Jak a kde vybrat bazénový vysavač ?

Mít doma bazén je skvělé. Můžete se kdykoliv osvěžit, plavat nebo jen tak lenošit na hladině. Ale jak to tak bývá, i zde se najde drobná potíž – čištění a údržba bazénu. Nejlepší pomocník na tento úkol je bezesporu bazénový vysavač. Jak ale vybrat ten pravý, který bude co nejefektivnější a zároveň co nejméně náročný na obsluhu? V následujícím textu se pokusíme odpovědět právě na tuto otázku. 

K dostání jsou vysavače, které si poradí s jakýmkoli povrchem, ale můžete narazit i na modely, které si neporadí s keramikou, mozaikovitým povrchem, sklolaminátem atp. Proto si u vybraného vysavače ověřte, na jaký povrch je určen.

Nejlépe hodnocené bazénové vysavače 

Parametry bazénu

Než začnete vybírat konkrétní model bazénového vysavače, je důležité znát parametry vašeho bazénu. Tvar a rozměry bazénu hrají klíčovou roli při výběru vhodného vysavače. Například oválné, čtvercové či obdélníkové tvary jsou pro vysavače nejběžnější, ale pokud máte třeba srdcovitý bazén, může to být problém. Proto je dobré poradit se s odborníkem či prodejcem před nákupem.  Není příliš praktické pokoušet se čistit bazén velkých rozměrů za pomoci ručního vysavače. Zkusit to samozřejmě můžete, ale pravděpodobně vám tento způsob vyhovovat nebude. Na druhou stranu se vám nevyplatí investovat do automatického vysavače v případě, že vlastníte standardní bazén například kruhového tvaru.


Dále je důležité vědět, z jakého materiálu je obložení bazénu. Některé vysavače nemusí zvládat například hladký keramický obklad. A samozřejmě nesmíme zapomenout na typ vody – sladkou či slanou – který by měl být kompatibilní s vybraným vysavačem. Pro středně velké bazény si vystačíte s poloautomatickým vysavačem, pohlídat si však musíte délku hadice. Ta by měla být dostatečně dlouhá, abyste byli schopni vyčistit celou plochu dna. Na některé poloautomatické vysavače lze dokoupit prodloužení hadice, tuto možnost si také pohlídejte před finálním rozhodnutím.

Nejlepší bazénové vysavače podle recenzí a testů

 

Zdroj energie

Dalším faktorem při výběru bazénového vysavače je jeho zdroj energie. Ideálním řešením jsou nabíjecí vysavače, které po nabití jednoduše odpojíte a začnete používat. U nich si ovšem dejte pozor na dobu provozu na jedno nabití. Alternativou jsou elektrické kabely připojené do sítě – zde se soustřeďte hlavně na dostatečnou délku kabelu, aby jste mohli bez problémů dosáhnout celé plochy bazénu.

Kvalita zpracování a materiál

Při výběru bazénového vysavače nezapomeňte také na kvalitu materiálů a jejich odolnost. Materiál by měl být odolný proti vodě (sladké i slané) a také proti bazénové chemii. Přestože je tato chemie šetrná, může se dostat dovnitř vysavače a postupem času způsobit poruchy.

Design

Ačkoliv design nemusí být na prvním místě při výběru bazénového vysavače, rozhodně to není faktor, který byste měli úplně přehlédnout. V dnešní době jsou k dispozici různé stylové a moderní modely, které se stanou nejen praktickým pomocníkem, ale i estetickým doplňkem vašeho bazénu.

Dálkové ovládání

Tyto roboty můžete ovládat pomocí dálkového ovladače, případně mobilním telefonem nebo tabletem. Jednotlivé vysavače mohou mít své specifické funkce, jedná se tedy o možnosti, které nejsou běžné pro větší množství robotů, a jmenujeme je spíše pro zajímavost. Ve většině případů se s nimi setkáte u dražších typů.

Indikace plného koše
Indikace plného koše pomocí diody – budete upozorněni na plný filtrační koš.

Lift systém
Při vycházení robota z bazénu se rychle vypustí voda, tím se sníží hmotnost vysavače.

Vortex efekt
Vytváří uvnitř filtru silný vítr, který udržuje nečistoty ve filtrační komoře. Tímto způsobem se zabrání ucpání filtru.

Typy bazénových vysavaču

Bazénové vysavače jsou k dostání ve třech základních typech. Liší se hlavně ve způsobu použití. To, který typ upřednostníte, se bude pravděpodobně odvíjet od velikosti vašeho bazénu a rozhodnout může také cena.

 

 

 

Poloautomatické bazénové vysavače

Poloautomatickým vysavačem se také říká membránové. Tyto vysavače se napájejí na hadici a znečištěná voda se filtruje přes pískovou filtraci. Čistá se poté opět vrací do bazénu. Poloautomatické vysavače potřebují pro svou správnou funkci čističku o výkonu alespoň 4 m3/h. Pokud bude výkon čističky větší, bude vysavač pracovat lépe. Většina vysavačů jezdí jen po dně a to naprosto náhodně, proto nemusí dokonale vyčistit celou plochu. Některé typy však zvládnou čistit také stěny bazénu.

 • Poloautomatický bazénový vysavač je ideální pro menší bazény
 • Připojení k pískovému filtru
 • Rotující kartáče odstraní i odolné usazeniny na dně bazénu
 • Pro nadzemní i zapuštěné bazény
 • Vyčistí pouze cca 80 % plochy bazénu
 • Doba provozu je omezena dobou spuštění filtrace

Nejlépe hodnocené poloautomatické bazény

 

Automatické bazénové vysavače

Automatický nebo také robotický vysavač dokáže vyčistit celý bazén, tedy stěny, schody i bazénovou linku. Záleží však na typu, základní vysavače zvládnou vyčistit jen dno a stěny jen do několika centimetrů, kvalitnější dno i stěny a ty nejkvalitnější a zároveň nejdražší zvládnou vyčistit celý bazén.

Automatický vysavač pracuje bez nutnosti připojení na filtraci a nevyžaduje ani vaši asistenci. Po dně bazénu se pohybuje pomocí pásu a kromě toho je vybaven středovým kartáčem, který se otáčí mnohem rychleji než pojezdové pásy. Tímto způsobem pak robot kvalitně odstraní veškeré nečistoty.

 

 • Automatický vysavač bazénu šetří spoustu času a práce s údržbou
 • Vlastní filtr a filtrační vak
 • Zvládne i stěny bazénu
 • Možnost výběru automatického bazénového vysavače s dálkovým ovládáním
 • To je navíc možné i přes aplikaci v mobilním telefonu
 • Vhodný i pro větší bazény
 • Vyšší pořizovací cena

Nejlépe hodnocené automatické bazény

 

Ruční bazénové vysavače

Ruční vysavač má podobu speciálního kartáče a při čištění je odkázán zcela na vás. Kartáč nasadíte na teleskopickou tyč a poté už můžete začít čistit dno i stěny bazénu. Pokud vám tato práce nevadí, bude vám i tento typ stačit. Hodí se spíše pro menší bazény, nepotřebuje přívod elektrické energie, je neustále připraven k použití a jeho pořizovací cena není příliš vysoká. I tento typ má ovšem své nevýhody. S pomocí ručního vysavače se vám často nepodaří vyčistit bazén dokonale, hrubé nečistoty budete muset vyjmout pomocí síťky a čištění je také značně namáhavé.

 • Ruční bazénový vysavač překvapí nízkou pořizovací cenou
 • Napojení na pískový filtr
 • Vhodný pro základní údržbu
 • Aku napájení zajistí jednoduchou manipulaci s vysavačem
 • Nevhodný pro velké bazény

Dražší robotické vysavače jsou vybaveny také několika funkcemi. Umožňují nastavit délku i intenzitu čištění a ovládat je můžete také pomocí dálkového ovladače. Jedinou nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena. Součástí automatického vysavače je filtrační koš, do kterého se nečistoty ukládají. K dostání jsou 100 mikronové koše, které zachytí hrubou nečistotu. 20 mikronový koš zachytí také kal. Tento koš nebývá samozřejmostí u všech typů, lze jej ale dokoupit.

Nejlépe hodnocené automatické bazény

Závěrem

Výběr bazénového vysavače nemusí být složitý úkol, pokud budete brát v potaz všechny zmíněné faktory. Nezapomeňte se poradit s odborníky či prodejci a vyberte si takový model, který bude nejlépe vyhovovat vašemu bazénu a vašim požadavkům. Správně zvolený bazénový vysavač vám ušetří spoustu času i námahy a umožní vám naplno si užít radosti ze svého domácího koupaliště.

 

 

 

comments powered by Disqus