Děti pomáhají zařídit svůj pokojíček

Ruku na srdce - jak často berou rodiče při zařizování dětských pokojů v úvahu přání svých ratolestí? Mnozí si možná myslí, že kdyby se jich zeptali, mrňousci si navymýšlí hory doly nebo samé nesmysly. My jsme několik dětí poprosili, aby nám nakreslily svůj vysněný pokoj. A byli jsme překvapeni, jak skromná ​​a praktickéá byla jejich přání.

Děti pomáhají zařídit svůj pokojíček

Většina návrhů, které děti nakreslily, se od jejich skutečného pokojíčku lišila jen v detailech

- přítomností pokročilé elektroniky nebo zajímavého prvku (závěsného křesla, skluzavky), zkrátka věcí, které děti mohly vidět například někde na návštěvě. Z toho je zřejmé, že i když dáte dětem volnou ruku, s největší pravděpodobností si vyberou podobné řešení, jaké byste zvolili i vy - jen možná nebudou věnovat takovou pozornost rozpočtu. Proto se nebojte se svými potomky zařízení pokoje konzultovat a případné sporné body se snažte eliminovat spíše vysvětlením než prostým zákazem. Možná budete překvapeni stejně jako my.

Multifunkční prostor

Zařídit dětský pokoj není vůbec jednoduchý úkol. Často je z celého bytu dokonce nejnáročnější. Dětský pokoj totiž plní řadu funkcí, na které mají dospělí obvykle k dispozici několik místností, navíc, děti rostou jako z vody, a tak je žádoucí, aby se jejich prostor mohl neustále měnit a přizpůsobovat novým požadavkům a potřebám.

Zónování

V závislosti na prostoru se doporučuje rozdělit dětský pokoj na dvě až tři zóny: aktivní a relaxační, respektive herní, studijní či pracovní a odpočinkovou. Srdcem relaxační (oddechové) zóny bývá postel - měla by mít pevný dřevěný rošt a pevné, ale pružné matrace. Většina dětských her ​​se odehrává na zemi, čemuž by měla odpovídat i vhodná podlahová krytina. Centrem pracovní zóny je dostatečně velký stůl a kvalitní židle. V pokoji by neměly chybět ani úložné prostory, které by měly být dětem dobře přístupné a organizovány tak, aby se jim v nich dobře hledalo a aby se snadno naučili dávat věci na své místo.

Barvy

Méně je někdy více. Při barvách téměř vždy. V posledních letech je poměrně často vidět obrázky dětských pokojů v sytých růžových, zelených či žlutých tónech. Výraznými, agresivními barvami však můžete svému potomkovi nevědomky uškodit - tyto barvy totiž mohou u dětí vyvolávat napětí a neklid. Sytější tóny žluté, oranžové nebo červené směřujte raději do těch částí místnosti, které jsou určeny na aktivitu a hru, relaxační zóna by se měla nést spíše v tlumených přírodních nebo pastelových odstínech, které navozují pohodu a klid. Volba neutrálních barev vám usnadní i případnou přeměnu, která bude s rostoucím věkem dítěte určitě nutná. Takové barvy se totiž mnohem snadněji kombinují. A je praxí ověřeno, že nejedna princezna získala časem k sladké růžové přímo nepřekonatelný odpor.

Rada odborníka

Jakýkoliv materiál na stěnách - barva či tapeta, by měly v první řadě odolat mechanickému namáhání, například úderu hračkou, případně malování po zdech. Pokud jde o nátěry, dobrou volbou jsou akrylátové barvy, které jsou jednak odolné proti mechanickému poškození, jednak se velmi snadno čistí, aniž by změnily odstín. Jsou také certifikovány jako ekologický výrobek, takže jsou zdravotně nezávadné. Zároveň tyto barvy propouštějí vodní páry, takže nebudou příčinou plesnivění stěn jako například latexové nátěry. 

Ergonomie

Při výběru nábytku jsou nejdůležitější dvě věci: bezpečnost (tedy kvalitní provedení) a zdravotní nezávadnost materiálů, ze kterých je vyroben. Kromě toho je třeba pečlivě promyslet i jeho umístění. Například psací stůl by měl mít dostatek přirozeného světla - ideální je tedy umístit jej poblíž okna. V úvahu byste měli brát i to, zda je dítě levák nebo pravák - světlo by mělo na desku dopadat tak, aby si při psaní nebo kreslení nestínilo. Důležitá je i výška. Nejlepší ergonomické parametry poskytují stoly s regulovatelnou výškou a s možností nastavení sklonu desky. Stejně jako stůl, i židle ovlivňuje držení těla, které je důležité pro správný tělesný vývoj a držení těla.Přednost byste opět měli dát polohovatelné židli, která respektuje anatomii dětského těla a umí držet krok s jeho měnící se výškou.

