Jak funguje elektrický holicí strojek?

Elektrický holicí strojek

Přestože bylo používání holicího strojku dlouho považováno za podřadné vůči tradičnímu holení ostrou čepelí se spoustou pěny, dnešní elektrické holicí strojky prokázaly, že jsou stejně efektivní. Záleží na tom, koho se zeptáte, jestli Vám to potvrdí nebo ne, v každém případě však holicí strojky získaly významný podíl na trhu.

Jak funguje

Existují dva typy holicích strojků, které se dnes běžně používají. Jedním z nich je planžetový holicí strojek. Ten má v horní části ostrou čepel krytou planžetou, která se podobá velmi jemnému struhadlu. Dalším rozšířeným typem je hlavicový rotační strojek se třemi rotujícími frézkami, který se podobá zvláštně tvarovanému mikrofonu nebo malé sprchové hlavici. Přestože tyto dva typy vypadají odlišně, fungují velmi podobným způsobem. Když holicím strojkem přejíždíte po tváři, planžeta zachytává vousy, které tím zvedá. Další část holicího strojku, mechanismus čepelí, klouže proti planžetě a tím vousy uřízne. Zbytky vousů zůstanou nepoškozené, ale jsou příliš krátké, takže nejsou vidět nad povrchem pokožky. Protože jednotlivé vousy mívají tendenci se odporovat vzpřímení a tlačení planžetou (takže by zůstávaly za holicím strojkem), někteří výrobci doporučují před holením nanést vodu na holení, která vousy zpevní.

Výhody

Obhájci elektrických holicích strojků zdůrazňují pohodlí jako hlavní výhodu oproti tradičním žiletkám. Při používání elektrického holicího strojku nepotřebujete pěnu či gel na holení, ačkoli někdo před holením používá vodu na holení, aby dosáhl důkladnějšího oholení. Další výhodou je relativní bezpečnost elektrického holicího strojku. Protože planžeta odděluje čepele od pokožky, minimalizuje se tím pravděpodobnost říznutí.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články