Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli, přečtěte si následující řádky, kde se dozvíte, jaké pozitivní, ale i negativní vlivy mohou krby na zdraví člověka mít.

Vliv krbů na zdraví člověka

Abychom skončili v dobrém, musíme začít tím horším

Nebojte se, krby samy o sobě žádné negativní vlivy na zdraví člověka nemají. Ve skutečnosti jde pouze o to, jak s nimi my, lidé, zacházíme, a to zejména a s ohledem na kvalitu spalin a tím i celého ovzduší.

Není bez zajímavosti, že domácí topeniště jsou v České republice jedním z významných zdrojů znečištění ovzduší. Jistě to znáte, z komínu o pár domů dál se neustále line hustý, tmavý a zapáchající kouř a v dobách, kdy je potřeba v krbech topit nejvíce, si vaše plíce říkají o pozornost.

Krby, kamna ani kotle nemůžeme vybavit drahými technologiemi na čištění spalin, proto je velmi důležité držet se doporučení výrobců co a jak spalovat. Nejhorší situace nastává při spalování odpadu. Odpady obsahují složky, které vedou či mohou vést ke vzniku nebezpečných látek, případně je již přímo obsahují.

Aby se nám všem tak mohlo lépe dýchat, nesmíme v krbech spalovat PVC, nápojové kartony, PET lahve, dřevotřísku, lakované dřevo, koberce, polystyrén, barevné letáky a časopisy a samozřejmě také gumu, textil či výrobky z umělých hmot.

Při dodržení správných postupů spalování dřeva či dřevěných briket nám pak budou krby přinášet pouze radost a pozitivní vlivy na naše zdraví. Pojďme se tedy na ně podívat blíže.

spalování dřeva

Teplo a tepelná pohoda

Teplo je samozřejmě jedním z důvodů, proč si krb pořizujeme. Každý člověk na světě potřebuje místo, kde se může ohřát a v teplém prostředí se mu celkově žije lépe. Termín „tepelná pohoda“ tak vlastně označuje pocit, který člověk v daném prostředí vnímá. Aby bylo možné nazvat pocit tepelnou pohodou, neměli byste v danou chvíli a na daném místě pociťovat chlad, nebo naopak nepříjemné teplo.

Teplo a tepelná pohoda

Slunce v domě

Ať se jedná o krb, který nám dodá rychlé teplo díky teplovzdušnému efektu, nebo o kamna, která teplo akumulují a následně dlouhodobě vyzařují, vždy se v jejich přítomnosti cítíme lépe a klidněji. V případě teplovzdušných kamen toto kvalitní, nízko sálavé teplo navíc zrychluje regeneraci, podporuje funkčnost krevního oběhu a má příznivý vliv na nervovou soustavu, a to je i jedním z důvodů, proč se o nich říká „mít slunce v domě“. Vzduch totiž v těchto případech není suchý, ale distribuuje se v podobě záporných iontů jako elektromagnetické vlnění, které se při dopadu na jiný materiál opět mění v teplo, podobně jako v případě slunečního infračerveného záření. Jednoduše řečeno, vaše tělo je stále v teple.

Slunce v domě

Vliv krbů na psychiku člověka

Krby či ohniště obecně jsou místem, určeným k setkávání lidí, přemýšlení, diskutování a utužování vztahů.

Pohled do ohně nám dává prostor uniknout od myšlenek všedních dní, soustředit se na své pocity a užívat si klid. V dnešní moderní době neustálého spěchu a shonu nemáme mnohdy čas v klidu se posadit, ujednotit si myšlenky a přemýšlet či rozjímat nad sebou samými či dalšími věcmi. Posezení u krbu nám k tomu však dává skvělou příležitost. Rozvíjíme myšlení a naše tělo má čas si odpočinout.

Představte si klidný zimní večer, venku sněží a místo obvyklého sledování televize se posadíte k praskajícímu krbu. Rodiny či přátelé si v přítomnosti krbů mohou prohloubit své vztahy a usínat pak s příjemnými pocity.

Vliv krbů na psychiku člověka

Krby tak mají na zdraví člověka vliv jak fyzický, tak psychický. V závislosti na tom, jak dobře se o ně staráme a co spalujeme nám tak mohou být buď dobrými, nebo i špatnými pomocníky. Proto spalujte pouze kvalitní dřevo a udělejte si čas na to se u krbu sejít a odpočinout si. Uvidíte sami, že se to vyplatí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Klasická kachlová kamna - příjemné a zdravé teplo

V kamnářské praxi se používá pojem zdravé teplo. Oficiální termín pro tento pojem není stanoven. Popisem vlastností...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Krbové vložky je možné zkombinovat s teplovzdušnými rozvody

Tyto topné systémy jsou výhodným zdrojem tepla z ekologického i ekonomického hlediska. Teplovzdušné systémy mohou...
více…

Výměna starého kotle za nový - úspora energie

Před výběrem kotle byste měli zvážit dostupnost topného média, objem vytápěného prostoru, velikost a způsob...
více…

Pravá kachlová kamna příjemně hřejí a zároveň léčí

Uvažujete o zdroji tepla, který i léčí? Pořiďte si kachlová kamna. Ale i podle názvu je poznat, že se nesmí jednat o...
více…

Podlahové topení a jeho přednosti

Podlahové topení je synonymem současného moderního bydlení. Ale jeho historie je velmi stará. Teplá podlaha má...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Topení a vzduchotechnika

Systém vytápění se skládá ze zdroje tepla (například kotel nebo centrální zdroj), rozvodů topného média...
více…

Letní údržba komínu - prevence proti požáru

Požáry jsou každodenní součástí života. Statistiky požárů na území Česka hovoří jasnou řečí a čísla...
více…