Jak kupovat klimatizaci III.

Kupování klimatizace

Než se vydáte na nákup, je dobré se podívat na hodnocení od uživatelů na internetu, takže budete vědět, které modely jsou doporučované s ohledem na to, co chcete koupit. Nekupuje si neznámou značku aniž byste se o ní nedozvěděli něco bližšího, protože nebudete vědět, jakou kvalitu a odolnost můžete čekat. Pokud nemáte čas nebo chuť pročítat hodnocení jednotlivých značek klimatizací, vyberte si značku, kterou už znáte a které důvěřujete.
Teď můžete vyrazit do obchodního domu. Abyste věděli, do kterého nejlépe jít, podívejte se do novin či letáků, kde zjistíte, co všechno mají na skladě. Doporučujeme jít do obchodního domu či supermarketu, který prodává spotřebiče a věci pro domácnost, kde bývá také nejlépe vyškolený a informovaný personál, který Vám poradí. A co je nejdůležitější, nezapomeňte si s sebou vzít zapsané rozměry místností.

BTU a EER

  1. Když dorazíte do obchodního domu, ze všeho nejdříve se u klimatizací dívejte na jejich hodnoty BTU a EER.

První věc, na kterou při kupování klimatizace narazíte, je hodnota BTU, která označuje chladicí kapacitu jednotky. Klimatizace mívají mezi 5000 a 18000 BTU. Čím vyšší je toto číslo, tím silnější klimatizace je. BTU = britská termální jednotka.

„Takže mám koupit jednotku s co nejvyšším BTU?“ – Ne. Klimatizace může být příliš silná, a to i při nejnižším nastavení. Navíc čím více má jednotka BTU, tím více stojí. Počet BTU je nejlepším indikátorem, kterou jednotku koupit, takže si pečlivě vypočítejte, co potřebujete. Čím menší místnost, tím méně potřebuje BTU.

Vypočítejte rozlohu místnosti (vynásobte její délku a šířku). Podívejte se do tabulek na doporučený počet BTU na tuto plochu.

Pokud je místnost ve stínu, odečtěte 10% hodnoty BTU.

Pokud je místnost velmi slunečná, připočtěte 10% BTU.

Pokud chcete klimatizaci umístit do kuchyně, připočtěte 4000 BTU.

Pokud budou v místnosti pravidelně pobývat více jak dva lidé (např. v kanceláři), připočítejte na každou osobu 600 BTU.

  1. Zjistěte, jakou má jednotka hodnotu EER.

EER znamená „poměr energetické efektivnosti“. Dobré jsou klimatizace s vysokým EER, protože jejich chod méně stojí. Bohužel jsou zároveň i dražší, takže si musíte najít něco mezi tím. Hodnota EER u klimatizací bývá mezi 8,2 a 10,5. Takže pokud klimatizaci chcete mít pár dalších let, stojí za to si pořídit klimatizaci s vysokým EER. Pokud však potřebujete klimatizaci pouze na jedno léto, kdy ještě budete většinu času venku na pláži, stačí klimatizace s nízkým EER.

Tady jsou další věci, na které byste při kupování klimatizace měli myslet:

  • Záruka. Jeto snad nejdůležitější věc ze všech, zvlášť pokud máte s elektronikou špatné zkušenosti. Klimatizace musí mít záruku min. 1 rok, která se vztahuje na práci i na všechny součásti klimatizace. Pokud by se v tomto případě něco pokazilo, můžete klimatizaci vrátit a dostanete novou nebo ji můžete zdarma poslat do servisu. Některé obchodní domy nabízejí za příplatek prodlouženou záruku, obvykle na 4-5 let. To se Vám může velmi hodit, pokud se Vám stává, že se Vaše spotřebiče pokazí po více jak roce.
  • Teplotní rozsah. Pokud je menší než 20 stupňů (např. 20-30 °C), nemusí stačit Vašim potřebám, zvlášť pokud žijete v teplejším pásmu.
  • Zvyšování teploty. Vaše klimatizace by měla mít možnost nastavení teploty po jednom až dvou stupních. To umožňuje větší přesnost a předchází plýtvání elektřinou.
  • Noční/úsporný režim. Některé jednotky klimatizace mají noční režim, takže v noci, když spíte, sníží klimatizace svůj výkon na minimum, čímž šetří energii i peníze.
  • Vysunovací filtr. Každá jednotka klimatizace má filtr, který se musí čistit. Ušetřete si starosti a práci navíc a pořiďte si klimatizaci s vysunovacím filtrem, ne s filtrem uzavřeným v rámu. Vysunovací filtry se snadno vyjímají a znovu vkládají.
  • Nastavení rychlosti ventilátoru. Kolik má jednotka rychlostí ventilátoru? Čím je jich více, tím lépe bude šetřit energii, a tím více možností budete mít na výběr.
  • Instalace. Zkontrolujte, že je k jednotce klimatizace přiložený návod na instalaci. Není nic horšího než když klimatizace dopravíte domů a najednou nevíte, co s ní dělat. Pokud budete mít nějaké dotazy ohledně instalace, neváhejte se požádat zaměstnance obchodního domu o radu předtím, než odejdete a pokusíte se o to sami. U některých klimatizací je potřeba vyvrtat díry do stěn nebo do cihel. O takových věcech je dobré vědět předem.
  • Také si s sebou vezměte pomocníka, který Vám pomůže klimatizaci odnést a instalovat – jsou velmi těžké!

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…

Jak recyklovat klimatizaci

Podle předpisů o ochraně životního prostředí obsahuje klimatizace nebezpečné látky fluorouhlovodíky...
více…

Možnosti domácí klimatizace

Výběr domácí klimatizace, která bude nejlépe splňovat Vaše potřeby, hodně závisí na tom, kde...
více…