Dětský pokoj má růst s dětmi

Vlastní životní prostor, v každém období vývoje dítěte přizpůsobený jeho potřebám a požadavkům, vyžaduje buď tučnou peněženku, nebo správnou taktiku a jistou dávku zdravého rozumu a kreativity rodičů. Když se zamyslíme, zjistíme, že děti v každém věku toho nepotřebují až tak mnoho, jak si my dospělí představujeme.

Dětský pokoj má růst s dětmi

Novorozenec

Nejdůležitější životný prostor, který novorozenec potřebuje, je mámina náruč. Dětského pokoje přeplněného všemi nepotřebnostmi, které nabízejí v obchodech, si miminko příliš neužije. Postačí mu kvalitní polohovatelná postýlka, místo na přebalování, odkládací prostor na oblečení, plenky, kosmetiku a hračky a jedno křeslo pro maminku. Důležitější je vybrat do dětského pokoje nábytek, který je zejména bezpečný a trvanlivý, ideální je, když k němu lze časem dokoupit další části podle potřeb rostoucího dítěte.Rozličné spací koše a kolébky jsou sice velmi efektní, ale dětská postýlka s nastavitelnou polohou matrace je určitě lepší investicí. Se zvyšující se aktivitou miminka se matrace jednoduše snižuje, aby děťátko z postýlky nevypadlo. Jsou i takové typy postýlek, které lze později rozložit na postel vhodnou i pro předškoláka a investici do velké postele tak můžete posunout na pozdější dobu. Při umístění dětské postýlky platí jedna velmi důležitá zásada: nikdy se nesmí postavit pod okno nebo blízko u nábytku, na který by dítě mohlo později vylézt.

Pokud zařizujeme pokoj pro človíčka, který se právě narodil, je rozumné a určitě výhodnější zůstat nohama na zemi

a raději investovat do kvalitní elektrické instalace s bezpečnostními prvky, do rozumně rozvrženého osvětlení a kvalitní, teplé a neklouzavé podlahové krytiny. To bude totiž v nejbližším období vývoje dítěte nejdůležitější část dětského pokoje.Důležité jsou však i správný výběr a kombinace materiálů, struktura barev (především ekologických). Vždyť právě barvu lze nejsnáze změnit a přitom je charakteristickým prvkem v interiéru dětského pokoje. Růžová i v tom nejmenším detailu v pokoji pro děvčátko a do posledního centimetru modrý pokoj určený pro chlapečka nepatří právě k vrcholům kreativity a originality. Ani pro dítě nemusí být zábavné a příjemné celé dny pozorovat jen jednu barvu.

Od batolete k předškolákovi

Období, kdy vývoj dítěte jde raketovým tempem - ať už ze stránky fyzické, nebo osobnostní, je i obdobím největších investic do nábytku. Zpočátku sice dítě potřebuje především dostatečný prostor na kvalitní, teplé a neklouzavé podlaze, protože většina jeho pracovních činností a her se odehrává právě tam, ale s tím nevystačí navěky. Časem se určitě nevyhnete výměně postýlky za postel normální velikosti. Dnes jsou již na trhu i postele menších rozměrů, určené právě pro tyto děti, ale z praktického a hlavně finančního hlediska je lepší poohlédnout se po posteli s rozměry vhodnými i pro dospělého člověka. Pokud máte pocit, že dítě se v ní nebude cítit útulně a bezpečně, je zde několik možností, jak příliš velkou plochu postele přizpůsobit světu dítěte. Řešením může být například větší množství polštářů položených po bocích postele, které vytvoří nejen útulnější, ale i pohodlnější místo na spaní.

Je vhodné, pokud jsou všechny hračky, knížky a ostatní předměty, které dítě používá, umístěny v jeho dosahu

Vyhnete se zbytečným pádům a úrazům, které se až příliš často přihodí při překonávání výškových překážek. Důležité je i to, aby se rodiče dokázali vžít do optiky malého človíčka, který na nic nedosáhne. Přitom nemusíme sahat po miniaturách nábytku pro dospělé. Ideálním úložným prostorem na většinu hraček jsou různé kontejnery a krabice veselých barev, nejlépe na kolečkách, které se využijí i v pozdějším období. Nyní v království dítěte přibývají i knížky a oblečení. Na jejich uskladnění je nejvhodnější systém skříněk, které lze různě ukládat a seskupovat. Nemusí to být hned šatní sestava, kterou dítě i tak nevyužije.

