Elektrické žehličky

Mnozí lidé považují žehlení za dřinu, avšak pomyslete na to, jaké by bylo žehlení bez elektrické žehličky.

Elektrické žehličky známe už dlouho a prošly mnohými změnami, ale jejich základní funkce zůstává stejná: zbavit oblečení a domácí textilie snadno záhybů. I přes příchod syntetických nemačkavých látek bude vždy elektrická žehlička potřebná. Zde najdete další informace o tomto nenahraditelném spotřebiči, který se stal součástí našeho každodenního života.

Původ.

První elektrická žehlička byla patentovaná v roce 1882. Tento patent nazývaný „elektrická plochá žehlička“ se připojoval přímo ke zdroji elektřiny pomocí odpojitelných drátů. V následujícím roce byla patentována bezpečnější „bezkabelová“ žehlička, která spočívala na zahřívacím stojanu. Ohřívala se však pomalu a rychle vychládala. Moderní elektrická žehlička s kabelem byla vynalezena počátkem 20. století.

Výhody.

Žehlení bylo před zavedením elektřiny namáhavé, bylo při něm horko a špína. Tradiční žehličky spoléhaly pouze na svoji váhu, aby oblečení vyhladily. Rané žehličky využívaly celou řadu zdrojů: kuchyňský sporák nebo krb, zahřáté kusy kovu nebo hromadu uhlí, petrolej nebo benzín. Ve srovnání s nimi byly elektrické žehličky čisté, snadno se používaly a vážily mnohem méně než jejich manuální předchůdkyně. Zahřívaly se rychle a udržovaly stálou teplotu. Jedinou přípravou před použitím elektrické žehličky bylo zapojit ji do zásuvky, díky čemuž byly snadno přenosné.

Typy.

Suché žehličky byly prvním vyrobeným typem žehliček. Ačkoli se stále vyrábějí, skutečnou suchou žehličku je stále obtížnější najít. Ploché žehličky mají zcela rovnou žehlicí plochu. Napařovací žehličky mají zásobník na vodu, který stále vypouští páru otvory v žehlicí ploše. Některé modely umožňují zmačknutím knoflíku vypustit zacílený parní ráz. Bezkabelové žehličky mají stejné schopnosti jako kabelové, ale nepřekáží Vám při jejich používání kabel. Bezkabelové žehličky skýtají lepší manévrovatelnost a přenosnost, avšak musíte je vracet do stojanu, kde se znovu nabijí nebo zahřejí.

Prvky.

Moderní elektrické žehličky mají mnoho pohodlných prvků. Některé mají nepřilnavý povrch a samočisticí nastavení na odstranění vodních usazenin a zbytků ze žehlicí plochy. Většina dnešních žehliček má automatické vypínání. Mnohé se mohou pochlubit automatickým ovládáním teploty. Také mívají zatahovací kabel, díky kterému se snadněji uskladňují, a otočný chránič kabelu, který brání tomu, aby se kabel nepřipletl při žehlení.

Alternativní použití.

Není potřeba kupovat nákladný napařovač na oblečení, když máte elektrickou napařovací žehličku, která má prvek parního rázu. Oblečení můžete napařovat přímo na věšáku tím, že budete žehličku držet vertikálně a mačkat tlačítko páry. Tato technika funguje nejlépe u bavlněných směsí nebo u nemačkavých látek. Elektrickou napařovací žehličkou můžete odstranit záhyby ze závěsů, zatímco zůstanou viset na okně. Napařovací žehličku však vždycky držte v dostatečné vzdálenosti od látky, abyste látku nepoškodili. 

Tip: Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat žehličku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak funguje žehlička na oděvy

Historie žehliček. Žehlička na oděvy je malý spotřebič, který se používá na odstraňování záhybů z...
více…

Jak funguje žehlička

Žehlička je malý domácí spotřebič, který se používá na odstraňování záhybů z látek, obvykle z...
více…

Jak funguje napařovací žehlička

Součásti napařovací žehličky. Napařovací žehlička odstraní záhyby téměř z jakéhokoli typu látky...
více…

Jak používat elektrickou žehličku

Elektrické žehličky, ať už suché nebo napařovací, se vyrábějí s kabelem nebo bez kabelu. Mívají jednoduché...
více…

Specifikace žehliček

Žehlička prošla dlouhým vývojem od svých primitivních počátků ve 14. století, kdy to byl pouhý kus zahřátého...
více…

Typy žehliček

Žehlení je úkol, který má rád málokdo z nás. Pokud však máte správnou žehličku, usnadní Vám tuto...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…