Jak si vybrat projektor?

Pokud chcete dosáhnout maximální úhlopříčky "filmového plátna" ve svém obýváku a vychutnat si televizi či filmy skutečně naplno, nejlepším řešením je projektor. Na trhu je dnes již více různých projektorových technologií, zde je několik rad, jak se v nich vyznat a vybrat si ten správný.

 

Ujasněte si Vaše požadavky na úhlopříčku obrazu, kterou chcete dosáhnout, a zhodnoťte, jaké je fyzické uspořádání místnosti, kde budete obraz promítat.

Každý z projektorů má jinou optiku, jiný poměr mezi úhlopříčkou a vzdáleností projektoru od stěny. Pokud potřebujete na krátkou projekční vzdálenost dosáhnout velkou úhlopříčku obrazu, ujistěte se, že to prostřednictvím širokoúhlého objektivu projektor zvládne. Některé projektory mají optiku směnnou, pro jiné je ve formě příslušenství dostupná předsádka objektivu - ověřte si proto předem dostupné řešení.

 

Vytipujte místo, kde uskutečníte montáž projektoru

Je třeba počítat s tím, že k němu musí vést napájecí kabel, kabeláž pro propojení obrazových vstupů a zvuku, případně kabeláž na propojení s počítačem. Ideálně by pohyb lidí v místnosti neměl rušit obraz, lepší je proto stropní montáž, pokud je to možné, tak úplně kolmo nad promítací plochu. Pokud není možné kolmici dosáhnout, ujistěte se, že rozsah korekce trapézoidního zkreslení obrazu situaci zvládne. Ukotvení Vám zjednoduší různé montážní sady.

 

Projektor dokáže na stěně vykreslit pouze světlo v různých barvách, ne však tmu

Proto jsou jeho možnosti zobrazení omezeny pouze na tóny světlejší než projekční plocha. Proto je nezbytné pro dosažení černé barvy a tmavých odstínů dokonale zatemnit místnost žaluziemi, závěsy nebo roletami. I když je možné sledovat u projektorů s vysokým jasem jejich obraz i bez zatemnění, obraz ztrácí na barevnosti a tmavé odstíny se slévají tak, že bez zatemnění si horor odehrávající se v noci nevychutnáte. Kromě intenzity zatemnění je pro výslednou kvalitu obrazu důležitá i projekční plocha. Můžete využít speciální plátno nebo zeď vyhladit sádrovou stěrkou a natřít ji barvou s vysokým indexem bělosti.

 

Lampa, která je jádrem každého projektoru, vytváří obrovský objem tepla, který musí ventilace projektoru stíhat odčerpat

S tím souvisí dva nežádoucí vedlejší efekty: hlučnost a teplo hromadící se v místnosti. Ujistěte se, že zvolený projektor je tak tichý, abyste jej mohli používat i v noci s tlumeným ozvučením. Vibrace ventilátoru prostupující zvuk filmu nejsou tím, co byste chtěli doma mít. Předem si promyslete i to, jak budete v kritických situacích větrat. Pět členů domácnosti uzavřených v jedné místnosti spolu s projektorem vydá do okolí většinou více tepla, než je přijatelné.

 

Kromě posouzení hlučnosti a vzniklého tepla si nezapomeňte vypočítat i provozní náklady zvoleného modelu

Skládají se ze dvou podstatných položek. První je spotřeba, která dosahuje řádově stovky wattů, přičemž nároky jednotlivých modelů se značně liší. Druhou je výdrž lampy, která se udává v hodinách u režimu s nejnižším jasem. Zkontrolujte si její cenu, odhadněte, jakého jasu budete potřebovat dosáhnout v místnosti, a odvoďte od toho její výdrž.

 

U charakteristických obrazů si všimněte formátu a rozlišení

Pravděpodobně budete upřednostňovat projektor s širokoúhlým 16:9 zobrazením, který je připraven poskytnout dostatečné rozlišení pro standard HDTV. Vysoké rozlišení využijete i při propojení s počítačem, které umožní přehrávání filmů i televizního vysílání.

 

Zabudované reproduktory jsou většinou velmi levné, takže zvažte použití samostatného ozvučení

Některé projektory poskytují pouze monofonní zvukový výstup nebo se kvalitou přibližují k "plážovému rádiu". Nezapomínejte na to, že rovnováha mezi obrazem a zvukem je pro zážitek z filmů velmi důležitá.

 

Zkontrolujte, jaké video vstupy projektor nabízí

Jelikož budete závislí na připojeném DVD přehrávači, zdroji televizního signálu nebo počítači, ujistěte se, že kromě VGA / DVI připojení k počítači je dostupný některý z tří složkových vstupů - například komponentní. Dvousložkové S-Video nebo jednosložkový kompozitní vstup dokážou kvalitu obrazu výrazně degradovat. Výhodou je automatické vyhledávání zdroje signálu, které Vám ušetří práci u více připojených zařízení.

 

Projektor není televizní přijímač, a proto většinou nemá integrovaný TV tuner

Abyste mohli sledovat televizní vysílání, budete potřebovat externí TV tuner s dálkovým ovladačem, nebo můžete využít DVD rekordér nebo starý videorekordér s integrovaným tunerem. V případě starého videorekordéru se ujistěte, že zvládne správné naladění i u programů kabelové televize.

