Jak čistit gril - generálka grilu

Jedním z častých letních zážitků bývá stát u rozpáleného grilu na zahradě a připravovat si své oblíbené jídlo. Pak ale přijde na čištění grilu.

Co budete potřebovat:

 • rostlinný olej
 • vazelínu
 • dětský olej
 • mýdlo
 • vodu
 • hadry nebo houbu
 • olej ve spreji
 • olej na kola
 • noviny
 • škrabku na gril
 • ocet
 • papírové ručníky
 • alobal
 • jemnou drátěnku

(všechny tyto položky nemusí být nutné, ale mohou se Vám hodit)

Generálka grilu – návod:

Když přijde na přípravu na letní sezonu, je potřeba vyčistit také gril na venkovní grilování. Tehdy je načase provést rutinní kontroly a přípravy, díky kterým bude Váš gril přes léto bezpečně fungovat.

Čištění vnitřku grilu

Prvním krokem každoroční údržby grilu je jeho vyčištění. Musíte ho provést! Klíčem ke snadnému čištění grilu je základní vyčištění po každém použití, avšak neodstraňujte přitom přirozenou vrstvu tuku na litinovém roštu, která ho chrání před rzí. Postupně se však tyto tuky a usazeniny z jídla začnou hromadit a je potřeba je odstranit. Teplý gril se snadněji čistí než studený, takže ho krátce zapněte, pak vypněte a odpojte plyn předtím, než celý gril rozmontujete, abyste jednotlivé části umyli. Součásti můžete rozložit na noviny a oškrábat škrabkou na gril, která je speciálně tvarovaná, aby pasovala kolem příček roštu. Můžete také použít brusný kámen na gril. Tento umělý kámen je dostatečně měkký, aby gril oškrábal až k příčkám a odstranil z nich přitom připálený tuk a zbytky jídla. Pro tento účel se skvěle hodí, protože se přizpůsobí tvaru grilu. Nastříkejte gril olejem ve spreji a pak vydrhněte teplou vodou s čisticím prostředkem a octem, kterou odstraníte veškeré zbytky. Až uschne, nastříkejte na něj znovu trochu oleje a rozetřete ho papírovým ručníkem nebo hadrem. Čisticí prostředek musíte důkladně smýt. Pokud máte keramické víko na krocení plamenů nebo mřížku na vaření, umyjte je vodou s čisticím prostředkem a mosazným drátěným kartáčem na grily. Nejdříve je ale nechejte hodinu odmočit ve vodě s čisticím prostředkem.

Vnější povrch

Pokud má Váš gril povrch z nerezové oceli a je na pojízdném vozíku, pak bude také potřebovat vyčistit. Na nerezovou ocel se nesmí používat drsné a abrazivní čisticí prostředky, protože by ji poškrábaly – potřebujete pouze vodu s čisticím prostředkem a s octem. Po vyčištění můžete vnější povrch grilu naleštit olejem na kola nebo třeba dětským olejem. Olej odstraní skvrny od vody a otisky prstů a usnadní Vám příští čištění. Pokud máte povrch ze sklovitého smaltu, můžete použít prostředek na trouby (raději netoxický), kterým odstraníte připečenou mastnotu. V případě silného znečištění můžete tento postup zopakovat vícekrát a pak mastnotu odstranit žínkami a hadry. Také byste měli důkladně umýt celý kryt.

Kontrola rzi

Pokud je Váš gril a hořáky z litiny, mohou přes zimu zkorodovat. Oškrábejte přečnívající rez a pak celý povrch dobře vydrhněte drátěným kartáčem, umyjte všechny součásti a nastříkejte olejem ve spreji, aby znovu nezrezivěly. Pokud se na vnějším povrchu vytváří rezavá místa, vydrhněte je jemnou drátěnkou, ošetřete odrezovačem a pak znovu natřete barvou odolnou horku.
Dřevěný vozík, na kterém gril stojí, můžete udržovat v dobrém stavu tak, že ho jednou za rok natřete olejem. Vozík lehce obruste a naneste na něj venkovní olej na dřevo nebo speciální olej na vozíky ke grilům. Ten nejenže prosákne skvrnami od mastnoty, které jsou na vozíku, ale bude ho také chránit před novými.
Každý rok vyměňujte lávové kameny v grilu, protože se nasáknou mastnotou. Z odkapávacího tácku vysypte starý písek, vyčistěte ho a vystříkejte rostlinným olejem, než ho vyložíte alobalem. Na alobal dejte nový propraný písek.

Zkontrolujte chod

Trubky vedoucí plyn mohou přes zimu ztuhnout a pak popraskat. Odstraňte plastová kolečka a knoflíky a nastříkejte je lubrikantem, abyste je promazali. Na každý kohoutek naneste kapku oleje na kola a pak je pokryjte vazelínou, aby se na nich olej udržel. Pokud jeden nebo více hořáků nevytváří plamen, může to být ucpanou plynovou tryskou. Pokud hořák zvednete, uvidíte malé mosazné trysky, vypadají jako matička s malou dírkou. Pomocí klíče je můžete snadno odstranit. Pokud nebudete moct trysku vyčistit, kupte si novou v prodejně s potřebami pro grilování. Znovu připojte plyn a zkontrolujte všechna připojení tak, že je pokryjete směsí prostředku na nádobí a vody v poměru 1:1. Pokud někde uniká plyn, uvidíte v tom místě bublinky. Spoj přitáhněte nebo vyměňte těsnění.

Tipy a upozornění:

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plynové grily a grily na dřevěné uhlí

Lidé kteří grilují, se dohadují o tom, která metoda grilování je lepší, zda využití plynového grilu nebo grilu...
více…

Nevýhody elektrických grilů

Elektrické grily jsou k dostání v různých značkách a stylech a umožní Vám připravovat maso a jiné potraviny bez...
více…

Návod k propanovému grilu

Nic se nevyrovná chuti jídla připraveného na grilu. Existují různé typy grilů, avšak s grilem na propan se...
více…

Návod k elektrickému grilu

Elektrický gril se zahřívá zhruba stejně tak rychle jako propanový gril. Na rozdíl od něj však v něm nikdy nedojde...
více…

Mám do plynového grilu používat vyhřívací brikety ?

Mnoho lidí rádo používá plynový gril, protože se s ním snadno pracuje a je výkonný. Nepříjemnosti...
více…

Jak změnit plynový gril na gril na dřevěné uhlí

Plynový gril vytváří žár, na kterém je možné připravovat jídlo. Pokud si ale přejete, aby Vaše maso, drůbež...
více…

Jak zapálit gril na dřevěné uhlí (2)

Gril na dřevěné uhlí nabízí skvělou možnost vařit venku, když pořádáte oslavu, piknik nebo jiné...
více…

Jak zapálit gril na dřevěné uhlí

Zapálit dřevěné uhlí v grilu je velmi snadné, ale z nějakého důvodu to mnoho lidí vyvádí z míry. Bohužel i...
více…

Jak zapálit dřevěné uhlí bez zapalovací kapaliny

Grilování na dřevěném uhlí dává jídlu jedinečnou vůni. Zapalovací kapalina usnadňuje zapálení dřevěného...
více…

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí

Udržovat gril na dřevěné uhlí v dobrém stavu je snadné. Co budete potřebovat: hadry, drátěnku a...
více…