Materiály

Materiály jsou v dětském pokoji nanejvýš důležité. Měly by působit teplým a příjemným dojmem, originální design chladného kovu ocení spíše dítě ve starším věku. Poctivým a kvalitním dřevem určitě nic nezkazíte, čím méně chemie se použije při jeho úpravě, tím lépe. Děti jsou většinou mnohem intuitivnější než dospělí, takže v jejich případě hraje důležitou roli i dotek, navíc se s oblibou válejí po čemkoli. Na to byste měli myslet zejména při výběru podlahové krytiny - už proto, že je obvykle hlavní hrací plochou. Měla by být pokud možno měkká, neklouzavá a měla by se snadno udržovat, aby na ní nezůstávaly špína a prach. Při výběru podlahy, textilií a nábytku určitě zapojte své potomky - nechte je, aby si věci důkladně prohlédli, ochytali i vyzkoušeli.Jejich reakce vám mohou při rozhodování pomoci.

Možnosti

Vedle věku dítěte hraje významnou roli při zařizování jeho království i rozpočet a dispozice vyhrazených prostor. Pokud máte dvě děti, ale jen jeden pokoj, musíte vyřešit zejména to, jak do ní umístíte dvě postele. V takovém případě existují různé možnosti - od multifunkčního rozkládacího nábytku přes posuvné a patrové varianty až po klasické válendy. Kromě prostoru mohou přinášet omezení i finanční možnosti rodiny. Zde rozhodně platí, že ne vždy musíte koupit to nejdražší, abyste měli jistotu, že svému dítěti dáváte to nejlepší. Často stačí pečlivý výběr nebo dobrý nápad a šikovné ruce. Z času na čas se však určitě vyplatí připlatit si za kvalitu - věc se vám (respektive vašim dětem) odmění dlouhou životností a uživatelským komfortem. Například nábytek na míru může přinést praktické řešení, a přitom nemusí být nutně nejdražší. Dětský pokoj by však určitě neměl být přeplněný - stačí pár kusů kvalitního nábytku a o zbytek se už postarají samy děti a jejich hračky.

Osvětlení

Jelikož dětské oči se vyvíjejí, správné a dostatečné osvětlení je důležitým prvkem každého prostoru, ve kterém se pohybují. V opačném případě by se u nich mohly rozvinout nebo urychlit vady zraku. V porovnání s dospělými jsou děti více v pohybu, proto je v jejich pokoji zásadní rovnoměrné osvětlení. Jako centrální zdroj světla je vhodné zvolit svítidlo se širokým úhlem vyzařování a nízkým jasem. Je dobré, když má difuzor na rozptýlení světla, ideálním zdrojem je zářivka. U psacího stolu by měl být kvalitní lampička, která poslouží jako doplňkový zdroj na zvýšení hladiny osvětlení. Pokud ji dítě používá i přes den, při učení či jiné práci vyžadující pozornost, může být zdrojem LED dioda nebo zářivka. Večer na čtení před spaním je však lepší žárovka, protože vydává žluté světlo, které uklidňuje.

Variabilita

Zájmy a potřeby dětí se v souvislosti s jejich tělesným a psychickým vývojem rychle mění - na to je dobré při zařizování pokoje pamatovat. Na trhu je dnes množství nábytku s nejrůznějšími dětskými motivy, jako však každý rodič teenagera dobře ví, od obrázku kačera Donalda k plakátu rockové skupiny je jen malý krůček, takže se při výběru zařízení vyplatí myslet nadčasově a momentálním náladám a preferencím podřídit jen doplňky a drobné předměty, případně textil.Jednoduše věci, které se dají změnit snadno a nepříliš nákladně. Dobrou volbou jsou například barvy stěn nebo tapety - vymalovat nebo vytapetovat zvládnou šikovní rodiče, zejména pomocí starších ratolestí, za víkend a rodinný rozpočet to určitě nezruinuje. Za zvážení stojí i tzv..rostoucí nábytek, který bude dítěti sloužit více let.

Výběr matrace

Zatímco kvalitní matrace pro dospělé by měly mít zóny (v oblasti ramen a pánve mají změkčení, v oblasti bederní páteře jsou naopak pevnější), v případě dětských matrací není zónování třeba.Nemá totiž smysl, protože děti rostou, často na posteli zajímají různé polohy a někdy mívají neklidný spánek. Na správný růst a vývoj páteře je podstatná její pevná opora. Odborníci proto pro děti doporučují matrace vyrobené z kvalitních polyuretanových (tzv. studených) pěn střední a vyšší tuhosti. Potah matrace by měl být snímatelný s možností praní alespoň na 60 ° C. Vhodným doplňkem je chránič matrace - několikavrstvá podložka s bavlněným povrchem a vrstvou z PVC ve spodní části, která chrání matraci před znečištěním. Zároveň velmi dobře 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…