 

Projektory nabízejí řadu doplňkových specifických funkcí

Mnohé z nich jsou vybaveny počítadlem provozních hodin pro odhad životnosti lampy, umožňují zablokování přístupovým heslem nebo dokážou zpracovat multimédia uložená na paměťové kartě, USB klíči či komunikovat pomocí rozhraní WiFi, Ethernet či FireWire. Mnohé z funkcí jsou orientované hlavně pro použití v obchodě při prezentacích a vy je v domácnosti nepoužijete. Kromě funkcí se obvykle připlácí i za snadnou přenosnost, malé rozměry a připojené příslušenství, například aktovky.

 

Jak se vyznat v různých technologiích projektorů?

Použitá projekční technologie, dosažené rozlišení a druh použité lampy tvoří základ pro kvalitu výstupního obrazu. V úvahu je třeba brát jas projektoru, kontrast obrazu a míru jeho blikání. Na trhu je zastoupeno několik technologií, z nichž každá má svá specifika a odlišnou cenovou úroveň.

 

Technologie 3LCD

Používá trojici průhledných LCD displejů na to, aby v jediném okamžiku na zeď promítala trojici barevných složek sloučených hranolem do jediného obrazu. Výhodou je, že obraz je statický a nebliká a tím šetří očím námahu. Jde o technologii, která se obejde bez setrvačnosti lidského oka, což se však jemně odráží na kontrastu a ostrosti obrazu.

 

Levnější varianta LCD

Používá pouze jeden displej, přes který na stěnu střídavě promítá modrou, červenou a zelenou složku, přičemž výsledné "blikání" lidské oko registruje jako statický obraz. Jelikož systém nabízí horší vlastnosti, jako všechny ostatní technologie, jde o nejlevnější technologii. Všechny LCD projektory se obecně musí vyrovnávat se ztrátou světelnosti při přechodu mnoha vrstvami displejů a jemnými zdvojeními obrazu, které vznikají při průchodu každou vrstvou. Z pohledu barevnosti jde však o skvělou reprodukci.

 

Technologie DLP

Vvytváří obraz tak, že displej je nahrazen soustavou miniaturních zrcátek seskupených do matice, podobně jako body LCD displeje. Vyklápěním jednotlivých mikroelementů je světlo buď odražené do optické cesty s přenosem na stěnu, nebo do mimo prostoru. Jelikož zobrazovací jednotka je pouze jedna, obraz se tvoří tak, že odražené světlo prochází rotujícím kotoučem rozděleným na několik barevných polí. Čím je polí více, tím kvalitnější je výsledný obraz. Různí výrobci používají různé barvy pro tvorbu obrazu, někteří opakují stejné barvy na kotouči vícekrát. Předností technologie je vysoký kontrast díky minimu objektů v optické cestě, nulové zdvojování obrazu, ale barevnost je přímo úměrná rychlosti rotace barevného kotoučky.

 

Technologie LCOS

Ppoužívá polovodičový systém, který odráží světelný tok podobně jako soustava miniaturních zrcátek v systému DLP, využívají se však tři cesty pro tři barevné složky, jako u technologie 3LCD. Díky analogovému zpracování signálů je barevnost téměř neomezená, systém má nulové zdvojení obrazu, nevýhodou je však vysoká cena.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


The Sims 4: Legendární hra je mezi hráči stále oblíbená

Hra, která patří mezi nejoblíbenější počítačové hry už pár let, si své místo oblíbenosti stále drží, a...
více…

Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated: Hra, kterou ocení velcí i malí

Zbožňujete vy nebo vaše děti animovaný seriál Spongebob SquarePants? Pozvěte hlavní hrdiny k sobě domů díky...
více…

Vyznáte se v počítačových hrách? Jaké jsou ty nejoblíbenější

Přemýšlíte, co ještě pořídit pod stromeček? Nebo si chcete vy naložit nějaký zajímavý dárek? Rozhodně nic...
více…

Nadšenci rychlých aut a závodů, zbystřete! Už jste slyšeli o hře Forza Horizon 4?

Změna ročního období, krajiny, výběr z mnoha aut – to a mnohem více dalšího nabízí závodní hra z dílny...
více…

Cyberpunk 2077: Počítačová hra, na kterou všichni čekali

Nejočekávanější RPG hra Cyberpunk 2077 je tady! Kolem jejího vydání proběhlo spoustu odkladů, ale konečně se...
více…

Sluchátka Apple EarPods pro kvalitní poslech

Sluchátka využijete při mnoha volnočasových aktivitách i pro práci. Neobejdete se bez nich tehdy, pokud rádi...
více…

Domácí kino vybírejte podle kvality a podle svých prostorových možností

Chcete si pořídit domácí kino? A víte, na co je třeba myslet, aby vás výběr nezklamal? Určitě se musíte kromě...
více…

5 tipů pro levnější tisk, které každý zná, ale málokdo dělá

Asi každý chce tisknout levně, ale už zdaleka ne každý pro to něco dělá. Přitom není tak těžké toho dosáhnout....
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Syndrom počítačového vidění a důležitost mrkání při práci na počítači

Práce na počítači patří mezi takzvaně lehčí a často vyhledávanou. Nebolí nohy, nemusíte používat svaly, nemáte...
více…