Součásti žehličky jsou všeobecně dobře známé a zahrnují tlačítko kropení, ovladač nastavení páry, ovladač teploty, kropicí trysku a otvor k plnění vody na přední horní části žehličky. Naspodu žehličky je žehlicí plocha vyrobená z hliníku, z nerezové oceli nebo s nepřilnavým povrchem. V žehlicí ploše jsou otvory, kterými uniká pára, když se žehlička zahřeje. Uvnitř žehličky je topné těleso připojené k žehlicí ploše, která se zahřívá spolu s mechanismem kontrolujícím teplotu. Páčka kontrolního mechanismu otáčí vačkou, která reguluje otvírání mezi kontakty v termostatu. Parní ventil připojený k parní komoře umístěné nad topným tělesem se otvírá, když je dosaženo správné teploty, a voda se dostane do komory, kde je přeměněna na páru. Odtud pára vychází otvory v žehlicí ploše naspodu žehličky. V horní části žehličky pumpa na kropení bere vodu ze zásobníku a tryskou ji stříká ven.
Většina problémů vzniká, když žehličku upustíte, když je kabel poškozený nebo když minerální usazeniny z tvrdé vody ucpou otvory. Odborníci doporučují žehličku po použití vypláchnout a malým kartáčkem vyčistit otvory. Na vyčištění hliníkové žehlicí plochy použijte roztok z jedné části jedlé sody a dvou částí vody, ve kterém namočíte hadr. Ocelovou žehlicí plochu vyčistěte žínkou s čisticím prostředkem. Ať už použijete kteroukoli metodu čištění, důkladně pak žehličku usušte. Zahřejte ji na nejnižší teplotu a přežehlete jí kus voskovaného papíru a pak suchý hadr. Žehličky s nepřilnavou žehlicí plochou byste měli čistit vlhkou houbou nebo hadrem, abyste nepoškodili její povrch. Škrábance na ní je možné vyleštit jemným smirkovým papírem.
Pokud žehlička nehřeje, měli byste u ní vyměnit kabel. To můžete udělat i sami, avšak doporučuje se odborná kvalifikace. Totéž lze říct o vadném termostatu nebo topném tělese.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu