Druhy ventilátorů a dalších ochlazovacích zařízení

Volbu, jaké typy ochlazovacích systémů si lidé pořizují, většinou ovlivňuje především to, kde žijí. Jestliže je místo pobytu obdařeno mírným klimatem, stačí vzduchová klimatizace pro sezonní použití. Dobrou službu prokáže i malý oběhový ventilátor, aby dům získal příjemnou atmosféru.  Pokud však lidé žijí v horkém klimatu, centrální klimatizace bude asi nezbytnou součástí domu, pokud se v něm má pohodlně bydlet.

Ačkoliv často považujeme stolní nebo stropní ventilátory za chladící zařízení, není tomu tak. Jejich činnost spočívá pouze ve víření horkého vzduchu. Ventilátory nevytvářejí žádnou formu chladu, byť by se jejich lopatky otáčely seberychleji. V současné době existuje mnoho druhů chladících zařízení. V dalším textu vám je pro představu vyjmenujeme, abyste získali představu jak o nich tak o jejich činnosti. Začneme od přenosných zařízení a pokračovat budeme o více sofistifikovaných chladicích systémech, které již vyžadují profesionální instalaci. Po skončení našeho popisu byste již měli vědět, jaký druh chlazení je pro váš domov a pro vaši kapsu nejvhodnější.

Přenosné oběhové ventilátory.

Tyto druhy ventilátorů mají mnoho podob, jsou různých velikostí a s různými funkcemi. Nejoblíbenější jsou oběhové stolní a podlahové modely. Oběhový způsob je ideální. Umožňuje širokou a kvalitní cirkulaci vzduchu a vytváří brízový efekt, který lze pocítit ve všech koutech místnosti. Výhodou je přenositelnost hlavně stolních ventilátorů, takže není problém si ho vzít například v noci z obývacího pokoje do ložnice.

Stropní ventilátory.

Stropní ventilátory jsou multifunkční zařízení. Mohou kromě cirkulace vzduchu poskytovat například i osvětlení a svým designem pomáhají podtrhnout design vnitřních prostor.  S instalací stropních ventilátorů by si měl umět poradit každý trochu schopný kutil, samozřejmě za předpokladu, že v domě již existují elektrické rozvody. V opačném případě je zavedení napájecí sítě do stropu místnosti záležitost pro elektrikáře, teprve potom může následovat připojení této ventilace. Co se týče cen, existuje široké cenové rozpětí od jednoduchých ventilátorů s jednou žárovkou až po ozdobné ventilátory s vícežárovkovým provedením. Stropní ventilátory měly vždy dva hlavní druhy použití; v létě pomáhaly vířit horký vzduch a napomáhaly tak bytovému komfortu. V zimě nedovolovaly, aby se horký vzduch držel jen u stropu a rozháněly ho po místnosti, čímž šetřily náklady na topení. Z toho vyplývá, že pohyb jejich listů je vhodný a nutný po celý rok.

Pokojové klimatizační jednotky.

V obchodech existuje poměrně velká nabídka těchto zařízení a rozhodnutí, které z nich koupit, obvykle záleží na obtížnosti instalace tohoto chladícího zařízení. S ohledem na jednoduchou instalaci je ekonomicky nejvíce výhodná okenní klimatizace. Přenosné pokojové klimatizace jsou multifunkční - jedná se o kombinaci s odvlhčovačem. Z toho důvodu jsou dosti populární, i když jsou mnohem dražší než okenní klimatizéry. Další často používanou klimatizací jsou nástěnné typy, ty však vyžadují přístup skrze venkovní zeď. Z toho důvodu se jedná o pevné nepřenosné zařízení, a proto nejsou používány tam, kde lidé nejsou vlastníky bytu, domu či jiných obytných prostor.  Mnohem dražší, ale zato přizpůsobivější jsou mini splitové klimatizační systémy. Jsou mnohem úspornější než centrální klimatizace a snadněji se i instalují.

Přenosné pokojové klimatizace nebo multifunkční zařízení.

Multifunkční zařízení jsou takové přístroje, které spojují klimatizaci s odvlhčováním nebo s vytápěním, anebo jsou vybaveny oběhovým ventilátorem pro cirkulaci vzduchu. Všechny jsou přenosné a lze je přestavovat a doplňovat podle potřeby chlazení obytných prostor. Pro svoji správnou činnost vyžadují pouze přístup k oknu a elektrické připojení. Jejich výhodou je možnost ochlazení více než jednoho pokoje. Lze je přenášet tam, kde je to momentálně nejvíce potřeba. Tyto typy klimatizací jsou mnohem dražší než okenní klimatizace, ale snadněji se instalují a také odpojují. Z toho důvodu jsou oblíbené v například v podnájmech a hotelových apartmánech. Je třeba ale upozornit, že jejich chladící účinnost je občas obětována bytovému designu.

 Minisplitové bezrozvodové klimatizační systémy.

Tyto klimatizační zařízení mají menší nároky na provoz než centrální klimatizace. Nejvíce jej využívají vlastníci menších domů. Ochlazuje se jím jeden, dva nebo několik pokojů a nejsou tak rušivé jako je centrální klimatizace. Mini splitové zařízení jsou více efektivní než ochlazovací systémy pro celý dům, protože lze jimi klimatizovat jen ty prostory kde je to potřeba. Jsou mnohem atraktivnější než okenní nebo nástěnná klimatizace, ale vyžadují odlišný způsob instalace.  Ceny jsou mnohem nižší než u centrální klimatizace a jsou tedy řešením, které jistě bude i v budoucnu často využíváno.

Centrální klimatizace.

Toto řešení je velmi populární, i když vyžaduje nemalé investice a ke své funkci musí mít k dispozici  potrubní  rozvody chlazeného vzduchu. Ačkoliv při ochlazování domu odvádí tato klimatizace skvělou práci, je často studený vzduch směřován do místností, které není třeba chladit. Jako například komory, šatny nebo suterény. Centrální klimatizaci nelze nainstalovat svépomocí, je to práce pro zkušené profesionály v oboru.

Vodní klimatizace.

Na rozdíl od dalších klimatizérů, které ke své práci užívají kompresor a chladivo, vodní klimatizace chladí pomocí odpařovací technologie. Toto řešení je mnohem levnější než centrální nebo větší vzduchová klimatizace. Vodní klimatizace je přenosné a snadno umístitelné zařízení, které je schopno ochladit prostory od malého pokoje po celý dům. Tato zařízení jsou však schopny účinně pracovat jen v určitých klimatických podmínkách, takže nejsou vhodné pro všechny obytné prostory a domy.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává...
více…

Hlučná klimatizace

Hlasité bzučení nebo rachocení vycházející z klimatizace vyžaduje zjištění příčiny a její odstranění,...
více…

Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…