Jak funguje žehlička
Žehlička je malý domácí spotřebič, který se používá na odstraňování záhybů z látek, obvykle z oblečení.
Žehlička se skládá z kovové žehlicí plochy, která se zahřívá a která je připojená k nezahřívajícímu se držadlu, za které se uchopí a přitlačuje k textilii. Žehlička zahřívá látku, což způsobuje, že spojení mezi molekulami látky zeslábne a je poddajné. Váha žehličky vyhlazuje takto oslabenou látku a odstraňuje z ní záhyby. Když látka zchladne, molekuly jsou zase pevné, ale ve hladkém stavu bez záhybů. Stejným způsobem se dají žehličkou také nažehlovat puky nebo plisování. Molekuly v různých látkách se liší s ohledem na svoji pevnost, kvůli čemuž se některé látky žehlí obtížněji než jiné. Například hedvábí se žehlí daleko snadněji než plátno, které má pevnější spojení molekul.
Vývoj žehliček.
Žehličky existují už celá staletí. Před příchodem elektřiny se žehličky pokládaly přímo na zdroj tepla, např. na oheň nebo na sporák. Některé se daly otevřít a naplnit žhavými uhlíky nebo rozžhaveným dřevěným uhlím. Jak se dá předpokládat, teplota u těchto žehliček velmi kolísala, mohly se rozžhavit natolik, že látku spálily, anebo být natolik chladné, že nebyly k ničemu. Žehličky také rychle vychládaly, takže se obvykle zahřívalo několik žehliček najednou.
Dnešní žehličky, které zahřívá vnitřní topné těleso, fungují na elektřinu, nabízejí mnohem větší kontrolu teploty a jsou mnohem bezpečnější při používání.
Moderní žehličky.
Moderní žehličky nabízejí spoustu prvků, které žehlení usnadňují. První elektrické žehličky byly velmi těžké a jejich velký objem sloužil mj. k tomu, aby vyhlazoval látku. Moderní žehličky jsou mnohem lehčí. Většina žehliček má zásobník, který se naplní vodou, co se mění v páru. Vlhkost páry pomáhá změkčit molekuly v látce a žehlení je díky ní efektivnější.
Další prvky, jako je automatické vypínání (pro případ, že žehličku zapomenete vypnout), zatahovací kabel a teflonový povrch jsou navrženy, aby bylo žehlení příjemnějším a bezpečnějším úkolem.