Jak předejít vykradení chaty či chalupy?

Spoléháte se, že vás budou zloději věčně obcházet? Ale to je velmi neprozíravé! A neustále převážet cenné věci, to vyžaduje velkou námahu. Proto je rozumné, investovat do kvalitního zabezpečení chaty či chalupy. Co si však pod důkladným zabezpečením třeba představit?

chata, chalupa, bezpečnost, alarm, zloděj

Případ obviněného chataře

Mnozí si určitě vzpomenete na případ zoufalého důchodce, který poté, co mu po patnácté vykradli chatu, sáhl po krajním řešení - vyrobil a v objektu nainstaloval nástražné střelné zařízení. Jedno z nich později trefilo zloděje - a případ skončil před soudem. Zloděj, který nestihl nic ukrást, se ocitl v roli poškozeného, ​​a důchodce čelil závažným obviněním z nepřiměřené obrany a nedovoleného ozbrojování. Tak tohle opravdu nezkoušejte!

Bezpečnostní úpravy starších dveří

Pokud se rozhodneme zvýšit bezpečnost starších dveří, máme hned několik možností: 

  • Z vnitřní strany dveří připevněte závoru: může zvýšit odolnost proti vyražení dveří nebo vysazení z pantů, 
  • z vnitřní strany si nainstalujte přídavné dveře, je to však vzácný způsob, 
  • pokud máte ocelové zárubně, můžete je zalít betonovou směsí - zloděj takovou zárubeň těžko roztáhne. Pokud si chcete ponechat pouze starší ocelovou zárubeň a do ní osadit nové bezpečnostní dveře (třídy 2, 3), pak je ještě možnost ukotvit zárubeň do zdiva ostění. Do zárubně pak vyvrtejte otvory, nezbytné pro zabezpečovací prvky. Takové řešení je běžné při rekonstrukcích starších domů.

Vyzbrojená okna

Kromě vchodových, sklepních, případně garážových dveří jsou zlodějům snadněji dostupná okna, terasové dveře, balkony, a dokonce i střešní okna. Ne každý však chce sedět za pevnými nebo výsuvnými mřížemi. Problém částečně řeší nerozbitná (tvrzená a vrstvená) skla a bezpečnostní fólie, které podle nabídky kombinují několik vlastností současně: bezpečnost, ochranu proti slunečnímu záření a zamezení unikání tepla přes okenní výplně. Bezpečnost zvyšuje kvalitní kování, uzamykatelné kliky otevíravých a výklopných oken. Nainstalováno záchytné ramínko jistí okno při vyklopení, větrání a zároveň slouží jako dětská pojistka. Dá se namontovat i na střešní okna.

Elektronické zabezpečení

Na rozdíl od jiných metod se elektronický systém nesnaží zabránit pachateli, aby vnikl do chráněného prostoru. Jde o to, aby ho přitom co nejdříve a spolehlivě odhalil pomocí detektorů a signalizace. Pokud tedy mechanické zabezpečení nestačilo, přijde na řadu moderní elektronika uvnitř nemovitosti. Monitoruje, pošle zprávu okolí, vlastníkům nebo strážcům zákona. Jak se spustí alarm? Pohyb, hluk, náhlá změna teploty, příliš mnoho kouře, plynu - tak na to jsou citlivé různé druhy detektorů bezpečnostního systému umístěné v okolí oken, dveří, prosklených ploch ... mozkem celého systému je ústředna. Analyzuje signály z detektorů a ovládacích zařízení. Ve shodě s nainstalovaným programem a bez zaváhání rozhoduje o spuštění poplachu. Některé systémy jsou dokonce propojeny díky mikročipům s uzamykacími obvody. Do objektu se tak dostaneme jen s osobní čipovou kartou, kódem na klávesnici nebo speciálním klíčem. Vymožeností moderních systémů elektronické ochrany je vlastní vnitřní akumulátor, který dokáže napájet alarm, i když se zloděj pokouší o vypojení nebo utržení připojení k ústředně. Přenos zprávy o neoprávněném vstupu se dostane k majiteli pevnou linkou nebo využitím GSM brány. Nejjistější je připojení na pult centralizované ochrany s nepřetržitým dohledem.

S kabelem nebo bez kabelu

Zabezpečovací systém se standardně sestává z centrální jednotky - ústředny, připojených pohybových čidel, případně jiných detektorů (požáru, úniku plynu, zaplavení apod..) A signalizačních prvků - sirén a komunikátorů. Podle způsobu připojení čidel k ústředně rozlišujeme systémy bezdrátové a drátové, které se zase dělí na klasické a hybridní, obsahující bezdrátové i drátové prvky. Jde tedy o způsob přenosu signálů a informací mezi snímači, klávesnicemi a ústřednou. Bezdrátové systémy jsou sice dražší a navíc potřebují pravidelnou výměnu napájecích baterií, jejich instalace je však rychlá a čistá, s minimem vrtání a sekání. Při stěhování se systém dá snadno demontovat. Výrobky klasických systémů jsou zase obvykle levnější. Rozsah zabezpečení bychom si měli předem promyslet, dodatečné změny a rozšíření ochrany mohou být problematické. Pokud se však začneme zajímat o zabezpečení po vytvoření nového nebo zabydlení objektu, rádiový - bezdrátový systém je často jediným možným řešením. Elektronické zabezpečovací systémy jsou cenově srovnatelné s běžnými spotřebiči v domácnosti (samozřejmě, i ty jsou v různých cenových relacích - zejména pokud jde o funkce a rozsah použití). Investice se však vyplatí. I pojišťovny mají rády klienty, kteří vynaloží námahu a finance na zajištění své nemovitosti ve specializované firmě, a podle toho se také chovají při uzavírání pojišťovacích smluv. 

Rada na závěr

Pokud se rozhodnete instalovat do své chalupy zabezpečovací systém, měli byste to svěřit do rukou skutečným odborníkům. Jen tak spolehlivě ochráníte svůj druhý domov před nezvanými návštěvníky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Inteligentní řídící jednotka vám usnadní život

To, co bylo dříve námětem filmů sci-fi, se začíná stávat současností. Naštěstí ještě nekupujeme vodu v...
více…

Okapy, žlaby a jejich údržba na chalupě

Tak jako na rodinném domě, i na chalupě je důležité nezapomínat na revizi okapů a žlabů. Odborníci doporučují...
více…

Víkendová chata - typ konstrukce a stavební materiál

Víkendová chata - vysněná forma trávení volných chvil mnohých z nás. Pokud jste se propracovali do fáze, v níž...
více…

Zateplení chaty a chalupy

Dodatečné kontaktní zateplování rodinných domů a objektů s celoročním užíváním představuje poměrně vysokou...
více…

Podlahy a jejich údržba na chalupě

Podlahy na chalupách, zejména na těch neudržovaných, jsou dlouhodobě namáhány především neodvětrávanou...
více…

Stavba a rekonstrukce chaty

Jeden ze způsobů, jak se zbavit volného času, je stavba chaty v rekreační oblasti - v lese, u vodní nádrže, v...
více…

Dělení prostoru na chalupě - montáž sádrokartonu

Dělící konstrukce v dřevěnici či chalupě by kromě své základní funkce - rozdělovat prostor - měly splňovat i...
více…

Stavba chaty - základy

Práce na výkopech a základech stavby patří k prvním stavebním činnostem na stavebním díle. Předchází jim...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…

Chata a chalupa - možnosti rekonstrukce

Význam slov chata a chalupa není stejný. Dokud chaty se staví v rekreačních oblastech, chalupy se většinou...
více…