Jak funguje žehlička na oděvy

Historie žehliček.

Žehlička na oděvy je malý spotřebič, který se používá na odstraňování záhybů z látky. Skládá se ze zahřívané žehlicí plochy, která má držadlo a přitlačuje se na látku. Nejstarší žehličky se vyráběly ze železa a zahřívaly se na sporáku nebo na uhlí. Některé byly duté, takže je bylo možné naplnit žhavým uhlím.  Tyto rané žehličky měly evidentní nevýhody, nejmenší z nichž byla nemožnost ovládat teplotu. Dnešní žehličky zahřívá elektřina a můžete je nastavit na různou teplotu, což umožňuje jejich použití na různé druhy látek.

Jak fungují žehličky.

Žehličky fungují tak, že zahřívají molekuly v látce, a tím je uvolní. Tlak vyvíjený na žehličku látku vyhlazuje. Když látka zchladne, udrží si rovný povrch a je bez záhybů. Některé látky, např. bavlna, mají molekulární spojení, které se nesnadno mění, a proto je obtížnější je žehlit. Tyto látky vyžadují vyšší teplotu a větší tlak než např. hedvábí, které má relativně slabé spojení mezi molekulami.

Další prvky u žehliček.

Na současných žehličkách najdete také další prvky. Žehličky mají nastavitelnou teplotu, takže stejnou žehličkou můžete žehlit téměř jakoukoli látku. Napařovací žehličky můžete naplnit vodou a při žehlení vytvořit páru. Tím se efektivněji uvolňují spojení v látce (obzvlášť u látek, které se obtížně žehlí) a usnadní se její žehlení. Většina žehliček je lehká, avšak kvalitní žehličky mohou být i těžší, abyste jimi mohli odstranit záhyby bez nutnosti na žehličku příliš tlačit. Dnešní žehličky mívají automatické vypínání pro případ, že byste žehličku zapomněli vypnout nebo odpojit ze zásuvky. Mnoho žehliček má také teflonový povrch, aby žehlička po látce hladce klouzala. Díky tomuto povrchu se žehlička také snadněji čistí, když se něco nechtěně přilepí k její žehlící ploše.

Tip: Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat žehličku.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články