Dva kusy nábytku, které by již v tomto období určitě neměly chybět v pokojíčku,

jsou psací stůl a vhodná židle. Výběru stolu a židle pro předškoláka je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Nejvhodnější stůl je takový, na kterém se dá nastavit výška a poloha pracovní desky - vždy by měla sahat po lokty sedícího dítěte. Nastavitelnou výšku by měla mít i židle - tak, aby mělo dítě nohy volně položené na podlaze. Pokud jsou stůl a židle příliš vysoké, dítě je nebude chtít používat, protože pro něj budou nepohodlné a nakonec stejně skončí na zemi nebo v obývacím pokoji. Pro zdravý fyzický vývoj není vhodný ani příliš nízký stůl, u kterého se dítě hrbí.

Fantazie a kreativita předškoláka se často projevují i v nástěnných malbách

a asi nikdo se tomu nevyhne. Namísto příkazů a zákazů však raději zkuste tuto činnost usměrnit a nabídněte umělci vyčleněnou plochu s omyvatelným nebo lehce vyměnitelným povrchem - například obklad s vlastnostmi školní tabule - a výsledky jeho tvořivosti povyšte na výrazový prostředek interiéru pokoje.

Školák až teenager

Nástup do školních lavic znamená v životě dítěte a celé rodiny velký zlom. A souvisí s ním i změny v dětském pokoji.Nevyžadují však až tak velké investice, pokud jste se již předtím rozhodli pro variabilní nábytek. Měly by přibýt úložné prostory na školní potřeby - tuto funkci splní i jednoduché police na stěnách. Nezbytné bude zvětšit prostor pro šatstvo a děti se určitě potěší různými schránkami a tajným skříňkami, kde si mohou uložit své poklady. Prostorově úsporným a pro děti určitě zajímavým řešením uspořádání dětského pokoje je taková sestava nábytku, která využívá i vertikální rozměr pokoje - například postel umístěná nad šatní sestavou nebo psacím stolem. Pokud k tomu přidáte prvky, které umožní dětem fyzicky se rozvíjet - například lano nebo žebřík, budou určitě nadšené. Pokud se dítě věkem přiblíží k teenagerovi, zřejmě bude požadovat pouze klíč a odstranění infantilní výzdoby ve svém pokoji. A možná přijde vhod pár nafukovacích křesel nebo vaků pro stále častější návštěvy vrstevníků.

Dětský pokoj je jako živý organismus

Neustále se mění a vyvíjí, tak jako samotné dítě. Při jejím zařizování je důležité nenechat se unést euforií, ale přemýšlet prognosticky. Pokud investujete do nábytku, který lze různorodě uspořádat - nejprve v horizontálním směru, co nejblíže k podlaze a později i ve vertikálním směru, mohou se radikální změny během vývoje dítěte omezit jen na detaily a dekorace. Dítě bude spokojené a vaši peněženku nečekají příliš velké ztráty. V dětském pokoji je nejdůležitější, aby nábytek byl bezpečný, neměl zbytečné ostré hrany, byl stabilní, aby ho dítě na sebe nepřevrhlo, a byl trvanlivý. A nikdy byste neměli zapomínat na názor těch, kterých se to nejvíce týká. Pokud si má dítě vytvořit v dětském pokoji své útočiště, svůj svět, kde se cítí dobře a dokáže tam trávit šťastné chvíle, měli byste brát v úvahu především jeho představy a požadavky. Vždyť pouze pokud si přirozeným způsobem vytvoří vztah ke svým věcem a svému prostoru a oblíbí si svůj pokojík, dokážete zbavit obývák rozházených hraček a jeho vzhled se opět přiblíží k vašim původním představám.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Ušetřete na výdajích za domácnost a pořiďte si koberec

Nedávné události, které vedly ke zdražování cen energií, asi zaznamenal každý z nás. Dostáváme se tedy k otázce:...
více…

Limitovaná série – summer/léto 2017

Vůně léta může vyvolat příjemné vzpomínky a dokonale osvěžit bytový i komerční prostor. Na to vsadil i přední...
více…

Classic Summer Fresh

Svěží letní vůně v interiéru i v chladných zimních měsících? A proč ne! Stačí si jen správně vybrat. Letní...
více…