely rozdílné - pokud tedy chcete v souvislosti s rekonstrukcí změnit účel využití objektu, tento požadavek nezapomeňte uvést v žádosti o stavební povolení. Po skončení rekonstrukce je třeba stavební úřad navštívit znovu a podat návrh na kolaudační rozhodnutí. Toto je současně povolením k užívání celé stavby.

V případě, že vaše stavební záměry obsahují rozšíření objektu

do větších rozměrů a velikost budoucího objektu nebude v souladu s územním plánem rekreační zóny, stavební úřad vás vyzve k vyřízení územního rozhodnutí. Toto by vás však posunulo o výrazný krok zpět - pokud tedy máte takové záměry, doporučujeme vám poradit se nejdříve s architektem. Dohodněte se na společném postupu, abyste zbytečně neinvestovali do projektů, které byste nakonec museli celé předělat.

Co na to sousedé

Během rozhodování se dívejte na rekonstrukci i z pohledu vašich sousedů. Zamyslete se nad tím, jak by na vás působil nový objekt a možná zjistíte, že tento pohled vám umožní řešit vztah stavby k okolí méně konfliktně. Pokuste se zjistit, co sousedům na současném stavu vašeho pozemku překáží a předložte jim řešení, ve kterém budou tyto problémy odstraněny - často může jít o maličkosti. Vězte, že pokud není konfliktů (zejména se sousedy) nebo jsou minimalizovány, vyřizování na úřadech jde mnohem rychleji, než si možná představujete. Pokud správně pochopíte smysl stavebního řízení, vaše styky s úřady nebudou "bojem", ale přátelskými setkáními.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…

Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!

Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Rekonstrukce bytového jádra - návrh, dodavatel materiálu a realizační firma

Bytové jádro je ohyzdnost, které stále ještě “zdobí” některé starší panelové byty. Kromě toho, že jsou...
více…

Rekonstrukce podkroví - stavební povolení

Rekonstrukce podkroví znamená vestavba nové bytové jednotky bez změny vzhledu budovy. Vyžaduje ale důkladné zateplení,...
více…

Rekonstrukce podkroví - romantické bydlení s výborným výhledem

Plánujete obydlit podkroví? Tyto prostory lákají k bydlení svou originalitou. I když zařizování není tak snadné jako...
více…

Rekonstrukce a stavební zákon

Hurá! Budeme mít krásně zrekonstruovaný byt, pusťme se do toho! Nakoupíme cihly, obklady, novou vanu, nové umyvadlo,...
více…

Okapy, žlaby a jejich údržba na chalupě

Tak jako na rodinném domě, i na chalupě je důležité nezapomínat na revizi okapů a žlabů. Odborníci doporučují...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Víkendová chata - typ konstrukce a stavební materiál

Víkendová chata - vysněná forma trávení volných chvil mnohých z nás. Pokud jste se propracovali do fáze, v níž...
více…