Jak kupovat klimatizaci I.

Když se přijdou letní vedra, nejhorší věcí, která se Vám může stát (kromě samovznícení), je, že Vám zmrzlina okamžitě roztaje.

Teď máte na výběr ze dvou možností: jíst zmrzlinu a přitom sedět v ledničce, anebo si koupit klimatizaci. Doporučujeme Vám druhou možnost, protože klimatizace Vás vyjde levněji než léčení omrzlin.
Výběr klimatizace nemusí být traumatickou zkušeností. Především musíte vědět, jak klimatizace funguje. Jednotka klimatizace se skládá ze dvou oddělených částí: kondenzátoru a odpařovací spirály. Chladicí plyn se v kondenzátoru stlačí a zchladí předtím, než jde do odpařovací spirály, kde chladí vzduch, který kolem ní cirkuluje. Ventilátor pak studený vzduch fouká do místnosti.

Návod:

Určete, jaký typ klimatizace potřebujete, a kde ji potřebujete.

 Existují dva rozdílné typy klimatizace: jednotková klimatizace a systém centrální klimatizace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jednotková klimatizace je velká bedna, kterou instalujete do okna, zatímco systém centrální klimatizace propojuje celý dům a jednotlivé místnosti jsou klimatizovány větracími otvory. Který z nich je dražší?
Pokud čtete tento článek, hledáte pravděpodobně jednotkovou okenní klimatizaci. Je nejvhodnější, pokud žijete v malém domě, bytě nebo garsonce, anebo pokud jste ke svému domu přistavěli další místnost a nechcete zasahovat do systému centrální klimatizace, abyste ji také připojili. Je navíc levnější (zvlášť pokud ji koupíte ve výprodeji, ale o tom později). Pokud máte poměrně velký dům, který chcete rychle ochladit zmáčknutím tlačítka, pak se raději podívejte po systému centrální klimatizace, ty však bývají velmi drahé.

Kde ji potřebujete?

Takže jste se rozhodli pořídit si jednotkovou okenní klimatizaci. Ze všeho nejdříve musíte zvolit místnost, kde ji chcete instalovat. Pamatujte na to, že pokud si vyberete místnost, která je propojená otevřenými dveřmi nebo průchodem s jiným prostorem, tyto dvě místnosti pro potřeby klimatizace představují jeden prostor. Vysvětlení: budete potřebovat dostatečně výkonnou klimatizaci, aby dostatečně ochlazovala vzduch v prostoru obou místností. Myslete na to, když budete měřit a vypočítávat, jakou rozlohu bude klimatizace chladit.
Pamatujte také na to, že studený vzduch neproudí za roh, takže nečekejte, že když klimatizaci umístíte do zahnuté chodby, že bude chladit na stejnou teplotu i ložnici na jejím druhém konci. Tak to nefunguje.

Změřte místnost a okno.

Je důležité pečlivě změřit vybranou místnost či místnosti. Proč? Protože 90% Vašeho rozhodování vyžaduje znalost přesné velikosti místnosti, kterou chcete klimatizovat. Takže změřte místnost jednou, dvakrát i třikrát, abyste měli jistotu. Zapište si výšku, šířku a délku místnosti.
Musíte také změřit rozměry okna, do kterého budete jednotku umísťovat. Jak nepříjemné by bylo strávit tolik času pořizováním klimatizace, abyste nakonec zjistili, že nepasuje do okna! Navíc některé značky klimatizace nemají na svém obalu uvedené přesné rozměry, takže si vezměte měřicí pásmo a změřte si ji sami.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…

Jak recyklovat klimatizaci

Podle předpisů o ochraně životního prostředí obsahuje klimatizace nebezpečné látky fluorouhlovodíky...
více…

Možnosti domácí klimatizace

Výběr domácí klimatizace, která bude nejlépe splňovat Vaše potřeby, hodně závisí na tom, kde...
více…