Elektrické nástroje pro práci se dřevem

Náklady na řemeslníky, kteří provedou opravy ve Vašem domě, mohou být závratné a za práci, která jim zabere méně než hodinu, můžete zaplatit vysokou částku.

S trochou talentu, nabytých dovedností a se základními nástroji pro práci se dřevem se však budete moci pochlubit renovovaným domovem za pouhý zlomek těchto nákladů.

Typy

Existuje celá řada elektrických nástrojů, které Vám poslouží při domácí práci se dřevem. Kotoučová pila Vám umožní řezat bez vodítka i velké kusy dřeva, např. desky z překližky. Stolní pila mívá vodítka, abyste mohli řezat dokonale rovné řezy, a pokosová pila Vám usnadní řezání úhlů. Elektrická bruska vytváří hladký povrch, na který pak lze snadno nanést mořidlo nebo barvu.  Pomocí vrtačky a nastřelovačky můžete šrouby či hřebíky spojovat k sobě dřevo. Tesařské routery slouží k vytváření dekorativních okrajů a drážek.

Úvahy

Hlavní věci, kterou byste měli zvážit před investicí do elektrického nástroje, je rozsah prací, které budete provádět. Mnohé základní práce se dřevem zvládnete pouze s pomocí kotoučové pily, brusky a vrtačky. Na přesné řezání použijte stolní pilu, která zvládne rovné i pokosové řezy. Další úvahy při zařizování Vaší dílny by se měly týkat Vašeho rozpočtu a potřebného místa k uskladnění i k efektivnímu používání nástroje.

Výhody

Elektrické nástroje odstraňují spoustu námahy spojené s prací se dřevem. Nastřelovačka hřebíků například zvládne hodinovou manuální práci jen za několik minut. V závislosti na rozsahu projektu může být doba broušení zkrácena i o celé dny. Elektrické nástroje jsou zároveň mnohem efektivnější než ruční nástroje. Když je správně používáte, odstraní také většinu dokončovacích prací, které jsou při práci s ručními nástroji nezbytné. Vrtačky a nastřelovačky Vám také umožní provedení mnoha prací bez pomocníka, který je často potřeba u ručních nástrojů.

Upozornění

Při práci s elektrickým nástrojem se vždy řiďte návodem. Pokud si nejste jistí tím, jako nástroj správně používat, poraďte se s profesionálem. Při práci vždy noste vhodné ochranné pomůcky. I smítko prachu ze dřeva ve Vašem oku může způsobit bolestivé podráždění až trvalé poškození. Podle odborníků přestavuje jeden z nejnebezpečnějších nástrojů stolní pila.

Pohled odborníka

Ve větších městech najdete specializované prodejny s potřebami pro práci se dřevem. Dále je zde možnost kurzů práce se dřevem, přičemž rady od profesionála vždy stojí za investovaný čas a peníze.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články