Denní světlo pro příjemně strávené chvíle v kuchyni

Kuchyň sice již není místem, kde hospodyně tráví celé hodiny při přípravě jídel, ale stále zůstává místem, kde se vaří, odkládá, uklízí ... tedy pracuje. K práci v kuchyni si třeba dodat nejen pořádnou dávku kuráže, ale také zajistit přiměřenou intenzitu denního světla, které nás udrží v aktivitě.

Denní světlo pro příjemně strávené chvíle v kuchyni

Přiměřené dávky

Příliš světla unavuje a prohřívá prostor, málo zpomaluje naši aktivitu. Dostatek denního světla se do kuchyně se světlou výškou místnosti 2,65 m dostane pouze tak, pokud čistá zasklená plocha, kterou prostupují sluneční paprsky, tvoří alespoň osminu plochy podlahy. Není však úplně jedno, jestli tuto plochu zabírá okno nebo jiné zasklení fasády po výšce nebo po šířce. Důležité je i rozhodnutí architekta, podle kterého zakomponuje okenní otvory do jednotlivých částí fasády. V současnosti oblíbené nízké a přitom široká okna-průzory, které se obvykle nacházejí nad pracovní deskou kuchyňské linky, propouštějí do prostoru méně světla než okna se stejnými rozměry osazené na výšku.

Tvar a proporce okna podléhají sice kompozici celého domu, ale nemělo by se přitom zapomínat na funkci

a dostatek světla zejména tam, kde se pracuje, a kde se odehrává větší část domácího dění. Okno umístěné ve středu stěny prosvětlí místnost důkladněji než to, které je osazeno v rohu místnosti. Na fasádě budovy sice může být zasklený roh efektní, ale v interiéru prosvětlí jeden kuchyňský kout výrazně méně než klasické okno s toutéž plochou zasklení umístěné ve středu obvodové stěny. Pro mnohé je velkým lákadlem okno s parapetem, který navazuje na pracovní desku kuchyňské linky. Představa, že při oplachování sklenic nebo mytí zeleniny se budete těšit z výhledu z okna, může narazit na malý problém: pokud budete chtít okno doširoka otevřít, a nejen vyklopit, dobře si předem rozmyslete umístění a tvar dřezové baterie.

I stínit třeba

Při rozumné orientaci kuchyně - nejlépe na severní nebo východní světovou stranu - a při dostatečné ploše oken s možností zaclonění v letních měsících, dostane kuchyň svou zdravou dávku slunce. Přirozené denní světlo proudí rovnoměrně, a proto nevrhá tolik stínů jako umělé osvětlení. Regulování světla žaluziemi nebo žaluziovými okenicemi, roletami, závěsy a záclonami je v první řadě závislé na poloze kuchyně v objektu, ale i na způsobu umístění v dispozici obydlí. Otevřená kuchyně, propojená s dalšími místnostmi, si doplňuje zásobu světla spojitě s ostatním prostorem.

Okno či zasklená část průčelí umístěny uprostřed stěny vpustí do kuchyně optimální dávku denního světla

Kdo se rozhodne pro umístění dřezu s výhledem z okna, ten nejprve musí zvážit, zda mu nakonec dřezová baterie dovolí okno otevřít. V případě, že nebylo vyhnutí a kuchyně se dostala v rámci dispozice k západnímu nebo jižní obvodové zdi, způsob zastínění oken bude hrát významnou roli při zajišťování tepelné a světelné pohody. Žaluzie stíní, a přitom propouštějí vzduch do místnosti, a tak jejich výběr je pouze zčásti věcí vkusu. Dá se jimi nastavovat množství světla a stupeň soukromí. Čištění je však sportem pro ty snaživejší. Vzhledem mohou připomínat kancelářské prostředí, a to nemusí být každému stylu kuchyně po vůli.

V současnosti jsou oblíbené nízká široká okna-průzory

Jejich horizontální osazení do obvodové stěny propouští do prostoru méně světla než klasická okna se stejnou plochou zakomponované na stejném místě.

Průhledová okna opticky snižují výšku interiéru

Rustikální kuchyně se dobře snáší nejen s klasickými záclonkami, ale v případě přímého slunce či potřeby soukromí ve večerních hodinách zachrání situaci dobře známá roleta. Zabírá minimální prostor a lze si ji pořídit v různých barvách a vzorech. Časem, když se pružiny opotřebují, je třeba počítat s jejich výměnou. Naštěstí, a nezávisle na tom, zda okna zhotovili z plastu, titanu nebo jako eurookna, jsou již zcela běžnou součástí nabídky i sady doplňků určených na stínění zasklené plochy. Žaluzie, ale i roletky, lze dát zhotovit na míru v požadovaném materiálovém zpracování. Okna kuchyně se severní nebo východní orientací vytvoří přijatelnou tepelnou a světelnou pohodu i při práci. Optickou pohodu v liniově uspořádané kuchyni zajišťuje denní světlo, které dopadá na pracovní desku ze dvou stran.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…