Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát kvalitu. Zejména pokud žijeme v této průmyslové době. Zvláště to platí pro alergiky, pro které se návštěvy přírody v alergické sezoně stávají tabu. Útočištěm se tehdy stávají čtyři stěny naší domácnosti, která by měla být vybavena čističkou vzduchu.

čistička vzduch, alergie, vzduch, zvlhčování vzduchu

Rychlý průvodce výběrem

Pokud máme v domácnosti alergika, je dobré zaměřit se na přístroje s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací. Aby měla čistička vzduchu v domácnosti smysl, musí odstranit nejméně 80% nežádoucích částeček ze vzduchu. Obvykle však nabízené přístroje dokážou čistit s vyšší účinností. Vybírat lze i podle velikosti a tvaru, protože ideální umístění čističky je v úrovni hlavy, aby čistý proud vzduchu směřoval přímo do obličeje. Důležité je sledovat výkon očištěného vzduchu v krychlových metrech za hodinu. Pro citelný účinek čističky musíme počítat s jistou náběhovou dobou několik hodin. Proto se zdržujeme v místnosti až poté, co čistička stihla pročistit většinu vzduchového objemu. Čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Proto zvažte ke koupi čističky i zvlhčovač vzduchu, případně se poohlédněte po přístroji 2v1. Nedoporučujeme ho však pro alergiky a astmatiky, kteří mají skutečně vysoké nároky na prostředí. V tomto případě jsou lepší samostatné dva přístroje. Pokud se v místnosti pohybuje člověk nenáchylný na respirační onemocnění, postačí i základní vzduchová filtrace. Tyto čističky jsou výrazně levnější. 

Základní parametry při výběru

 • Vzduchový výkon - parametr uvádí, kolik čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádí se v m3 / h. Čím je toto číslo vyšší, tím výkonnější je zařízení. Výkon čističky by měl jedenapůlnásobně převýšit kapacitu místnosti, ve které se nacházíme. V případě alergiků až trojnásobně.
 • Rozměr místnosti - počítáme ho v krychlových metrech. Zvážíme, zda má místnost větrání, případně úniky vzduchu, kolik osob se v ní pohybuje a jaká koncentrace nečistot se v ní přibližně nachází. Do jedné místnosti patří jen jedna čistička. Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 kubíků / hod. Výrobci však často operují s rozměrem místnosti udávané v m2. Proto se setkáme i s údajem, že kvalitní čistička by měla pročistit vzduch v místnosti s rozměrem od 25 - 80 m2.
 • Hlučnost - v případě, že čističku umístíme do místnosti, ve které i odpočíváme, případně spíme, její hlučnost by měla být co nejnižší. Snesitelná je míra hluku 40 dB a méně.
 • Filtrace - čistička na svůj účinný výkon potřebuje minimálně jeden filtr, čím je jich více, tím je to samozřejmě lepší. Nejdoporučovanějším je HEPA filtr (zejména pro alergiky), ale najdeme i filtry prachové, fotokatalytické, vodní, elektrostatické či různé předfiltry. Při koupi čističky zvážíme četnost výměny filtrů, jejich životnost, dodatečné náklady při výměně filtru za nový i obtížnost manipulace s nimi.
 • Spotřeba elektrické energie (příkon) - při každodenním chodu čističky je lepší investovat do přístroje s vysokým výkonem, ale nízkou spotřebou energie. Je to však jednoznačně nejnákladnější kombinace na investování. Ideální je, pokud čistička disponuje stand-by režimem, ve kterém šetří energii. V ideálním rozmezí by se měla spotřeba energie (příkon) pohybovat někde mezi 25 - 50 W.

Doplňkové funkce

 • Indikátor zanesení filtru - najdeme mezi kvalitnějšími přístroji. Výhodný je zejména pro zóny, kde je vzduch značně znečištěn.
 • Nastavitelná intenzita filtrace - v případě vícestupňových filtrací je dobré mít možnost jejich regulace podle míry znečištění vzduchu. Nejvyšší intenzita se vyplatí například bezprostředně po větrání v pylové sezóně.
 • Ionizace - ionizací se vyrábějí záporně nabité ionty (vzduchové ionty). Pozitivně ovlivňují látkovou výměnu. Ionizátor se snaží vytvořit podmínky vzduchu odpovídající jeho kvalitě v přírodě.
 • UV dezinfekce - UV dezinfekci najdeme v podobě dezinfekčního ultrafialové lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie.
 • Senzor zápachu - snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti na znečištění vzduchu.
 • Prachový senzor - čistička pomocí něj sama vyhodnotí úroveň znečištění vzduchu a přizpůsobí režim čištění.

Základní dělení filtrů v čistírnách

 • HEPA filtr - vzduchový filtr který dokáže s 99,97% účinností odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Obecně je to nejdokonalejší filtr. Rozděluje se podle tříd účinnosti.
 • Prachový filtr - většinou omyvatelný plastový filtr. Je možné čistit jej pouze vodou. Stará se o to, aby se vzduch očistil od velkých nečistot a prachu. Prachový filtr se umývá častěji, zvýší se tak jeho účinnost.
 • Fotokatalytický filtr - tento filtr zabraňuje množení bakterií a virů. Při fotokatalýze dochází k rozkladu chemických látek, bakterií, virů nebo mikročástic prachu působením fotokatalyzátorů a světelného záření.
 • Pachový filtr - odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového kouře. Bývá označován také jako katechinový nebo uhlíkový filtr.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…