Když se voda v bazénu trvale sníží pod 10 °C, je vhodná doba pro přípravu laminátového bazénu na zimní období. Dříve to nemá smysl, protože zazimovací prostředky nejsou účinné při vyšších teplotách vody a navíc čím je voda teplejší, tím vznikají lepší podmínky pro růst řas a mikroorganismů.
Při teplotách vody pod 10 °C se téměř nedochází k rozmnožování bakterií, řas a mikroorganismů.
Při přípravě na zimu jde především o to odstranit vodu z veškerých zařízení a potrubních systémů, kde by mohla zamrznout a způsobit problémy. V několika krocích Vám ukážeme, jak na to.
Pro zimní období je klíčové zajistit, aby voda v bazénu byla čistá a dosahovala správné hodnoty pH. Pouze tak může zazimování bazénu dosáhnout maximálního účinku a voda zůstane čistá až do jara.
Před pokračováním dalšími kroky je nezbytné odstranit veškeré nečistoty z dna a stěn bazénu pomocí bazénového vysavače nebo robotického čističe. Pro hrubé nečistoty lze použít také síťku.
Voda před zazimováním by měla být tak čistá jako během koupací sezóny.
Optimální hodnota pH by měla být v rozmezí 6,8 až 7,4. Pro měření hodnoty pH lze použít například lakmusový papírek a případně upravit pH pomocí vhodných přípravků, jako je pH plus nebo pH mínus.
Po aplikaci přípravků je třeba zapnout filtraci a nechat vodu několikrát přefiltrovat. Doporučuje se také kontrolovat alkalitu vody a případně ji doplnit pomocí přípravku CTX-21.
Na šesticestném ventilu filtrace je vhodné nastavit pozici "Proplach" a nechat filtrační médium (například písek) propláchnout delší dobu. Správně vyčištěný písek umožní snadné odzimování bazénu.
Jak jsme již dříve zmínili, pokud je to možné, tak elektrická zařízení v zimě uchovávejte v teplem a suchém prostředí. U protiproudých zařízení je to obtížné, jelikož jsou obvykle pevně připojená k elektrickému spínači.
Nicméně doporučujeme obložit šachtu nebo její víko polystyrenem nebo jinak zabezpečit prostor proti pronikání mrazu. Někteří lidé nechávají v šachtě nebo domečku svítit žárovku o výkonu 20 W, čímž udržují šachtu neustále v teple a suchu. V dnešní době, kdy je elektřina velmi drahá, to však není ideální.
Téměř jste vyhráli, pokud máte veškerou technologii umístěnou v domě, tedy v teplém a suchém prostředí. V takovém případě stačí jen vypustit vodu z venkovního potrubního vedení.
Pokud však máte zařízení ve šachtě nebo domečku, je vhodné odpojit alespoň ta zařízení, u kterých to lze. Pokud máte například bazén vybaven bezchlórovým systémem úpravy vody (UV lampou, ionizátorem nebo salinátorem), je vhodné zazimovat i toto příslušenství podle návodu k obsluze.
Odpojte řídící jednotky těchto příslušenství a uložte je na suchém a teplém místě. V případě solonizační jednotky demontujte také elektrolytickou celu.
V případě použití automatizovaného systému pro dávkování pH je nutné demontovat měřící sondy a vložit je do připravené lahvičky, která je dodávána výrobcem, a to do speciálního uchovávacího roztoku.
Sonda musí zůstat vždy dobře zvlhčená a není vhodné nechat ji vyschnout nebo zamrznout, protože by to mohlo vést k jejímu poškození. V případě nedostatku připraveného roztoku je možné sondy uchovávat během zimního období ve vodě s extrémně nízkou hodnotou pH, přibližně kolem 4.
V případě zamrznutí vody se může stát, že nastanou nepříjemnosti. Zamrzlá voda může způsobit závažné problémy, jako je devastace zařízení, prasknutí trubek nebo poškození spojů.
Na jaře může dojít k úniku vody z bazénu prostřednictvím poškozeného potrubí v zemi nebo spojů mezi bazénem a potrubím, nebo dokonce kvůli poškozenému zařízení. Důsledky mohou být rozmanité a je důležité předcházet takovým situacím a pečlivě se ujistit, že jsme vodu správně vypustili.
V případě nezastřešeného bazénu se může stát, že voda v bazénu zmrzne. Je důležité zabránit vzniku souvislé vrstvy ledu na hladině, protože zmražená voda zvětšuje svůj objem a může poškodit strukturu bazénu.
Je proto vhodné použít dilatační plováky, které se umístí do úhlopříčky bazénu ve formě řetězu, čímž minimalizují tlak ledového povrchu. Alternativně můžete použít PET lahve naplněné částečně pískem, ale je důležité zajistit, aby byly propojeny do řetězu.
Toto řešení však vyžaduje složitější skladování a nemusí být příliš estetické. Nezapomeňte umístit dilatační plovák i do skimmeru!
Voda s teplotou nižší než 10 °C značně omezuje bakterie, řasy a další mikroorganismy. Zazimovací prostředek udržuje vodu konzervovanou. Jen tak je zaručeno, že se voda při jarním otevření bazénu udrží krásně čistá.
Běžným, ale rozšířeným mýtem je představa, že zazimovací přípravek zabrání zamrznutí vody. Zazimovací přípravky slouží k potlačení množení bakterií, řas a mikroorganismů ve vodě. Dále snižují vznik vápenatých usazenin, které by za normálních okolností srážely na povrchu bazénu a vytvářely tak živnou půdu pro řasy a další organismy.
Při aplikaci konzervační látky do bazénové vody je nutné dodržovat pokyny uvedené na produktu. Na těchto výrobcích je uveden poměr konzervačního roztoku k 1 m3 vody. Některé přípravky také stanovují omezenou dobu účinnosti ochrany bazénové vody.
Určitě stojí za to investovat do osvědčených značek konzervačních přípravků. Doporučujeme výrobky CTX-550 nebo konzervační roztok od společnosti Chemoform. Přípravky můžeme aplikovat tak, že je rozředíme ve vodě v zahradní nádobě a poté rovnoměrně naléváme na hladinu vody.
Autor: Martina Dvořáková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu