Inteligentní elektronická regulace topení - úspora nákladů za topení

Hlavním kritériem při posuzování energetické účinnosti stavby je množství energie, kterou budova spotřebuje na udržení stabilní tepelné pohody vnitřního prostředí. Vedle minimalizace tepelných ztrát dokonalým zateplením a utěsněním obvodového pláště je důležitým způsobem, jak snížit energetickou spotřebu budovy, volba vhodného a správně regulovaného topného systému.

bydlení, topení, regulace tepla, energetická úspora

Velmi často jsou vysoké náklady na vytápění způsobené nesprávným nastavením topného systému

a nedostatečnou regulací tepla ve vytápěných místnostech. Důsledkem toho je zbytečné přetápění, resp. výroba přebytečného tepla. Vyspělá regulační technika se proto považuje za nejdůležitější část moderní otopné soustavy vzhledem k hospodárnost, ekologii a komfort obsluhy. Zajišťuje nejen to, aby byly všechny jednotlivé zařízení topného systému dokonale koordinovány, ale i vzájemnou výměnu informací, na základě kterých dochází k optimalizaci činnosti celého systému. Správně nastavená regulace garantuje příjemnou tepelnou pohodu v domě i bez toho, aby do ní bylo nutné často zasahovat.

Prostorová regulace

Jednodušší forma regulace pracuje za pomoci prostorového termostatu. Regulátor teploty, umístěný v hlavní místnosti, snímá teplotu okolí a podle potřeby, v souladu s nastavenými parametry, spíná kotel. Na takových regulátorech obvykle lze nastavit tak teplotu, jakož i časový program vytápění, například denní a noční program, víkendový program a pod. Nevýhodou tohoto systému je, že se nedají navolit různé teploty v jednotlivých místnostech podle jejich specifické funkce, protože optimální teplota jednotlivých obytných prostor se odlišuje. Za nejvhodnější teplotu v obytné místnosti se považuje 20 až 22 ° C, v ložnici by to mělo být jen 16 až 18 ° C. V koupelně je dokonce k dosažení příjemné pohody až 24 ° C, zatímco v chodbě celkem postačuje teplota 15 ° C. Pozor je třeba si dávat i při výběru místa, kam regulátor se senzorem umístíte. Pokud je regulátor v teplé jižní místnosti, může se stát, že severní místnosti se dostatečně nevytopí. Lepší je umístit senzor do chladnější místnosti a v ostatních místnostech regulovat teplotu pomocí termostatického ventilu, který je součástí radiátoru.

Termostatické ventily

Termostatické ventily se v současnosti využívají většinou jako doplněk k centrální regulaci. Termostatická hlavice obsahuje výplň, která se se zvyšující teplotou roztahuje, a tím uzavírá radiátorový ventil. Takovým způsobem lze upravit výkon nesprávně navrženého radiátoru. Termostatické ventily dokáží zohlednit také dodatečné tepelné zisky, a automaticky tak snížit tepelný výstup radiátoru v okamžiku, kdy místnost přesáhne požadovanou teplotu, například v důsledku přímého slunečního záření nebo z důvodu zbytkového tepla z vaření.

Ekvitermní regulace

Mnohem vyšší komfort a také účinnost jako prostorová regulace nabízí ekvitermní regulace. Tento systém využívá jako měrnou veličinu venkovní teplotu, a proto reaguje mnohem rychleji. Samozřejmě, senzory kromě venkovní teploty sledují i ​​teplotu v místnostech a teplotu topného média. Výkon topení se přitom automaticky přizpůsobuje vnějším teplotám na základě nastaveného časového programu a zvolené ekvitermní křivky, která zohledňuje otopnou soustavu a charakteristiku budovy. I při prudkých poklesech teploty je díky tomu zajištěna prakticky konstantní vnitřní teplota. Ekvitermní regulace se obvykle řeší jako součást topného tělesa a dnes je již běžnou součástí moderních modelů kotlů.

Inteligentní regulace

Nejkomfortnější a nejvyspělejším způsobem regulace vytápění je inteligentní elektronická regulace. Díky senzorům, rozmístěným ve všech místnostech, má pod kontrolou teplotu v celém domě, navíc v každé místnosti zvlášť. Mozkem celého systému je centrální obslužná jednotka, kterou lze nainstalovat na kterémkoliv místě v domě. Centrální jednotka zajišťuje výchozí požadavky obyvatel a prostřednictvím kabelového nebo rádiového spojení upravuje nastavení regulátorů v jednotlivých místnostech. Snímače na topných tělesech hlásí skutečné tepelné požadavky centrální jednotce a ta tyto údaje posílá do řídící jednotky kotle.

Systémová regulace

U systémů, ve kterých se kombinuje klasická forma vytápění plynovým kotlem se solární kolektorem nebo tepelným čerpadlem, je regulace o něco složitější. V takovém případě je úkolem regulace zkoordinovat zdvojené funkce hlavních a doplňkových topných zařízení. Při přípravě ohřáté vody za pomoci solárních kolektorů třeba například solární regulaci, která vychází z intenzity slunečního svitu. Při sladění všech systémových komponentů nám dnes pomáhá počítačová technika, která tvoří domácí síť, nebo i napojení přes internet. Součástí vyspělé systémové techniky může být i informační a analytický systém. Ten dokáže diagnostikovat poruchy nebo hlásit upozornění týkající se údržby. Automatická regulace za pomoci inteligentního, počítačem kontrolovaného systému přináší pro uživatele vysoký komfort - jednoduchost a přehlednost ovládání, možnost předprogramování, příp. i ovládání na dálku přes mobilní telefon nebo internet. Zároveň je i zárukou bezchybného, ​​bezpečného a maximálně efektivního fungování celého topného a klimatizačního systému domu, což se odrazí na celkové energetické bilanci domu a finančních nákladech na spotřebované energii.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!

Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Tepené čerpadlo - hlučnost a efektivita

Při provozu domu patří účty za vytápění a ohřev vody mezi nejvyšší položky. Snížit je lze různými způsoby....
více…

Topení plynem se vyplatí

Topných systémů pro vytápění domů a bytů je několik. Každý nabízí různé možnosti a výhody, ale přináší i...
více…

Teplo ze zdrojů přímo za dveřmi

Neodmyslitelnou součástí nízkoenergetických domů jsou alternativní zdroje vytápění. Pracovní skupina pro...
více…

Teplovzdušné krby, krbové vložky a kachlová kamna

Účinnost spalování v krbu, a tedy i jeho topný výkon, lze zvýšit pomocí krbové vložky. V takovém případě obvykle...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Umístění krbu, krbových kamen a sporáku na tuhá paliva

Umístění kamen do prostoru se řídí nejen typem spotřebiče, ale také účelem, za jakým je spotřebič pořízen. s...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…