Jak čistit gril na dřevěné uhlí

K létu patří grilování venku na grilu na dřevěném uhlí. Pokud jste však gril na uhlí nějaký čas nečistili, grilovat můžete i na vnitřním grilu v domě.

Čištění grilu na uhlí zabere nějaký čas, obzvlášť pokud ležel nevyčištěný nějakou dobu bez použití, na čistém grilu však připravíte lepší a zdravější jídlo.

Návod:

  1. Vyjměte z grilu rošt a vše ostatní a vyberte z něj popel a staré uhlí. Zkontrolujte nejdříve, jestli je gril vychladlý a uhlíky vyhaslé, aby nic nechytlo. Vezměte malou lopatku, vyberte popel a vyhoďte ho.
  2. Vyčistěte vnitřek grilu tlustým hadrem, papírovými utěrkami nebo novinami a vodou s čisticím prostředkem. Vnitřek grilu můžete také dobře vypláchnout zahradní hadicí. Není nutné, aby byl vnitřek grilu zcela bez poskvrnky, ale po vyčištění bude vypadat lépe a zbavíte se části usazených nečistot, díky čemuž se nebudou pálit a negativně ovlivňovat chuď dalšího jídla.
  3. Utřete vnější povrch grilu. To je hlavně kosmetické opatření a stačí ho setřít mokrým hadrem. Na barvou natřený gril však nepoužívejte abrazivní metody čištění, jako je drátěný kartáč nebo jedlou sodu, protože byste z něj mohli odřít barvu.
  4. Položte rošt na noviny, nastříkejte ho čisticím prostředkem na trouby a nechejte několik hodin působit. To Vám pomůže z roštu odstranit usazené nečistoty a zbytky a omezí námahu při čištění.
  5. Vydrhněte rošt vlhkým hadrem nebo houbou. Po vyčištění rošt opláchněte a nechejte uschnout předtím, než ho vrátíte zpátky na gril.
  6. Během grilovací sezóny gril důkladně čistěte a používejte ochranné prostředky, kterými gril ošetříte, aby se na něm neusazovalo příliš mnoho mastnoty a nečistot. Po použití gril utírejte, odstraňujte staré uhlí a popel, a po každém grilování vyčistěte rošt drátěným kartáčem nebo houbou. Před čištěním vždy zkontrolujte, jestli je gril dostatečně vychladlý, abyste se nepopálili.

Tipy a upozornění:

  • Před grilováním na rošt naneste ochranný sprej proti připékání, který pomůže, aby rošt zůstal čistý. Nestříkejte však sprej nad otevřeným ohněm, protože by vzplanul a způsobil vysoké plameny.
  • Nedávejte staré uhlí a popel z grilu do zahradního kompostu. Chemikálie obsažené v dřevěném uhlí mohou škodit rostlinám.
  • Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat nejlepší gril
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články