Co rozhoduje při výběru světelného zdroje

Světlo připomínající denní světlo s nádechem do modra nebo jasné bílé světlo aktivizuje, zvyšuje schopnost koncentrace a udržuje naši pozornost. Při denním světle narůstá výkon a efektivita práce. Zdroje s takovým světlem patří zejména do pracovny a nad kuchyňskou linku. Naopak - teplé příjemné světlo vyvolává pocit pohody, uklidňuje, nechává nás odpočívat. Je určeno do domácích relaxačních zón. Tento typ světla připomíná světlo klasických žárovek.

Co rozhoduje při výběru světelného zdroje

Co rozhoduje při výběru světelného zdroje

• Jaký je poměr příkonu a svítivosti
• Na jaký účel bude zdroj světla a vybraný prostor používat
• Zda v daném prostoru upřednostnit stropní bodové nebo hlavní centrální osvětlení
• Zda se bude světlo vypínat často nebo jen sporadicky
• Kolik hodin denně se bude svítit Na místo s velkým podílem světelných hodin patří úsporná zářivka a naopak - tam, kde se světlo často spíná, a přitom se zde odsvítí malý počet hodin, jsou určeny halogenky
• Zda je osvětlená plocha a prostor součástí relaxační nebo pracovní zóny

Výběr zdroje ovlivní úsporu energie

1. Halogenová žárovka

Přímá úspora 20 až 30 procent, nezávisle na spínání vydrží 2 000 hodin, tedy dvakrát více než klasická žárovka. Je příjemná na vytvoření světelných akcentů v interiéru (nasvícení uměleckých předmětů, vitrínek, obrazů) a hodí se i na osvětlení pracovní plochy. Například Halogen Energy Saver má srovnatelné teplé bílé světlo s klasickou žárovkou, 100-procentní stmívatelnost, okamžitě se rozsvítí a pak si zachová konstantní intenzitu světla. Při její výrobě se nepoužívá olovo, a tak ji lze vyhodit do domácího odpadu.

2. Kompaktní úsporná zářivka

Přímá úspora kolem 80 procent elektrické energie v závislosti na vyřešení citlivosti na spínání dosahuje životnosti od 6 000 do 15 000 hodin. Je určena do prostor, kde se svítí déle. Úsporné zářivky obsahují rtuť, a tak určitě nepatří mezi běžný domovní odpad, ale na sběrná místa. Při koupi zdroje již platíme recyklační poplatek. Každá úsporná zářivka by měla mít na svém obalu údaj, jakou klasickou žárovku nahrazuje. Úsporným ekvivalentem v současnosti vyřazované klasické žárovky s příkonem 75 wattů je kompaktní úsporná zářivka s příkonem 15 wattů. Výrobci tvrdí, že žlutému světlu klasické žárovky odpovídá úsporná zářivka s označením Warm Comfort Light Osram. Na místa s automatickým rozsvěcováním nebo s častým spínáním je vhodná Dulux Inteligent Facility s neomezeným počtem spínacích cyklů.

3. LED dioda (light-emitting diode)

Úspora kolem 80 procent, netrpí spínáním a podle typu a výkonu vydrží svítit od 20 000 do 50 000 hodin. Vývoji technologii LED světelných zdrojů, které mají nejdelší životnost a světelnou účinnost srovnatelnou s kompaktními úspornými zářivkami, se v současnosti věnuje mimořádná pozornost. Zatím odrazuje vyšší cena, ale předpokládá se, že LED technologie má před sebou světlou budoucnost i v běžných domácnostech. Ve prospěch ledek mluví také jejich odolnost proti otřesům a to, že bez problémů zapadnou do klasických závitů. Podobně jako klasické žárovky vědí navodit příjemnou atmosféru v obývacím pokoji, zajistit funkční osvětlení v kuchyni či posloužit jako bezpečnostní světlo na chodbě. Žárovka OSRAM Parathom Classic A 60 je první LED žárovkou, která nahrazuje klasickou 60 W žárovku nejen tvarem, ale i světelným výkonem. Navzdory nízké spotřebě dosahuje svítivosti 640 lumenů.Při spotřebě energie 12 W je o 90% úspornější ve srovnání s klasickými žárovkami plně stmívatelná a její průměrná životnost dosahuje 25 000 hodin. Patří do energeticky úsporné třídy A. Do našich obchodů se spolu se silnější Parathom Classic A 80 (svítivost 806 lumenů) dostala na podzim 2010. Produktová řada Parathom může nahrazovat i halogenové žárovky do 50 W, které se často používají jako stropní a bodové osvětlení.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchyňské roboty Eta s praktickými funkcemi a nadčasovým designem

Eta je tradiční český výrobce domácích spotřebičů již od roku 1943. Jeho sortiment se od té doby neustále vyvíjel...
více…

Domácí kino pro labužníky

Chcete si doma užívat skvělých filmů v té nejvyšší kvalitě? Proč ne? V současné době je na trhu obrovské...
více…

Horká voda, ocet a pravidelné sušení zajistí levné vyčištění každé myčky nádobí

Není nic jednoduššího, než dát nádobí umýt do myčky. Ale kdo umyje myčku? V obchodech prodávají tablety, které...
více…

Jak upéct chléb v domácí pekárně tak, aby byl dokonalý?

Domácí chutný chleba a chleba z domácí pekárny? Proč to není vždy totéž? Možná proto, protože se s domácí...
více…

Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát...
více…

Správný výběr elektrospotřebiče ušetří vaše finance

Výběr elektrospotřebiče se řídí mnoha aspekty. Kromě toho, že vybíráme design, který nám bude ladit s interiérem,...
více…

Rady před nákupem sušičky a slovník odborných termínů

Ve velkých rodinách, kde se často a hodně pere, je sušička neocenitelným pomocníkem. Pokud vám velké praní...
více…

Vysavač - domácí upír, který nesaje krev

Jak jen záleží na tom, aby vydatně sál. Pokud je navíc i vzhledný, nemusí se ani usmívat, stačí, aby se čeřil,...
více…