Dětský pokoj má růst s dětmi

Vlastní životní prostor, v každém období vývoje dítěte přizpůsobený jeho potřebám a požadavkům, vyžaduje buď tučnou peněženku, nebo správnou taktiku a jistou dávku zdravého rozumu a kreativity rodičů. Když se zamyslíme, zjistíme, že děti v každém věku toho nepotřebují až tak mnoho, jak si my dospělí představujeme.

Dětský pokoj má růst s dětmi

Novorozenec

Nejdůležitější životný prostor, který novorozenec potřebuje, je mámina náruč. Dětského pokoje přeplněného všemi nepotřebnostmi, které nabízejí v obchodech, si miminko příliš neužije. Postačí mu kvalitní polohovatelná postýlka, místo na přebalování, odkládací prostor na oblečení, plenky, kosmetiku a hračky a jedno křeslo pro maminku. Důležitější je vybrat do dětského pokoje nábytek, který je zejména bezpečný a trvanlivý, ideální je, když k němu lze časem dokoupit další části podle potřeb rostoucího dítěte.Rozličné spací koše a kolébky jsou sice velmi efektní, ale dětská postýlka s nastavitelnou polohou matrace je určitě lepší investicí. Se zvyšující se aktivitou miminka se matrace jednoduše snižuje, aby děťátko z postýlky nevypadlo. Jsou i takové typy postýlek, které lze později rozložit na postel vhodnou i pro předškoláka a investici do velké postele tak můžete posunout na pozdější dobu. Při umístění dětské postýlky platí jedna velmi důležitá zásada: nikdy se nesmí postavit pod okno nebo blízko u nábytku, na který by dítě mohlo později vylézt.

Pokud zařizujeme pokoj pro človíčka, který se právě narodil, je rozumné a určitě výhodnější zůstat nohama na zemi

a raději investovat do kvalitní elektrické instalace s bezpečnostními prvky, do rozumně rozvrženého osvětlení a kvalitní, teplé a neklouzavé podlahové krytiny. To bude totiž v nejbližším období vývoje dítěte nejdůležitější část dětského pokoje.Důležité jsou však i správný výběr a kombinace materiálů, struktura barev (především ekologických). Vždyť právě barvu lze nejsnáze změnit a přitom je charakteristickým prvkem v interiéru dětského pokoje. Růžová i v tom nejmenším detailu v pokoji pro děvčátko a do posledního centimetru modrý pokoj určený pro chlapečka nepatří právě k vrcholům kreativity a originality. Ani pro dítě nemusí být zábavné a příjemné celé dny pozorovat jen jednu barvu.

Od batolete k předškolákovi

Období, kdy vývoj dítěte jde raketovým tempem - ať už ze stránky fyzické, nebo osobnostní, je i obdobím největších investic do nábytku. Zpočátku sice dítě potřebuje především dostatečný prostor na kvalitní, teplé a neklouzavé podlaze, protože většina jeho pracovních činností a her se odehrává právě tam, ale s tím nevystačí navěky. Časem se určitě nevyhnete výměně postýlky za postel normální velikosti. Dnes jsou již na trhu i postele menších rozměrů, určené právě pro tyto děti, ale z praktického a hlavně finančního hlediska je lepší poohlédnout se po posteli s rozměry vhodnými i pro dospělého člověka. Pokud máte pocit, že dítě se v ní nebude cítit útulně a bezpečně, je zde několik možností, jak příliš velkou plochu postele přizpůsobit světu dítěte. Řešením může být například větší množství polštářů položených po bocích postele, které vytvoří nejen útulnější, ale i pohodlnější místo na spaní.

Je vhodné, pokud jsou všechny hračky, knížky a ostatní předměty, které dítě používá, umístěny v jeho dosahu

Vyhnete se zbytečným pádům a úrazům, které se až příliš často přihodí při překonávání výškových překážek. Důležité je i to, aby se rodiče dokázali vžít do optiky malého človíčka, který na nic nedosáhne. Přitom nemusíme sahat po miniaturách nábytku pro dospělé. Ideálním úložným prostorem na většinu hraček jsou různé kontejnery a krabice veselých barev, nejlépe na kolečkách, které se využijí i v pozdějším období. Nyní v království dítěte přibývají i knížky a oblečení. Na jejich uskladnění je nejvhodnější systém skříněk, které lze různě ukládat a seskupovat. Nemusí to být hned šatní sestava, kterou dítě i tak nevyužije.

