Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a fyzické zdraví dětí, zde si dítě uvědomuje, buduje a dokazuje svůj status v rodině. Dětský pokoj je vícefunkční prostor, ve kterém se dítě během dne hraje, učí a setkává se s přáteli, ale tento prostor má i relaxační funkci. Jeho forma by měla odrážet fyzický i duševní vývoj dítěte, který je zejména na začátku jeho života velmi dynamický.

bydlení, dětské pokoje, děti

Umístění dětského pokoje

Na začátku děťátku stačí již zmíněný kout v prostorách rodičovské ložnice. V předškolním a v mladším školním věku je vhodné přičlenit samostatný pokoj ke kuchyni (obytné kuchyni), aby bylo dítě stále pod kontrolou a zachoval se jeho společenský kontakt s rodiči během denních domácích prací. S postupujícím věkem dítěte narůstá i jeho potřeba osamostatňovat se a přesouvat se i do méně kontrolovaných zákoutí bytu. Dětský pokoj musí být v dostatečně prosvětlené a prosluněné části bytu. V raném období je vhodné umístění pokoje na jižní stranu bytu, případně jihovýchod nebo jihozápad. Později už orientace na sluneční stranu není tak důležitá a na umístění pokoje se kladou podobné nároky jako např.. na pokoj pro hosty nebo pracovnu.

Uspořádání mobiliáře v dětském pokoji

Zvláštní pozornost je třeba věnovat umístění dětské postele. Postel musí poskytovat kromě funkčních nároků i dostatečný pocit bezpečí. Postel malých dětí umisťujeme obvykle naproti dveřím v koutě místnosti nebo na místo, které chrání vyšší nábytek. Později  je možno lůžko umístit výše nad podlahu, čímž získáme prostor pro umístění komody, skříně nebo pracovního stolu, případně vzácnou volnou podlahovou plochu na hraní. Ve variabilních sestavách dětského nábytku se může pod zvýšeným lůžkem skrývat i druhé lůžko.

Pracovní stůl je třeba umístit pod okno,

aby světlo dopadalo zepředu, případně zleva (pro leváky zprava). Dopadající ostré sluneční světlo třeba regulovat vhodnou stínící technikou (roletami, žaluziemi apod..) Kombinované s tenkým závěsem zajišťující difúzní světlo. Způsob zařizování dětského pokoje lze rozdělit na dva hlavní proudy: klasický - statický, když má nábytek své ustálené místo, a dynamický, který umožňuje programovatelnou přeměnu interiéru během dne. Současné trendy, které udávají přední výrobci dětských pokojů, zejména zdůrazňují dynamickou linii. Variabilita dětského pokoje se dosahuje horizontálním nebo vertikálním překrýváním nábytkových prvků, které se podle potřeby do prostoru aktuální vytáhnou nebo naopak zasunou či sklopí. Například na spodních podlažích se v jednom bloku mohou nacházet úložné prostory, nad kterými je výsuvná stolová deska a lůžko. Takové řešení je sice dražší (nábytek s posuvným kováním), ale výrazně šetří plošné nároky na prostor a v konečném důsledku přináší vlastně úsporu (pokoj nemusíme plošně předimenzovat). Taková řešení jsou vhodné pro starší děti, které mají dostatek fyzické síly a schopností, aby nábytek přizpůsobovaly svým potřebám.

Barevnost a materiály v dětském pokoji

Vzhled dětského pokoje je velmi důležitý pro budoucí schopnost dítěte posuzovat a vnímat estetické hodnoty kolem sebe. Prostor a předměty, kterými jej obklopují v útlém věku, budou ve velké míře formovat jeho názory na životní styl. Vjemy z útlého dětství se projeví na jeho vnímání krásy v dospělém věku. Malé děti reagují na výrazné barvy, což však neznamená, že všechny plochy v dětském pokoji musí být barevně agresivní. Na velké plochy je vhodné aplikovat tlumené barvy teplých odstínů. Menší plocha, která v prostoru nedominuje, může mít i výraznější barevnost. Barevnost povrchů v pokoji pro starší děti je velmi individuální a závisí na kultuře, ke které děti inklinují. Volba správné materiálové báze je podmíněna i věkem dítěte. Dítě se nezajímá o cenu podlahy za metr čtvereční, a proto je vhodné zvolit správný materiál povrchů s ohledem na budoucí aktivity. Děti do šesti let se rády hrají na podlaze. Podlaha by proto měla být teplá a současně lehce čistitelná. Podle těchto nároků je ideálním řešením podlaha z linolea nebo korku, případně lehce čistitelné koberce a parkety z lakovaného dřeva. Na podlahu v pokoji školáka lze doporučit PVC, které snese i méně ohleduplné zacházení. Část stěny je vhodné upravit omyvatelnými barvami, případně tapetami nebo obklady, které mohou současně plnit i funkci školní tabule.

Osvětlení

Kvalitní přirozené denní osvětlení je podmíněno orientací pokoje na jižní stranu, ale můžeme ho získat i odrazem světla od reflexní plochy (například stěny). Největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu. Kromě přirozeného osvětlení od okna třeba na stůl z bezpečnostních důvodů napevno umístit lampu s pohyblivým ramenem vybavenou kompaktním zářivkovým zdrojem (z důvodu nízké povrchové teploty zdroje). Hlavní osvětlení musí splňovat světelné nároky potřebné např.. při úklidu pokoje, ale i při různých nepředvídatelných dynamických aktivitách. Osvětlovací těleso a světelný zdroj by měly být dostatečně odolné proti rozbití. Praktickým prvkem je regulace hlavního osvětlení prostřednictvím stmívače, kterým lze nastavit vhodný režim (večerní usínání, ošetřování nemocného dítěte a pod.). Vhodné tvarování podhledu umožňuje vytvořit nepřímé osvětlení, kterým lze dosáhnout příjemnou plasticitu prostoru. V souvislosti s osvětlením nesmíme zapomenout ani na bezpečnost elektrických zásuvek, abychom děti chránili před zraněním elektrickým proudem. V dětském pokoji, ale i v ostatních částech domu je třeba zásuvky umístit do výšky nedosažitelné malými dětmi (sdružení zásuvky a vypínače osvětlení) nebo zásuvky uzavřít bezpečnostními kryty.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Dětský pokoj není jen místnost s hračkami

Nezáleží na tom, v jakém domě či bytě bude mít vaše dítě pokojíček. Záleží ale na tom, zda se mu v něm bude...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…