Elektrický holicí strojek má motor, který funguje na stejnosměrný proud. Obvykle se nabíjí ze zásuvky se střídavým proudem adaptérem, který tento proud převádí na stejnosměrný. Když strojek zapnete, čerpá elektřinu z nabité baterie. Motor pak pohání systém součástek, které roztáčí malé čepele ukryté v hlavě holicího strojku.
Čepele v hlavě holicího strojku bývají uspořádány jedním ze dvou způsobů. V prvním z nich jsou čepele uloženy napříč ve vrstvách. Když čepele kmitají, zachytávají a jemně vytahují vousy, které pak uříznou. Tím umožňují důkladnější oholení. V druhém případě jsou čepele uspořádány v kruzích, kterých je několik. Každý z nich funguje podobným způsobem, že povytáhne a uřízne vous, který se dostal do děrovaného krytu nebo mezi planžety na hlavě holicího strojku.
Některé holicí strojky jsou pokročilejší než jiné. I když základní myšlenka je stejná, fungují různým způsobem. U některých špičkových strojků je jejich hlava rozdělena na tři úseky, z nichž každý má svou sadu diskových čepelí. Tyto tři části hlavy strojku se pohybují nezávisle na sobě na jakémsi kulovém kloubu. To umožňuje lepší kontakt holicího strojku s pokožkou a usnadňuje holení obtížně dosažitelných kontur obličeje. Kromě toho toto rozdělení umožňuje více pohodlí a rychlejší oholení. Dále existují modely, které umožňují používání holicí pěny tak, že ji vypouštějí přímo z hlavy strojku. Hlava takového strojku je utěsněná, takže holicí pěna se nedostane dovnitř těla strojku. Jiné holicí strojky se zapojují přímo do zásuvky, avšak většina dnešních holicích strojků používá baterii, kterou můžete opakovaně nabíjet.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu