Jak si vybrat ten správný mixér?

Moderní hospodyňky si vaření dnes už bez pomocníka jménem mixér ani nedovedou představit. Příprava omáček, pomazánek je tím značně jednodušší. Bez mixéru by to bylo o dost namáhavější. Stačí si jen vybrat mixér "šitý" na míru. Který je ten správný? 

Výběr mixéru

Mixérů je na trhu nepřeberné množství, jak se v nich tedy máte vyznat? Ne každý mixér, který má i velké množství funkcí, je vhodný právě do vaší domácnosti. Na začátku je třeba si zvážit, na co hlavně se bude mixér využívat, aby vám v kuchyni zbytečně nezabíral místo. Proto je dobré všímat si kromě kvalitní značky i části nebo komponentů mixéru, které budou využívány neustále, aby vám po nějakém čase nevypověděly službu. 

Praktické mixéry.

Stolní mixéry.

Mají silný motor, a proto se používají pro zpracování tužších směsí, nebo rozmixování většího množství potravin.  Mají motorový podstavec, který pevně stojí na pracovní desce. Ovládání je umístěno na motorovém podstavci a je ve formě buď klasických tlačítek a otočných ovladačů, nebo nověji ve formě dotykového panelu. Ten sice může trochu zvednout cenu přístroje v porovnání s klasickou verzí, ale zase se lépe čistí. Tento typ mixéru se při práci nedrží v ruce, jako je tomu u ručních typů.  Hodí se pro zpracování stejných směsí jako je tomu u ručních mixérů, ale navíc jsou schopny zpracovávat například těsto na chleba a další husté a hutné směsi.

Podívejte se na nabídku stolních mixérů podle cenového rozpětí:

Méně než 1 000 Kč  1 000 - 2 000 Kč  2 000 - 3 000 Kč  3 000 - 4 000 Kč  4 000 Kč a více

Stolní mixéry si můžete vybrat i podle značky výrobce:

Electrolux,  Blendtec,  Bosch,  Braun,  Catler,  Concept,  DOMO,  Moulinex,  PhilipsPrincess,  Russell Hobbs

Stolní mixéry mají při přípravě jídel mnoho využití.  Jsou schopny rychle a rovnoměrně smíchat tekuté i pevné potravinové přísady. Mohou velmi efektivně drtit, krájet, míchat, pasírovat způsobem, jakým by ručním způsobem bylo téměř nemožné dosáhnout. Krom vysoké kvality výsledných směsí, tedy i velmi zásadním způsobem šetři čas při výrobě finálních potravin.

Ne každá hospodyňka je zdatná ve skládání té které části mixéru, proto je podstatná i jeho jednoduchá manipulace, snadné čištění, či ergonomický tvar. V tomto případě také záleží na velikosti, proto zvažte, zda objem nádoby toho kterého mixéru i naplno využijete. V neposlední řadě je určitě zajímavá i spotřeba elektrické energie, bezpečnost mixéru a jeho stabilita. 

Ponorné mixéry

Ponorné mixéry patří k těm nejoblíbenějším, protože se jimi dají mixovat i velmi teplá jídla přímo v hrnci na sporáku. Proto berou výrobci ponorných mixérů ohled nejen na jednoduchost, ale i na vyšší praktičnost, například mají držák. Ten si hospodyňky upevní na takové místo, které je pro ně při vaření nejvýhodnější. Mixér si mixuje a vy nemusíte u něj stát. Buď si na chvíli odpočinete, nebo se věnujete další přípravě jídel. 

Podívejte se na nabídku ponorných mixérů podle cenového rozpětí:

Méně než 1 000 Kč  1 000 - 2 000 Kč  2 000 - 3 000 Kč  3 000 - 4 000 Kč  4 000 Kč a více

Ponorné mixéry si můžete vybrat i podle značky výrobce:

AEG - Electrolux,  Bosh,  Braun,  Clatronic,  DOMO,  MOULINEX,  Philips,  Russell HobbsSencor.

Jejich výhodou je i snadné čištění, protože ho stačí dát jen pod tekoucí vodu. Některým domácnostem nestačí jen ponorný mixér, ale právě víceúčelový, který kromě míchání zvládne i sekání, šlehání, strouhání, drcení, či mletí. Zde však také platí, čím je s ním jednodušší manipulace, tím je pro každého člena domácnosti výhodnější. 

Ruční mixéry.

Ruční, čili tyčové, nebo někdy také takzvané ponorné mixéry jsou poměrně nedávný vynález.  Jsou malé a lehké a jsou konstruovány tak, aby bez újmy snesly mixáž při ponoření do tekutých nebo pastových potravinových směsí. Někdy mívají i bateriový pohon.

Podívejte se na nabídku ručních mixérů podle cenového rozpětí:

Méně než 1 000 Kč  1 000 - 2 000 Kč  2 000 - 3 000 Kč  3 000 - 4 000 Kč  4 000 Kč a více

Ruční mixéry si můžete vybrat i podle značky výrobce:

AEG - Electrolux,  Bosch,  Braun,  Bravo,  Clatronic,  Concept,  Moulinex,  Orava,  Philips,  Russell Hobbs,  Sencor,  Severin,  Siemens,  Zelmer  

Skládají se z jedné nebo dvou částí. V místě uchopení rukou je umístěn motor a ovládání motoru. Ve spodní části jsou namontovány nože pro mixování. Některé modely mají vyměnitelné nože s možností záměny za míchací  a šlehací metly . Pokud je k takto pojatému modelu dodáván i kontejner na uschování přístroje i jeho vyměnitelných částí, je to samozřejmě nepopiratelné plus. Výhodou ručních mixérů je pohodlné držení, snadná práce a bezproblémové čištění celého zařízení.

Jsou nejvhodnější pro šlehání vaječných bílků, mixování těst pro dorty lehké moučníky, při výrobě koktejlů a kojeneckých jídel.  Pomocí tohoto mixéru je možno snadno udělat například vynikající dietní pokrm z čerstvého ovoce a zeleniny, kterým Američané říkají Smoothies.  V USA jsou velmi populární pro jejich vynikající chuť, vysokou výživnost při nízkých kalorických hodnotách.
Konstrukce těchto mixérů nedovoluje, aby se s nimi vykonávala stejná práce, je tomu u stolních modelů. Ruční mixéry ale můžete používat díky jejich přenositelnosti kdekoliv, například vyrábět koktejl při sledování televize. Výhodou také je že, nezaberou mnoho místa, protože mají nevelký motor, a tedy se snadno skladují.  Nevýhodou je však, že jsou schopny oproti stolním mixérům zpracovat mnohem menší množství potravin. Další nevýhodu je, že se  během provozu musí neustále držet spouštěcí spínač.  U lacinějších strojů bývá problémem slabý motor, který se snadno přehřeje nebo i spálí. Nejsou tedy určeny pro nepřetržité mixování, mixovat je třeba často přerušovaně.

Výběr mixéru tak zůstane na vás. Každá hospodyňka by proto měla vědět, jestli si víceúčelového pomocníka umí připravit používat, a pak i prakticky očistit, a ne, aby se jen někde odložil a zabíral místo jiným praktičtějším náčiním.

Rozdíly mezi stolními a ponornými mixéry.

Pokud si vybíráte mezi stolním a ponorným mixérem, zvažte, kolik máte doma skladovacího místa a co od mixéru očekáváte. Pokud chcete mixér na přípravu nápojů s drceným ledem, pořiďte si stolní mixér. Zvolte si ho také v případě, že ho chcete používat na více úkolů, jako je sekání nebo rozmělňování. Ponorný mixér si kupte v případě, že s ním především chcete připravovat proteinové koktejly, mléčné koktejly nebo polévky. Ručními mixéry se suroviny míchají, zatímco stolní mixéry se nejčastěji drtí led nebo vyrábí kaše.  Někteří kuchaři časem zjistí, že ponorný mixér nesplní všechny úkoly, které od něj očekávali, a tak si pořídí oba typy mixérů.

  • Poznámky k užívání a údržbě.

  • Pokud si nejste jistí, že mixér je vyroben z nerezu, umývejte ho radši ručně. Hodně mixérů je vyrobeno z broušeného hliníku, který se tváří jako nerezová ocel. Pokud jej umyjete v myčce, pravděpodobně dojde k poškození jeho vzhledu, protože v myčkách užívané detergenty mívají nepříznivý účinek na zabarvení tohoto materiálu. Stejně se tak nehodí umývat  v  automatické myčce plastické výrobky s nepřilnavou povrchovou vrstvou.
  • Mixéry skládající se z malých součástek, které je před čištěním nutné rozebrat, představuje pro spoustu lidí zbytečnou nepříjemnost. Poohlédněte se po mixéru, který se snadno čistí, nebo který má odnímatelné součásti vhodné do myčky nádobí.
  • Mixéry s tlačítkem, které se mačká, jsou známé tím, že se špatně čistí. Podívejte se proto po speciálních pomůckách, které vám čištění usnadní.
  • Při koupi tyčového mixéru hledejte modely s odnímatelným nástavcem tzv. spodní nohou. Snadněji se čistí a udržuje, zvyšuje i skladnost výrobku, protože se při demontáži vejde do menšího prostoru.

Tipy při koupi:

  • Mějte na paměti, že u těchto výrobků většinou nelze přídavné komponenty dokupovat jako stavebnicové zařízení podobně jako je tomu u jiné elektroniky. Pokud kvůli ceně míníte nějakou část dokoupit dodatečně, ujistěte se u prodavače, že je to skutečně možné!
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Samočištění mixéru

Mixéry se obtížně čistí ručně, protože mívají naspodu spoustu prohlubenin a rýh. Naštěstí jsou ale perfektně...
více…

Součásti mixéru

Mixéry mohou působit při sekání oříšků, při výrobě hrachové kaše nebo při míchání vajec jako kouzelné...
více…

Jak vybrat mixér 2

Máte rádi smoothie? Nebo jiné studené mléčné koktejly? Potom byste si měli koupit mixér. Nejenže je tento...
více…

Mixér v porovnání s kuchyňským robotem

Kvůli omezenému místu na kuchyňské lince v mnoha kuchyních ať už v bytech nebo v domech se musí kuchaři často...
více…

Jak vyčistit mixér bez drhnutí

Pokud jste jako většina ostatních lidí, mixér je pro Vás jedním z nejoblíbenějších malých kuchyňských...
více…

Jak používat ruční mixér

Ruční mixéry (ponorné mixéry) jsou praktickým zařízením do kuchyně, kterým vyrobíte jednu porci nápoje,...
více…

Jak používat mixér

Sekání oříšků, mixování polévky, příprava smoothie. Mixér se hodí ke všem těmto úkolům i k mnoha...
více…

Jak pečovat o kuchyňský mixér

Mixér je užitečný v každém ročním období. Lidé ho zvláště rádi používají v létě, když je...
více…

Jak opravit mixér

Mixér funguje díky čepelím spojeným spojkou s motorem. Motor mixéru se snadno přetíží, protože není navržený...
více…

Jak nabrousit čepele mixéru

U mixérů používaných na drcení ledu a jiných tvrdých materiálů se časem opotřebují okraje čepelí. Když...
více…