Chata a chalupa - možnosti rekonstrukce

Význam slov chata a chalupa není stejný. Dokud chaty se staví v rekreačních oblastech, chalupy se většinou nacházejí v zastavěné části obce. Podle toho jsou nastaveny i rozdílné podmínky regulace a podmínky pro jejich výstavbu. Tyto třeba dodržovat i v případě rekonstrukcí.

chaty, chalupy, rekonstrukce

Přesto, že rozsah změn může být různý,

už samotný pojem rekonstrukce představuje velký zásah do existující chaty či chalupy. Může se týkat výměny povrchů, zařizovacích zařízení, zrušení nenosných příček či vytvoření nových příček, ale stejně může jít o rozšíření prostor objektu v souvislosti s nástavbou, přístavbou, o zásahy do nosných konstrukcí, rozvodů vody, elektřiny, tepla, plynu a podobně. Podle toho je třeba legislativní postup přizpůsobit rozsahu rekonstrukce.

Stavební ohlášení nebo stavební povolení

Vždy musíte vycházet z vašich stavebních záměrů - pokud jste přesvědčeni, že během rekonstrukce se nedotknete práv jiných osob a nebudete měnit vzhled objektu, postačí, pokud svůj záměr ohlásíte na stavebním úřadě jako drobnou stavbu. Na základě předložených podkladů stavební úřad posoudí, zda skutečně splňujete podmínky pro ohlášení drobné stavby a do jednoho měsíce vám může vydat kladné stanovisko. Pak vám již nic nebrání realizovat váš stavební záměr. Ohlášena drobná stavba se nekolauduje.

V případě, že stavební úřad neposoudí rekonstrukci jako drobnou stavbu,

vydá nařízení, že stavba musí projít stavebním řízením a nesmí se realizovat bez stavebního povolení. Větší rekonstrukce a rekonstrukce, při kterých bylo nařízeno stavební řízení, musíte připravit odpovědněji a detailněji. Je třeba prokázat, že nebudou mít vliv na zhoršení životního prostředí, na opodstatněné práva sousedů a na celkové zásobování chaty. Při takové rekonstrukci již musíte počítat s vytvořením projektu, který zdokumentuje všechny změny oproti původnímu stavu.

Dobrý architekt připraví projekt dle vašeho přání,

přitom však bude respektovat normy a předpisy, které určují možný vliv nového objektu na okolí (což někdy může být i proti vaší vůli).Úřední postup je tedy podobný jako při výstavbě nového objektu.

Je třeba zdůraznit,

že podmínky výstavby jsou pro různé účely rozdílné - pokud tedy chcete v souvislosti s rekonstrukcí změnit účel využití objektu, tento požadavek nezapomeňte uvést v žádosti o stavební povolení. Po skončení rekonstrukce je třeba stavební úřad navštívit znovu a podat návrh na kolaudační rozhodnutí. Toto je současně povolením k užívání celé stavby.

V případě, že vaše stavební záměry obsahují rozšíření objektu

do větších rozměrů a velikost budoucího objektu nebude v souladu s územním plánem rekreační zóny, stavební úřad vás vyzve k vyřízení územního rozhodnutí. Toto by vás však posunulo o výrazný krok zpět - pokud tedy máte takové záměry, doporučujeme vám poradit se nejdříve s architektem. Dohodněte se na společném postupu, abyste zbytečně neinvestovali do projektů, které byste nakonec museli celé předělat.

Co na to sousedé

Během rozhodování se dívejte na rekonstrukci i z pohledu vašich sousedů. Zamyslete se nad tím, jak by na vás působil nový objekt a možná zjistíte, že tento pohled vám umožní řešit vztah stavby k okolí méně konfliktně. Pokuste se zjistit, co sousedům na současném stavu vašeho pozemku překáží a předložte jim řešení, ve kterém budou tyto problémy odstraněny - často může jít o maličkosti. Vězte, že pokud není konfliktů (zejména se sousedy) nebo jsou minimalizovány, vyřizování na úřadech jde mnohem rychleji, než si možná představujete. Pokud správně pochopíte smysl stavebního řízení, vaše styky s úřady nebudou "bojem", ale přátelskými setkáními.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Studená podlaha nestačí překrýt teplým kobercem, zde je potřeba její rekonstrukce

Když mluvíme o nové podlaze do stávajícího domu či bytu, obvykle máme na mysli nové parkety nebo dlažbu. Mluvíme...
více…

Vyplatí se pojistit víkendovou chalupu?

O víkendu chce každý především odpočívat, sportovat a také si užívat pohodlí. Nejlépe, pokud je to v přírodě, v...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Rekonstrukce podkroví - více denního světla a energie

Rekonstrukce podkroví nabízí skvělou příležitost, jak si vytvořit zdravý domov, který se stane oázou odpočinku, kde...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…

Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!

Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich...
více…