Jak vybrat vhodné osvětlení do bytu?

Výběr osvětlení není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V případě osvětlení totiž nejde pouze o design, ale především o to, aby byla zajištěna ochrana před negativními vlivy na naše oči. Vybrat správná svítidla tedy může být i velmi složitý úkol, u kterého je nutné vzít v úvahu řadu parametrů. Abychom vám výběr usnadnili, připravili jsme pro vás rady a tipy zaměřené na požadavky jednotlivých místností.

Jak vybrat vhodné osvětlení do bytu?
Zdroj: http://www.valmax.cz/

Správná orientace oken

Správná orientace oken vůči světovým stranám je pro dobré osvětlení místností zásadní. V případě, že se chystáte stavět dům a můžete tak tento faktor ovlivnit, podívejte se na několik typů při umístění vašich oken.

Východ

Na východní stranu se snažíme orientovat okna ložnice. Sluneční záření bude do ložnice pronikat především v dopoledních hodinách a v podvečer bude místnost opět příjemně chladná, což je ideální právě pro pohodlné usínání.

Jih

Na jižní stranu se zpravidla doporučuje směřovat okna pokojů, v kterých trávíme většinu aktivního času. Tedy pokoje obývacího, dětských pokojů a jídelen. Slunce z jižní strany bude do těchto pokojů svítit nejvíce během celého dne.

Západ

Na západní stranu je ideální orientovat kuchyň. V této místnosti svítíme nejčastěji světly zabudovanými nad pracovní plochou a z toho důvodu není příliš slunečního světla nutné. Také samotné vaření produkuje velké množství tepla a proto není místnost prohřátá slunečními paprsky žádoucí. Do kuchyně zpravidla stačí menší okno umístěné nad kuchyňskou linkou, ideálně opatřené roletami.

Sever

Na severní stranu umísťujeme účelové místnosti, místnosti se sociálním zařízením, skladovací prostory a místnosti, kde nevyžadujeme příliš slunečního světla. Ze severní strany sluneční paprsky dopadají pouze na krátký čas ve večerních hodinách.

 

Osvětlení kuchyně

Moderní kuchyně patří mezi hlavní společenské místnosti určené k setkávání a společnému trávení času. Tradičně bývá spojena s jídelnou, čemuž by měla odpovídat i volba osvětlení. V případě kuchyně je místo centrálního osvětlení vhodnější osvětlit hlavní užívací plochy (kuchyňskou linku, varnou desku a jídelní stůl) zvlášť.

 

Dobré osvětlení kuchyňské linky je jedním z hlavních předpokladů pro přípravu kvalitního jídla. Osvětlení tedy musí být intenzivní, nejčastěji umístěné pod skříňky nad pracovní linkou. Světlo by také nemělo vrhat žádné stíny a odlesky, které by kuchaře mohly při přípravě pokrmu mást a rušit. Velkou roli zde hraje i schopnost svítidla dobře reprodukovat barvy a je proto žádoucí, zvolit osvětlení s vysokým indexem podání barev.

 

Pro nasvícení jídelního stolu jsou vhodným prvkem stropní závěsná stínidla, nejlépe s libovolně nastavitelnou výškou. V tomto případě nejde jen o pouhé nasvícení podávaných pokrmů, ale i navození příjemné atmosféry. Světlo by nemělo být příliš intenzivní, proto je vhodné použít mléčnou žárovku. Samotnou lampu je také vhodné nastavit minimálně ve výšce 55 cm nad stolní deskou.

 

Tip: Pro osvětlení kuchyně vybírejte žárovky s nejnižší světelností 100 lx

 

Osvětlení koupelny

Koupelna, stejně jako kuchyně, patří mezi často užívané prostory v domácnosti. Koupelna, v které často nejsou umístěna žádná okna, vyžaduje nutnost svícení i přes den.

 

Nejvhodnější variantou nasvícení koupelny je kombinace stropního svítidla a osvětlení zrcadla nad umyvadlem. V koupelně se vyhněte bodovým svítidlům a radši zvolte to světlo, které nasvítí celou místnost rovnoměrně a čistě. U zrcadla je nejvhodnější umístění svítidla přímo nad něj, případně po jeho stranách. Při umístění svítidel v prostoru koupelny je také nutné dbát na specifické bezpečnostní požadavky, které vyžaduje vlhké prostředí koupelny. Také volte taková světla, která vám nebudou bránit v pohybu, či činnostech jakými je budoucí líčení stěn ve stísněném prostoru. Volte proto spíše světla plochá, nevystupující tolik ze struktury stěn.

