Železo obsažené ve vodě sice nepředstavuje zdravotní riziko, voda však vypadá a chutná nevábně a navíc zanechává skvrny na umyvadlech a vanách.
Protože se zemská kůra skládá asi z 5% ze železa, není nic neobvyklého, když máte ve studně vodu s vysokým obsahem železa. Naštěstí je tu technika glaukonitové filtrace známá také jako „filtrace zeleným pískem (greensand)”, která dokáže ve většině situací železo z vody dobře odstranit. „Zelený písek“ jsou granule horniny obsahující nerost glaukonit. V glaukonitovém filtru je tento minerál pokrytý oxidem manganu. Kontaktem s touto chemikálií železo rozpuštěné ve vodě oxiduje a mění se v nerozpustnou formu, která se vysráží do jemných částic. Ty glaukonit odfiltruje a vyloučí při zpětném cyklu. Pravidelné ošetřování manganistanem draselným (hypermanganem) obnovuje oxidovou vrstvu.
Naplňte testovací láhev vodou ze zdroje, většinou to bývá studna. Nechejte ji analyzovat v laboratoři, kde určí přesný obsah železa, pH vody i přítomnost bakterií. Pokud je obsah železa nižší než 6 mg/l a pH je mezi 6,7 a 8,8, je Vaše voda dobrým kandidátem na glaukonitový filtrační systém.
Mezi zdroj vody a vývody v domě nainstalujte nádrž s glaukonitovým filtrem, která má odpovídající velikost. Odtok z nádrže připojte k vhodnému odpadu, např. k septiku. K filtrační nádrži připojte hypermanganovou regenerační nádrž a do ní nasypte hypermangan.
Jednou za měsíc až tři měsíce (podle potřeby) do regenerační nádrže doplňujte nový hypermangan, abyste obnovili regenerační roztok. Jednou za rok proveďte základní údržbu, jako je kontrola a výměna těsnění a plomb.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu