Jak opravit karburátor sekačky

Sekačka na trávu je jedním z nejužitečnějších nástrojů při péči o Vaši zahradu a dvůr. Občas se však u ní mohou objevit problémy s motorem, takže bude špatně fungovat i při správné péči.

Běžným problémem jsou v palivu usazené nečistoty a zbytky, které mohou ucpat vzduchové potrubí nebo karburátor. Kvůli tomu pak bude motor špatně fungovat, bude mít vyšší spotřebu benzínu a v průběhu času se může poškodit. Nejlepším způsobem, jak vyřešit tento problém, je vyčistit karburátor a související připojené části.

Co budete potřebovat

 • šroubovák
 • vaničku od másla
 • kbelík 20 l
 • nástrčkový klíč („gólovku“)
 • benzín
 • papírové ubrousky

Návod

 1. Odstraňte šrouby z horní části krytu motoru, uložte je do vaničky od másla a dejte stranou. Kryt zvedněte a sundejte. Sundejte také kryt z ruční pumpičky. Prohlédněte pumpičku, jestli na ní nejsou praskliny a/nebo jestli neteče. Najděte svorky, které pumpičku drží. Zatlačte je dovnitř. Pomocí šroubováku pumpičku uvolněte a vyjměte. Prohlédněte kryt, jestli není prasklý nebo jinak poškozený, v případě potřeby ho vyměňte.
 2. Najděte větrací otvor karburátoru. Je to součást ležící podél něj. Šroubovákem vyšroubujte šroub, který ho drží.  Větrací otvor vyjměte a dejte do vaničky ke šroubům. Odpojte od krytu sekačky pružiny a dejte je do vaničky. Podívejte se v okolí karburátoru po šroubech, které ho drží, bývají tři nebo čtyři. Nástrčkovým klíčem je vyšroubujte.
 3. Vyjměte trubici ve tvaru L, která spojuje karburátor s motorem. Tím umožníte, aby šlo vyjmout karburátor a nádrž na benzín. Nástrčkovým klíčem odstraňte dva šrouby, které drží nádrž a karburátor u sebe. Všimněte si, kde je na nádrži umístěno těsnění a kde pružina na karburátoru. Pružinu uložte do vaničky, těsnění nechejte na nádrži.
 4. Do jedné čtvrtiny kbelíku nalijte benzín a do něj vložte všechny součástky z vaničky. Kbelíkem zaštěrchejte, abyste součástky propláchli. Benzín je abrazivní a smyje veškeré zbytky a nečistoty, které uvidíte plavat na povrchu. Součástky vyjměte, osušte a vraťte do vaničky.
 5. Prohlédněte sítko naspodu karburátoru, které se zasunuje před vstupem benzínu, a vyměňte ho, je-li opotřebené nebo poškozené. Naplňte kbelík do poloviny benzínem. Do kbelíku vložte karburátor tak, aby byl ponořený. Promíchejte benzín kolem něj klacíkem, abyste opláchli jeho části. Budete vidět vyplavující se nečistoty. Karburátor vyjměte a prohlédněte. V případě nutnosti čištění zopakujte, abyste odstranili všechny usazeniny, a znovu ho vyjměte z benzínu. Osušte karburátor.
 6. Zkontrolujte chod sytiče karburátoru. Měl by se pohybovat bez toho, abyste na něj museli příliš tlačit. Pokud se zachytává, karburátor včetně sytiče znovu vyčistěte v benzínu. Pak sytič opět prohlédněte. Pokud se stále zachytává, karburátor vyměňte.
 7. Vylijte starý benzín do vhodné nádoby. Do nádrže nalijte tolik čistého benzínu, abyste pokryli její dno. Nádrž zavřete a rázně jí zatřepejte, tím se benzín promíchá a vyčistí vnitřek nádrže.
 8. Nádrž znovu otevřete. Znečištěný benzín vylijte do nádoby. Prohlédněte vnitřek nádrže, jestli na jejím dně nejsou přilepené mazlavé usazeniny. Pokud je najdete, odstraňte je drátěným kartáčem.
 9. Vysušené součásti karburátoru znovu složte v opačném pořadí, než jak jste je rozebírali. Vraťte pružinu mezi nádrž a karburátor. Přišroubujte dva šrouby, které drží nádrž a karburátor u sebe. Trubici ve tvaru L vraťte na místo. Karburátor vraťte na své místo na motoru. Ke karburátoru připojte koncovku. Přišroubujte šrouby, které drží karburátor u motoru. Připojte větrací otvor. Přitáhněte všechny matice a šrouby.
 10. Nastartujte motor a nechejte ho několik minut běžet. Pokud motor zastavuje nebo prská, zastavte ho a zopakujte celý postup od začátku. Pokud motor běží hladce, vypněte ho a namontujte zpátky kryt.

Tipy a upozornění

 • Pokud si koupíte nový karburátor, bude mít také nové pružiny, takže staré můžete vyhodit.
 • Předchozím problémům můžete předejít tím, že na konci každého roku vylijete zbylý benzín.
 • Nezkoušejte spustit motor bez karburátoru!
 • Nečistěte karburátor, když je připojený k sekačce!
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit problémy u sekačky na trávu

Sekačka je důležitým pomocníkem při péči o Váš trávník, aby vypadal po celé léto dobře. Sekačky...
více…

Jak odhalit a vyřešit problémy u tlačené sekačky

Tlačené sekačky mívají malý nekomplikovaný motor. Pravidelná údržba motoru je nezbytná, aby fungoval na...
více…

Jak odhalit a vyřešit problémy u strunové sekačky

Motorek strunové sekačky mívá často problémy. Ať už se týkají startování nebo chodu, projevy často vypadají...
více…

Jak navléct strunu do strunové sekačky (vyžínače)

Strunová sekačka (vyžínač) patří k zahradní technice a může ji pohánět benzín nebo elektřina. Je...
více…

Jak nastartovat sekačku

Sekačku nastartujete taháním za startovací šňůru. To samo však pochopitelně nestačí, zvlášť když ji chcete...
více…

Jak provést servis sekačky

Sekačky na trávu mají řadu prvků a součástek, které se mohou dočasně porouchat a způsobit tak snížení výkonu...
více…

Jak připravit sekačku na sezónu II

Když nastane jaro a počasí se vylepší, měli byste pamatovat také na přípravu sekačky na nastávající...
více…

Jak připravit sekačku na sezónu

Když je jaro za dveřmi, nevyhnete se povinnosti sekat trávu. A nejlepší způsob, jak se připravit na...
více…

Jak sekat trávník

Trávu sekejte pouze tehdy, je-li suchá. Mokrou trávu správně neposečete a ucpává sekačku. Mějte na sobě...
více…

Jak u strunové sekačky vyměnit kotouč se strunou

Strunová sekačka je určená na sečení trávy a plevele v místech, která jsou příliš úzká, takže se do nich...
více…