Zabezpečení a pojištění chaty nebo chalupy

O víkendu chce každý především odpočívat, sportovat, užívat si pohodlí. Nejlépe, pokud je to v přírodě, v ideálním případě ve vlastní chalupě někde u vody či blízko lesa. Chybět nesmí kolo, v zimě lyže, televize, lednice, mikrovlnka ... Vybavení chat a chalup většinou bývá podstatně skromnější, než mívají majitelé v bytech či rodinných domech. Přesto zůstává majetek v hodnotě desítek, někdy stovek tisíc korun napospas zlodějům či přírodním živlům. Ochránit se před nimi lze účinným zabezpečením, a také pojištěním.

chaty a chalupy, pojištění, zabezpečení proti zlodějům

Podmínky jsou všude jiné

Princip pojištění je přitom podobný jako při klasickém pojištění domácnosti. Třeba myslet na základní rizika. Jde například o živelná rizika, jako jsou požár, úder blesku, vichřice, povodeň, krupobití, pád stromu či sesuv sněhu. Některé z nich vaší chalupě hrozí více, jiné méně.Pojišťovny je však většinou mají zahrnuty v jednom balíčku. Nezbytností je také pojištění pro případ krádeže. Podle stanovené pojistné částky a v závislosti na rozsahu pojistného plnění se klientovi stanoví výše pojistného. Do pojištění chat a chalup vstupuje několik faktorů.

Velkou roli při určování konkrétní sazby sehrává například to,

jak často chatu či chalupu navštěvujete. Důvodem je celkem logická skutečnost, že vzácně a navíc nepravidelně navštěvované objekty bývají mnohem častěji terčem nechtěných návštěvníků. Proto je výše pojistného při chatě či chalupě vyšší než při pojištění běžné domácnosti. Navíc jsou pojišťovny v tomto případě mnohem přísnější při požadavcích na zabezpečení objektu, pokud je ve smlouvě dohodnuto riziko odcizení. Na výslednou hodnotu pojištění za nemovitost ovlivňuje například zastavěná a obytná plocha nemovitosti, druh a typ nemovitosti, použitý stavební materiál, stáří objektu a podobně. Například hodnota srubové chaty je ve srovnání se zděnou chalupou o několik desítek procent levnější, proto i pojišťovně za pojištění dřevěnice zaplatíte méně než za chalupu. Obecně však lze konstatovat, že každá pojišťovna přistupuje k pojištění rekreačního objektu jinak. Není neobvyklé, pokud se pojišťovny zajímají o to, zda se chata nachází v rekreační oblasti nebo v obci, kde trvale žijí její obyvatelé. Roli hraje i to, zda nemovitost není v záplavové oblasti. V takovém případě pojišťovny chatu buď nepojistí vůbec, nebo jen za vysokou částku. U pojištění nemovitosti byste, podobně jako při domácnosti, měli vzít v úvahu, že pojistná částka by měla odrážet reálnou hodnotu pojištěných věcí. Jinak hrozí, že v případě poškození nedostanete od pojišťovny vyplacenou částku podle vašich představ, případně budete za pojištění platit zbytečně mnoho.

Pomozte si i sami

Přestože policisté rekreační oblasti - hlavně mimo sezónu - pravidelně kontrolují, není na škodu svou chatu důkladně zabezpečit. Ideální je nenechávat v chatě dlouhou dobu bez dozoru nic cenné, zvláště ne elektroniku, televizor, ale ani zahradní sekačku a podobně. Každý majitel by měl myslet na zabezpečení všech vstupních otvorů, kterými se může zloděj dostat dovnitř. Tedy vchodové dveře, sklepní okna, okna v přízemí či balkonové dveře. Investice do zabezpečení se v každém případě vyplatí. U zasklených částí je namístě uvažovat o mřížích, bezpečnostních fóliích či dřevěných okenicích. Na dveřích by měla být pořádná zárubeň, pevné dveře a dobrý zámek.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pojištění domácnosti - aktualizace staré smlouvy

Hodnotu domova můžete nosit v srdci, ale až když k vám zavítá zloděj nebo pohroma jiného charakteru, zjistíte,...
více…

Okapy, žlaby a jejich údržba na chalupě

Tak jako na rodinném domě, i na chalupě je důležité nezapomínat na revizi okapů a žlabů. Odborníci doporučují...
více…

Zabezpečení majetku - jen pojištění nestačí

Aby nás však po dovolené nečekalo nepříjemné překvapení v podobě vytopeného bytu se zničeným zařízením,...
více…

Víkendová chata - typ konstrukce a stavební materiál

Víkendová chata - vysněná forma trávení volných chvil mnohých z nás. Pokud jste se propracovali do fáze, v níž...
více…

Zateplení chaty a chalupy

Dodatečné kontaktní zateplování rodinných domů a objektů s celoročním užíváním představuje poměrně vysokou...
více…

Podlahy a jejich údržba na chalupě

Podlahy na chalupách, zejména na těch neudržovaných, jsou dlouhodobě namáhány především neodvětrávanou...
více…

Stavba a rekonstrukce chaty

Jeden ze způsobů, jak se zbavit volného času, je stavba chaty v rekreační oblasti - v lese, u vodní nádrže, v...
více…

Dělení prostoru na chalupě - montáž sádrokartonu

Dělící konstrukce v dřevěnici či chalupě by kromě své základní funkce - rozdělovat prostor - měly splňovat i...
více…

Stavba chaty - základy

Práce na výkopech a základech stavby patří k prvním stavebním činnostem na stavebním díle. Předchází jim...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…