I do ložnice patří rostliny, díky kterým se nám lépe dýchá a spí

Ložnice je důležitou součástí každého obytného interiéru - je místem, kde načerpáváme potřebnou energii nejen během noci. Aby byl relax v ložnici plnohodnotný, přinášel potřebnou harmonii a očistil mysl od stresu, nesmíme ani v ní zapomínat na vhodnou zeleň.

ložnice, zelené rostliny, pokojové rostliny, zdraví, vzduch

Bez předsudků

Často se můžeme setkat s názorem, že rostliny v ložnici odčerpávají spícímu člověku nezbytný kyslík (jde opravdu jen o velmi malé množství) a že některé z nich vypouštějí do prostoru nebezpečné látky, čím více škodí, než prospívá. Pravda však je, že zdravé a bohatě olistěné pokojové rostliny jsou v pravidelně větrané ložnici mimořádně přínosné - podílejí se na zvyšování vlhkosti vzduchu, snižování koncentrace chemických škodlivin, které mohou být obsaženy v nátěrech nábytku, v podlahovin nebo textiliích, na eliminaci prachu a mikrobů a v neposlední řadě zklidňují oči a snižují stres. Zároveň představují zajímavý estetický doplněk a lze je použít na rozdělení popř. propojení prostoru. Pokud máte v ložnici po většinu dne zatažené závěsy, rostliny do ní raději neumisťujte. V takovém prostředí mohou rychle uhynout.

Výběr dle dispozic a stylu ložnice

Zajímavostí je, že tím nejkrásnějším kvetoucím pokojovým rostlinám překvapivě nejvíce vyhovuje právě prostředí ložnice - jsou to totiž zpravidla světlé a spíše chladnější pokoje, které se méně vytápějí (a tedy zde lze předpokládat vyšší vzdušnou vlhkost, která většině pokojovek plně vyhovuje). Při výběru a následném umísťování konkrétních druhů je nezbytné zohlednit velikost ložnice, její světelné poměry, styl, ve kterém je zařízená, a barevnost, která v ní převládá. V prostornější ložnici se nemusíte obávat ani větší nebo širší bohatě olistěné solitérní rostliny. Může to být dracena (Dracena marginata), pokojová lipka (Sparrmannia africana), jejíž listy dodají prostoru zajímavou lehkost, některé druhy palem, cykasy, fats, Aglaonema (Aglaonema commutatum), juka (Yuka elephantipes), šáchor (Cyperus alternifolius), blahočet (Araucaria heterophylla), šeflera (Schefflera arboricola), ale i banánovník (Musa), případně moderně působící zamiokulkasy. Rostliny by nikdy neměly působit příliš mohutně, překážet v přístupu k oknům, skříním, postelím nebo komodám. Určitě do ní neumisťujte několik výrazných solitérů ani příliš druhů s výraznými špičatými listy - mohou ve vás vyvolat neklid. Do moderně zařízené ložnice jsou vhodné i sukulentní druhy interiérových rostlin - kalanchoe, krasula (Crassula arborescens) nebo pryšce (Euphorbia). Do původní starší ložnice se zase žádá zakomponovat nenáročný cisus (žumen routolistý), tradeskancie (Tradescantia Fluminense) nebo zelenec (Chlorophytum comusum). Obecně platí, že do světlých ložnic je lepší vybírat druhy s tmavě zelenými listy (šeflera) a do tmavších druhy se světlezelenými listy (pokojová lipka). Solitérní rostlinu doplňte vzrůstově menšími a kompaktnější rostoucími druhy - pokojovým břečťanem (Hedera helix), vybranými druhy kapraďorostů, například ledviník (Nephrolepis exaltata) a dobrou volbou je i Syngonium (Syngonium Podophyllum 'Pixie').

Kam s rostlinami

Ložnice by nikdy neměla působit jako skleník tropické zeleně - zeleň by ji měla jen doplňovat. Situovat ji lze přímo na podlahu (solitérní druhy), komody, police s knihami nebo okenní parapety (jen v menším množství). Miniaturní druhy dokážou pěkně oživit toaletní stolky (popínavé druhy mohou orámovat toaletní zrcátko) a rostliny můžete umístit i na různé stojany a podstavce. Určitě nepatří na noční stolky ani do prostoru nad postel. Dále je třeba zabránit blízkosti tepelného zdroje, oken a dveří (nebezpečí průvanu a mechanického poškození). V ložnici jsou efektní i vertikální výsadby a vhodná je i hydroponicky pěstovaná zeleň - lze tak pěstovat široké spektrum pokojových rostlin, přičemž taková zeleň často působí vitálněji než ta, která roste v běžném substrátu. Kromě květináče myslete i na vhodnou úpravu povrchu substrátu. použít můžete drobnější keramzit, případně jiné moderní materiály.

Barevné květy

Rostliny v ložnici mohou hrát různými barvami a dotvořit tak romantickou atmosféru této místnosti. Světlo a chlad ložnice totiž mají v oblibě mnohé kvetoucí pokojové rostliny - bramboříky (Cyclamen persicum), kamélie (Camellia japonica), klívie (Clivia mini), azalky (Rhododendron SISMI), echmea (Aechmea fasciata), lopatkovec (Spathiphyllum wallisii) nebo streptokarp (Streptocarpus). Vhodné je vyhnout se druhům s výrazně vonícími květy (gardénie, jasmín, ekzakum, vencovec, rychlené jarní cibuloviny), z jejichž vůně by se mohly vyvinout různé zdravotní problémy. Mimořádně efektně, svěže a zároveň jemně působí v ložnici zejména bíle kvetoucí druhy (lopatkovec, azalky). Vyhněte se však míšení druhů s květy různých barev a barevnost květů vždy slaďte s barvou stěn, podlahovin nebo textilií (ložního prádla). Kvetoucí rostlina nejlépe vynikne v jednobarevné (bílé nebo pastelové), nepříliš zdobené obalové nádobě - ​​v rámci ložnice se doporučuje použít jednotné květináče různé velikosti. Efektní mohou být květináče z kovu, skla nebo moderních plastů.

Rostliny navozující harmonii

Příjemnou harmonii a meditační náladu navodí kapraďorosty. K oblíbeným pěstitelsky zvládnutelným druhům patří ledviník, kterému by se na tomto místě mohlo dobře dařit. Výborně by se také doplňoval se dřevem, které v této ložnici převládá. Prosperovat by zde mohl i bíle kvetoucí lopatkovec, syngonium nebo aspidistra.

Květinové překvapení

V tomto případě je dobré umístit alespoň tři exempláře bílo kvetoucí orchideje, například lišajovec, kterému by nevadilo ani zdola příchozí teplo. Světlé a sušší prostředí by také vyhovovalo nenáročným, ideálně menším sukulentům. Pokud by se zde příliš netopilo, dobrou volbou by byly i azalky nebo bramboříky. Každý nový květ by byl po příchodu do ložnice příjemným překvapením.

Ochránci našeho zdraví

Na očistu vzduchu a jeho zvlhčení výborně poslouží velkolistá pokojová zeleň, která ale potřebuje více místa. Pokojová lipka nebo netradiční jehličnan, například blahočet, by zde mohly mít opravdu dobré podmínky. Exoticky, ale nepříliš přirozeně by zde vzhledem k zařízení působil banánovník, dracena a juka, proto by bylo vhodnější volit fíkovník, případně šefleru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Skialpinistické a freeride batohy

Lyžování a snowboarding ve volném horském terénu, to jsou krásné, ale náročné sporty, které vyžadují také velmi...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…