Dva kusy nábytku, které by již v tomto období určitě neměly chybět v pokojíčku,

jsou psací stůl a vhodná židle. Výběru stolu a židle pro předškoláka je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Nejvhodnější stůl je takový, na kterém se dá nastavit výška a poloha pracovní desky - vždy by měla sahat po lokty sedícího dítěte. Nastavitelnou výšku by měla mít i židle - tak, aby mělo dítě nohy volně položené na podlaze. Pokud jsou stůl a židle příliš vysoké, dítě je nebude chtít používat, protože pro něj budou nepohodlné a nakonec stejně skončí na zemi nebo v obývacím pokoji. Pro zdravý fyzický vývoj není vhodný ani příliš nízký stůl, u kterého se dítě hrbí.

Fantazie a kreativita předškoláka se často projevují i v nástěnných malbách

a asi nikdo se tomu nevyhne. Namísto příkazů a zákazů však raději zkuste tuto činnost usměrnit a nabídněte umělci vyčleněnou plochu s omyvatelným nebo lehce vyměnitelným povrchem - například obklad s vlastnostmi školní tabule - a výsledky jeho tvořivosti povyšte na výrazový prostředek interiéru pokoje.

Školák až teenager

Nástup do školních lavic znamená v životě dítěte a celé rodiny velký zlom. A souvisí s ním i změny v dětském pokoji.Nevyžadují však až tak velké investice, pokud jste se již předtím rozhodli pro variabilní nábytek. Měly by přibýt úložné prostory na školní potřeby - tuto funkci splní i jednoduché police na stěnách. Nezbytné bude zvětšit prostor pro šatstvo a děti se určitě potěší různými schránkami a tajným skříňkami, kde si mohou uložit své poklady. Prostorově úsporným a pro děti určitě zajímavým řešením uspořádání dětského pokoje je taková sestava nábytku, která využívá i vertikální rozměr pokoje - například postel umístěná nad šatní sestavou nebo psacím stolem. Pokud k tomu přidáte prvky, které umožní dětem fyzicky se rozvíjet - například lano nebo žebřík, budou určitě nadšené. Pokud se dítě věkem přiblíží k teenagerovi, zřejmě bude požadovat pouze klíč a odstranění infantilní výzdoby ve svém pokoji. A možná přijde vhod pár nafukovacích křesel nebo vaků pro stále častější návštěvy vrstevníků.

Dětský pokoj je jako živý organismus

Neustále se mění a vyvíjí, tak jako samotné dítě. Při jejím zařizování je důležité nenechat se unést euforií, ale přemýšlet prognosticky. Pokud investujete do nábytku, který lze různorodě uspořádat - nejprve v horizontálním směru, co nejblíže k podlaze a později i ve vertikálním směru, mohou se radikální změny během vývoje dítěte omezit jen na detaily a dekorace. Dítě bude spokojené a vaši peněženku nečekají příliš velké ztráty. V dětském pokoji je nejdůležitější, aby nábytek byl bezpečný, neměl zbytečné ostré hrany, byl stabilní, aby ho dítě na sebe nepřevrhlo, a byl trvanlivý. A nikdy byste neměli zapomínat na názor těch, kterých se to nejvíce týká. Pokud si má dítě vytvořit v dětském pokoji své útočiště, svůj svět, kde se cítí dobře a dokáže tam trávit šťastné chvíle, měli byste brát v úvahu především jeho představy a požadavky. Vždyť pouze pokud si přirozeným způsobem vytvoří vztah ke svým věcem a svému prostoru a oblíbí si svůj pokojík, dokážete zbavit obývák rozházených hraček a jeho vzhled se opět přiblíží k vašim původním představám.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…