Každá rostlina obsahuje chemické látky, kterými pozitivně nebo negativně ovlivňuje jiné rostliny ve svém okolí. Podle tohoto poznatku se dělí na rostliny chránící s kladným vlivem, repelentní - odpuzující škůdců z jiných druhů a léčící choroby sousedních rostlin. Základem je tedy vždy na záhoně zkombinovat hlavní plodinu s jinou rostlinou, která ji příznivě ovlivní. Jak na to?
Nemusíte hned bezhlavě měnit zažitý způsob, pokud si nejste jistí. Zkuste si nejdříve vyčlenit jen část pozemku, a až když se vám bude dařit, přidejte další. Mezitím zjistíte, že vhodně zvolené kombinace rostlin snižují jejich soutěživost o živiny a vodu. Klesá i infekční tlak chorob a schopnost škůdců usídlit se na konkrétní plodině, protože je matou vůně jiných druhů. Například, pojídače mrkve zmate v blízkosti mrkve vůně cibule, neboť překryje její aroma nebo zjistíte, že se zvýšeným počtem slunéček ubylo množství mšic.
Každá rostlina obsahuje chemické látky, kterými pozitivně nebo negativně ovlivňuje jiné rostliny ve svém okolí. Podle tohoto poznatku se dělí na rostliny chránící s kladným vlivem, repelentní - odpuzující škůdců z jiných druhů a léčící choroby sousedních rostlin. Základem je tedy vždy na záhoně zkombinovat hlavní plodinu s jinou rostlinou, která ji příznivě ovlivní. Doprovodná plodina se vždy dá snadno sklidit a nikdy nebrání růstu hlavní. Například pokud vysejete hořčici, bude sloužit k udržení půdní vláhy a odpudí hlemýždě. Po sklizni půdu zanechá čistou a kyprou, protože je jejím přirozeným regenerátorem. Důležité je, aby půda nikdy nezůstala bez porostu.
Je nezbytné ho dodržovat. Rostliny se člení na předplodiny, hlavní a následné plodiny, přičemž hlavní plodiny a meziplodiny se pěstují ve smíšených kulturách. I zde se uplatňuje jejich střídání podle náročnosti na živiny. Podle začlenění plodin do osevních postupů záhony vyhnojte chlévskou mrvou. Po sklizni rostlin první, ale i druhé tratě se ještě může vysít salát nebo špenát. Na jaře co nejdříve začněte s pěstováním předplodin s krátkým vegetačním obdobím a dobrou odolností na nižší teploty. V růstu jim můžete pomoci nastýlky nebo fóliovými kryty. Semena kořenové zeleniny "nastartujte" máčením ve vodě, případně smícháním s vlhkým pískem. V řádku je můžete vysévat se značkovací rostlinou, například s ředkvičkou. Sazenice se dopěstovávají standardním způsobem, se kterým se shoduje i čas vysazování.
V ekozahradě je dovoleno používat prostředky na ochranu rostlin, které mají přírodní původ. Například biologické pesticidy, jako jsou feromony či predátoři parazitů. Téměř bez omezení lze můžete použít přípravky vyrobené z různých částí rostlin, čili se praktikuje takzvaná fytoterapie. Rostlinné oleje, živočišné tuky zaberou proti škůdcům. Listy rajčete nebo brambor mají specifickou vůni, která odradí dřepčíky nebo bělásky, usadit se na sladkých listech kedluben.
Jsou totožné s běžným způsobem. Zde se nemá co měnit. Rovněž se dodržuje termín setí i výsadby na trvalé stanoviště. Tím, že se půda neupravuje, je vhodné použít silnější vrstvu slámy smíchané s kompostem. Mladé rostliny zde snadněji zakoření. Opatrnost vyžaduje počkat, dokud nepomine nebezpečí hrozby jarních mrazíků. Sazenice rajčat, zelí vysazujte do klasického sponu. Cibulovou zeleninu můžete rozmístit po okrajích záhonů, bude mít lepší obrannou schopnost, jako kdyby byla v jedné řadě záhonu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu