Hliníková okna - výhody a nevýhody

Okna jsou významným architektonickým prvkem domu a výběr materiálu je subjektivní záležitostí vkusu majitelů.Vedle bezpečnosti a funkčnosti je důležité zvážit i estetické nároky.

stavba domu, okna , okna z hliníku

Výhody a nevýhody

Hliník působí elegantně. Svými čistými liniemi se hlásí k moderní architektuře a dobře ladí i s extravagantním stylem interiéru a exteriéru. Jeho předností je pevnost, odolnost a nízká hmotnost. Hliníkové systémy mají obecně výbornou stabilitu a variabilitu, čímž získávají ve stavebnictví stále větší popularitu. Disponují i ​​lehkou opracovatelností. Zpracování hliníku je však energeticky a finančně náročné. Běžný spotřebitel ne vždy využije jeho vysokou užitnou hodnotu. Ta je na místě zejména v domech s velkými skleněnými plochami namáhanými tlakem větru a sluncem. Z hliníkových profilů se běžně vyrábějí otvíravá, otvíravě-sklopná, posuvná, posuvně-sklopná okna a skládací systémy.Hojně se využívají zejména tam, kde jsou zapotřebí velkoplošná okna a standardní pevné zasklení až do čtyřmetrových výšek a desetimetrových šířek. Hliník má přirozeně dlouhou životnost. Výrobci okenních systémů nabízejí rozmanité modely s mimořádně bohatou barevnou škálou. Oxidací vyrábějí mnohé odstíny šedé, hnědé, zlaté a černé. Ostatní barvy se dosahuje lakováním a práškováním. Výjimkou nejsou ani atraktivní hliníková okna, které mají jinou barvu v interiéru a jinou v exteriéru. Běžná povrchová úprava takovýchto oken účinně zabraňuje korozi a jejich údržba je jednoduchá. Za nevýhodu hliníkových oken lze považovat jejich vysoký součinitel tepelné vodivosti.

Vlastnosti hliníkových oken

Hliníkové okenní křídla obvykle mají subtilní rámy, které podporují větší pronikání světla. Přirozené světlo je pro lidský organismus nesmírně důležité. Zajistit ho v dostatečné míře je jedna z hlavních úkolů oken v domě. Pokud plocha oken v konkrétní místnosti tvoří minimálně desetinu nebo osminu podlahové plochy, průnik denního světla do obydlí je vyhovující. Další vizuální faktor, který má okno zprostředkovat, je přirozený kontakt interiéru s exteriérem. Sklo tvoří více než 80% z celkové okenní plochy, proto většinově ovlivňuje vlastnosti a kvalitu okna jako celku. Skelná výplň může být jednoduchá, izolační, bezpečnostní, absorpční, reflexní, ornamentální, samočistící a podobně.Každý druh skla je v něčem jiný, proto výběr pečlivě podřiďte vlastním požadavkům a potřebám.Při koupi se však orientujte i na hodnotu světelné propustnosti (TL), která udává procento průniku denního světla. Čím je hodnota TL vyšší, tím lepší je světelná propustnost konkrétního skla, což je důležitý ukazatel jakosti. Další dva významné faktory při posuzování kvality skel jsou tepelná a zvuková izolace. Tepelně izolační schopnost skla je definována součinitelem prostupu tepla zasklením Ug. Čím je hodnota prostupu tepla zasklením nižší, tím nižší je i ztráta tepla.Tento aspekt oken se při výběru často podceňuje, což zbytečně zvyšuje finanční náklady na vytápění a snižuje kladnou energetickou bilanci domu. Podobně je to i se zvukově izolační schopností skla. Podle akustických vlastností jsou okna seřazeny do sedmi tříd, přičemž ta poslední dosahuje nejvyšší kvalitu. Běžně se vyskytující okna na trhu mají koeficient tlumení hluku od 30 do 48 decibelů, což odpovídá intervalu druhé třídy. Pokud jsou však pro vás zvukově izolační vlastnosti důležité, orientujte se na okna se zasklením tlumícím zvuk, začleněny do třetí třídy a výše.

Vodotěsnost a vzduchotěsnost jsou přirozené požadavky na kvalitní hliníkové okno

V systému technických norem jsou již zakomponovány i mnohé evropské normy, které zajišťují jednotnou metodiku měření vlastností oken, standardizují výpočtové postupy hodnocení a sledují důležité pohodové parametry. Výrobci jsou v praxi povinni respektovat všechny stanovené technické předpisy a vyhlášky. Ve smyslu platných norem musí mít osvědčení nebo prohlášení o shodě s předpisy.

Druhy zasklení

Jednoduché zasklení jednou tabulí nesplňuje základní požadavky tepelné a zvukové ochrany a v současnosti je do moderních oken nepoužitelné. Naopak, často používané je klasické izolační dvojsklo nebo trojsklo, které tvoří několik tabulí a prostory mezi nimi jsou hermeticky uzavřené. Nejčastěji je vyplňuje suchý vzduch nebo inertní plyn, obvykle argon nebo krypton. Do kovových oken se obecně doporučuje tlakové zasklení. Tabule skla dostanete v různých tloušťkách, od 4 do 36 mm. Pokud je na vnitřní stranu vnějšího skla navíc nanesena tenká vrstva ušlechtilého kovu, taková tabule je schopna odrážet tepelné záření a nedovolí mu uniknout ven z interiéru. Tato skla stejně nazýváme izolační, ale s nízkou emisivitou. Další izolační skla, skla nové generace, jsou významné tím, že blokují až 99% UV záření a redukují až 75% hluku v interiéru. Zajišťuje to polyesterová fólie, pokrytá vrstvami oxidů kovů. Tyto "tepelná zrcadla" mohou být použity do všech druhů rámů. Absorpční a reflexní skla jsou speciální v tom, že jsou schopny odbourávat nepříznivé vlivy nadměrného slunečního záření. Skla s protisluneční ochranou jsou obvykle stříbrného kovového, zlatého, šedého, bronzového, zeleného nebo modrého zbarvení, co mnozí považují i z estetického hlediska za výhodu designu. Instalují se místo první tabule izolačního dvojskla nebo trojskla. Proti rozbití nebo násilnému vniknutí do budovy přes okno se doporučuje bezpečnostní sklo. Vysoce účinná jsou tvrzená, resp. kalená skla, které mají 4 - až 10-násobně zvýšenou pevnost. Na místech, kde není nutná průhlednost, je vhodné i drátěné sklo. Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je však použití bezpečnostní fólie. Samolepící fólie se přilepí na vnitřní stranu okna, aby při rozbití skla zadržela úlomky a zabránila vytvoření střepů. Pod samotnou fólii je možné, navíc, umístit elektrické dráty, které při narušení skla vyvolají poplach.

Příslušenství okna

Mezi příslušenství všech oken, tedy i hliníkových, patří těsnění, kování a parapetní desky. V praxi se nejčastěji setkáváme s takzvaným dvoustupňovým těsněním. První těsnění slouží jako dešťová zábrana, která zamezuje pronikání vody do okna. Druhé je větrová překážka ve formě těsnicích profilů umístěných za dešťovou překážkou. Celoobvodové kování oken zajišťuje manipulaci s nimi, ale i stabilitu okenního křídla v rámu. Kromě toho umožňuje různé režimy větrání. Běžná šířka parapetních desek se pohybuje od 150 do 600 mm, ale při delších třeba zajistit dilataci. Hlavní funkcí venkovního parapetu je odvod vody před fasádu tak, aby zdivo nevlhlo. Proto musí přesahovat minimálně 4 cm nad fasádu.

Ze zdravotního a hygienického hlediska je podstatný dostatek světla v interiéru

Za poslední desetiletí se plocha oken zvětšuje s ohledem na správné a účelné stanovení jejich rozměrů.Pokud chcete vědět, zda vaše domácnost v tomto směru odpovídá zdraví prospěšným kritériím, zjistíte to jednoduchým způsobem. Optimální prosvětlení prostoru je zajištěno tehdy, když sluneční paprsky denně nejméně jednu hodinu přímo osvětlují místnost. Při samotné výstavbě třeba dbát i na správné umístění oken, zejména z bezpečnostních důvodů, jakož i z důvodu zamezení zbytečných ztrát tepla z interiéru. Důležité dodržet dvě základní pravidla: okna mají být umístěny co nejvýše pod stropem a parapet okna by neměl být níže než 90 cm od podlahy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…