Chata a chalupa - možnosti rekonstrukce

Význam slov chata a chalupa není stejný. Dokud chaty se staví v rekreačních oblastech, chalupy se většinou nacházejí v zastavěné části obce. Podle toho jsou nastaveny i rozdílné podmínky regulace a podmínky pro jejich výstavbu. Tyto třeba dodržovat i v případě rekonstrukcí.

Přesto, že rozsah změn může být různý,

už samotný pojem rekonstrukce představuje velký zásah do existující chaty či chalupy. Může se týkat výměny povrchů, zařizovacích zařízení, zrušení nenosných příček či vytvoření nových příček, ale stejně může jít o rozšíření prostor objektu v souvislosti s nástavbou, přístavbou, o zásahy do nosných konstrukcí, rozvodů vody, elektřiny, tepla, plynu a podobně. Podle toho je třeba legislativní postup přizpůsobit rozsahu rekonstrukce.

Stavební ohlášení nebo stavební povolení

Vždy musíte vycházet z vašich stavebních záměrů - pokud jste přesvědčeni, že během rekonstrukce se nedotknete práv jiných osob a nebudete měnit vzhled objektu, postačí, pokud svůj záměr ohlásíte na stavebním úřadě jako drobnou stavbu. Na základě předložených podkladů stavební úřad posoudí, zda skutečně splňujete podmínky pro ohlášení drobné stavby a do jednoho měsíce vám může vydat kladné stanovisko. Pak vám již nic nebrání realizovat váš stavební záměr. Ohlášena drobná stavba se nekolauduje.

V případě, že stavební úřad neposoudí rekonstrukci jako drobnou stavbu,

vydá nařízení, že stavba musí projít stavebním řízením a nesmí se realizovat bez stavebního povolení. Větší rekonstrukce a rekonstrukce, při kterých bylo nařízeno stavební řízení, musíte připravit odpovědněji a detailněji. Je třeba prokázat, že nebudou mít vliv na zhoršení životního prostředí, na opodstatněné práva sousedů a na celkové zásobování chaty. Při takové rekonstrukci již musíte počítat s vytvořením projektu, který zdokumentuje všechny změny oproti původnímu stavu.

Dobrý architekt připraví projekt dle vašeho přání,

přitom však bude respektovat normy a předpisy, které určují možný vliv nového objektu na okolí (což někdy může být i proti vaší vůli).Úřední postup je tedy podobný jako při výstavbě nového objektu.

Je třeba zdůraznit,

že podmínky výstavby jsou pro různé účely rozdílné - pokud tedy chcete v souvislosti s rekonstrukcí změnit účel využití objektu, tento požadavek nezapomeňte uvést v žádosti o stavební povolení. Po skončení rekonstrukce je třeba stavební úřad navštívit znovu a podat návrh na kolaudační rozhodnutí. Toto je současně povolením k užívání celé stavby.

V případě, že vaše stavební záměry obsahují rozšíření objektu

do větších rozměrů a velikost budoucího objektu nebude v souladu s územním plánem rekreační zóny, stavební úřad vás vyzve k vyřízení územního rozhodnutí. Toto by vás však posunulo o výrazný krok zpět - pokud tedy máte takové záměry, doporučujeme vám poradit se nejdříve s architektem. Dohodněte se na společném postupu, abyste zbytečně neinvestovali do projektů, které byste nakonec museli celé předělat.

Co na to sousedé

Během rozhodování se dívejte na rekonstrukci i z pohledu vašich sousedů. Zamyslete se nad tím, jak by na vás působil nový objekt a možná zjistíte, že tento pohled vám umožní řešit vztah stavby k okolí méně konfliktně. Pokuste se zjistit, co sousedům na současném stavu vašeho pozemku překáží a předložte jim řešení, ve kterém budou tyto problémy odstraněny - často může jít o maličkosti. Vězte, že pokud není konfliktů (zejména se sousedy) nebo jsou minimalizovány, vyřizování na úřadech jde mnohem rychleji, než si možná představujete. Pokud správně pochopíte smysl stavebního řízení, vaše styky s úřady nebudou "bojem", ale přátelskými setkáními.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články