Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát kvalitu. Zejména pokud žijeme v této průmyslové době. Zvláště to platí pro alergiky, pro které se návštěvy přírody v alergické sezoně stávají tabu. Útočištěm se tehdy stávají čtyři stěny naší domácnosti, která by měla být vybavena čističkou vzduchu.

čistička vzduch, alergie, vzduch, zvlhčování vzduchu

Rychlý průvodce výběrem

Pokud máme v domácnosti alergika, je dobré zaměřit se na přístroje s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací. Aby měla čistička vzduchu v domácnosti smysl, musí odstranit nejméně 80% nežádoucích částeček ze vzduchu. Obvykle však nabízené přístroje dokážou čistit s vyšší účinností. Vybírat lze i podle velikosti a tvaru, protože ideální umístění čističky je v úrovni hlavy, aby čistý proud vzduchu směřoval přímo do obličeje. Důležité je sledovat výkon očištěného vzduchu v krychlových metrech za hodinu. Pro citelný účinek čističky musíme počítat s jistou náběhovou dobou několik hodin. Proto se zdržujeme v místnosti až poté, co čistička stihla pročistit většinu vzduchového objemu. Čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Proto zvažte ke koupi čističky i zvlhčovač vzduchu, případně se poohlédněte po přístroji 2v1. Nedoporučujeme ho však pro alergiky a astmatiky, kteří mají skutečně vysoké nároky na prostředí. V tomto případě jsou lepší samostatné dva přístroje. Pokud se v místnosti pohybuje člověk nenáchylný na respirační onemocnění, postačí i základní vzduchová filtrace. Tyto čističky jsou výrazně levnější. 

Základní parametry při výběru

 • Vzduchový výkon - parametr uvádí, kolik čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádí se v m3 / h. Čím je toto číslo vyšší, tím výkonnější je zařízení. Výkon čističky by měl jedenapůlnásobně převýšit kapacitu místnosti, ve které se nacházíme. V případě alergiků až trojnásobně.
 • Rozměr místnosti - počítáme ho v krychlových metrech. Zvážíme, zda má místnost větrání, případně úniky vzduchu, kolik osob se v ní pohybuje a jaká koncentrace nečistot se v ní přibližně nachází. Do jedné místnosti patří jen jedna čistička. Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 kubíků / hod. Výrobci však často operují s rozměrem místnosti udávané v m2. Proto se setkáme i s údajem, že kvalitní čistička by měla pročistit vzduch v místnosti s rozměrem od 25 - 80 m2.
 • Hlučnost - v případě, že čističku umístíme do místnosti, ve které i odpočíváme, případně spíme, její hlučnost by měla být co nejnižší. Snesitelná je míra hluku 40 dB a méně.
 • Filtrace - čistička na svůj účinný výkon potřebuje minimálně jeden filtr, čím je jich více, tím je to samozřejmě lepší. Nejdoporučovanějším je HEPA filtr (zejména pro alergiky), ale najdeme i filtry prachové, fotokatalytické, vodní, elektrostatické či různé předfiltry. Při koupi čističky zvážíme četnost výměny filtrů, jejich životnost, dodatečné náklady při výměně filtru za nový i obtížnost manipulace s nimi.
 • Spotřeba elektrické energie (příkon) - při každodenním chodu čističky je lepší investovat do přístroje s vysokým výkonem, ale nízkou spotřebou energie. Je to však jednoznačně nejnákladnější kombinace na investování. Ideální je, pokud čistička disponuje stand-by režimem, ve kterém šetří energii. V ideálním rozmezí by se měla spotřeba energie (příkon) pohybovat někde mezi 25 - 50 W.

Doplňkové funkce

 • Indikátor zanesení filtru - najdeme mezi kvalitnějšími přístroji. Výhodný je zejména pro zóny, kde je vzduch značně znečištěn.
 • Nastavitelná intenzita filtrace - v případě vícestupňových filtrací je dobré mít možnost jejich regulace podle míry znečištění vzduchu. Nejvyšší intenzita se vyplatí například bezprostředně po větrání v pylové sezóně.
 • Ionizace - ionizací se vyrábějí záporně nabité ionty (vzduchové ionty). Pozitivně ovlivňují látkovou výměnu. Ionizátor se snaží vytvořit podmínky vzduchu odpovídající jeho kvalitě v přírodě.
 • UV dezinfekce - UV dezinfekci najdeme v podobě dezinfekčního ultrafialové lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie.
 • Senzor zápachu - snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti na znečištění vzduchu.
 • Prachový senzor - čistička pomocí něj sama vyhodnotí úroveň znečištění vzduchu a přizpůsobí režim čištění.

Základní dělení filtrů v čistírnách

 • HEPA filtr - vzduchový filtr který dokáže s 99,97% účinností odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Obecně je to nejdokonalejší filtr. Rozděluje se podle tříd účinnosti.
 • Prachový filtr - většinou omyvatelný plastový filtr. Je možné čistit jej pouze vodou. Stará se o to, aby se vzduch očistil od velkých nečistot a prachu. Prachový filtr se umývá častěji, zvýší se tak jeho účinnost.
 • Fotokatalytický filtr - tento filtr zabraňuje množení bakterií a virů. Při fotokatalýze dochází k rozkladu chemických látek, bakterií, virů nebo mikročástic prachu působením fotokatalyzátorů a světelného záření.
 • Pachový filtr - odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového kouře. Bývá označován také jako katechinový nebo uhlíkový filtr.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Osvěžovač vzduchu Eco Air Kiwi Grapefruit

Sháníte spolehlivý osvěžovač vzduchu do větších prostor? Osvěžovač, který nebude dráždit dýchací cesty, bude...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Cotton Blossom

Jemná a nevtíravá vůně osvěžovače vzduchu, to bývá nejčastěji uváděná vlastnost, kterou u osvěžovače...
více…

Carpex – prostorová vůně Dark Sapphire 50 ml

Aroma difuzéry patří mezi nejmodernější produkty, které jsou na trhu s interiérovými osvěžovači vzduchu. Jejich...
více…

Aroma difuzéry - svěží vůně do interiérů, která vydrží dlouhé měsíce

Příjemné prostředí, protkané osvěžující vůní, to již dávno nejsou jen naše domovy. I vedení firem se snaží o...
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…

Tipy na úsporu energií v domácnosti

Jistě jste již slyšeli o tom, jak se dají ušetřit desítky korun jen tím, že domácí spotřebiče nenecháte v režimu...
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…