 

Tip: Pro osvětlení koupelny vybírejte žárovky s nejnižší světelností 150 lx

Osvětlení obývacího pokoje

Obývací pokoj je hlavní reprezentativní místností každé domácnosti. Je místností, ve které trávíte většinu času, relaxujete, ale i přijímáte návštěvy. Osvětlení v této místnosti se stará o celkovou atmosféru a proto není žádoucí jeho výběr jakkoliv zanedbat.

 

Při současném výběru svítidel již není nutné, aby byl obývací pokoj nasvícen pouze jedním centrálním lustrem, jak tomu často bývalo v dobách minulých. Mnohem lepší jsou světla variabilní s možností regulace intenzity záření. V případě návštěvy tak můžete intenzitu svítidla zvýšit, při sledování televize naopak postačí světlo tlumené. Více svítidel v obývacím pokoji je také mnohem zajímavějším řešením z pohledu estetického.

 

Možností svítidel existuje celá řada a vybere si opravdu každý. Trendem posledních let je tzv. LED osvětlení. Celkové nasvícení obývacího pokoje má ovšem také svoje zásady. Světlo by nemělo být příliš intenzivní a je žádoucí volit spíše teplejší barvy, které na rozdíl od chladnějších odstínů navodí příjemný pocit pohody.

Tip: Pro osvětlení obývacího pokoje vybírejte žárovky s nejnižší světelností 50 lx
 

Osvětlení ložnice

Hlavním účelem ložnice je samozřejmě zajištění ničím nerušeného spánku. Úlohou osvětlení v ložnici je tedy navození příjemné atmosféry.

 

Jako hlavní svítidlo může sloužit klasický lustr, ovšem světlo nesmí být příliš ostré a intenzivní. I v tomto případě je vhodné použít různá stínidla, případně mléčné žárovky, které světlo příjemně utlumí.

 

Vhodným řešením osvětlení je i doplňkové světlo v podobě lampy umístěné na nočním stolku. Ideální je v tomto případě světlo bodové, se stínítkem, které vám umožní nasměrovat paprsky světla přesně tam, kam potřebujete. Především v případě, že ložnici sdílíte s partnerem, je bodové světlo ideální, jelikož není rušivé.

 

Centrální osvětlení musí zajistit dostatek světla pro aktivní činnost dětí. Je třeba dbát na vysokou světelnost (ideálně více jak 400 lx), málo světla by mohlo dětem poškodit zrak. Je také nutné dodatečně osvětlit místa, v kterých se dítě bude učit, tedy pracovní stůl. V tomto případě je samozřejmě nejlepším řešením kancelářská lampička, kterou na pracovní stolek umístíte. Lampičku volte nastavitelnou s ohebným kloubem a ramenem.

 

Požadavky na minimální osvětlení místnosti

Každá místnost v domácnosti má jiný účel užívání a proto i vhodnou minimální intenzitu osvícení. Podívejte se proto na přehled místností s minimální hodnotou osvětlení v nich. Intenzita osvětlení je zde vyznačena zkratkou lx.

 

  • Obývací pokoj - 200 lx

  • Kuchyně - 350 lx

  • Koupelna - 300 lx

  • Toaleta - 150 lx

  • Dětský pokoj 250-500 lx

 

 

 

Přehled žárovek

V dnešní době již neplatí, že větší výkon žárovky zaručí vyšší osvětlenost interiéru. Výběr je obrovský, k dispozici jsou žárovky klasické, halogenové, ale i LED úsporné typy. Při nákupu je tedy nutné především dbát na hodnotu světelného toku, jelikož výkon nemá valný vliv na intenzitu osvětlení. V následujícím přehledu si můžete prohlédnout srovnání výkonů (W) a světelných toků (lm) u běžných žárovek.

 

Typ žárovky

Výkon

Svítivost

Životnost

Cena

Klasická

75 W

935 lm

1000 h

20,- Kč

Úsporná

11 W

900 lm

8000 h

80,- Kč

Halogenová

46 W

920 lm

9000 h

50,- Kč

LED

11 W

1050 lm

15000 h

200,- Kč

 

Nyní máte veškeré informace k vhodnému výběru osvětlení. Přejeme vám, ať se ve velkém výběru svítidel neztratíte a vyberete osvětlení, které dlouhá léta bude utvářet pohodovou atmosféru vašeho domova.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla....
více…

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte...
více…

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I...
více…

Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít...
více…

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních...
více…

Jak na osvětlení interiéru?

Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje...
více…

Jaké osvětlení si vybrat?

Klasické, halogenové, či úsporné žárovky? Úsporné zářivky je vhodné používat v místnostech, kde se jimi...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Jak vybrat nástěnné hodiny podle moderních trendů

Při plánování interiéru je třeba myslet na celou řadu detailů. A jedním z nich je i výběr časoměřiče. Ano,...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…