(I když se to vzhledem ke zřejmé stabilitě panelových stěn může zdát nepravděpodobné.) Důležité je jen dostat do souladu velikost požadavků s velikostí místnosti a najednou je vše v pořádku. Abych to vysvětlila: standardní člověk si představuje koupelnu vybavenou pohodlnou vanou a umyvadlem, s místem na pračku a koš na prádlo, na stěnách mohou být nějaké ty poličky nebo skříňky. Čtyři čtvereční metry jsou ažaž, šest je přímo královský prostor. K tomu záchod - tak necelý metr čtvereční, pokud je kolem metru, vejde se i umyvadélko - no co víc si lze přát. Ale představte si, že by se za úplnou samozřejmost v koupelně považovala například sauna (o něco severněji se tento nápad vůbec nezdá absurdní), za standard by se považovala nejen vana, ale i sprchová kabina, a bez dvojumyvadla, pohodlného lehátka a dveří na terasu byste si koupelnu ani neuměli představit - čtyři čtvereční metry by byly najednou beznadějně málo. Co čtyři, zřejmě ani šest by nestačilo. V reálném životě přitom běžný našinec většinou bezradně stojí před koupelnou jen o málo větší než tři čtvereční metry (často i menší). Pak má v zásadě dvě možnosti - buď přizpůsobí rozměry koupelny svým představám o jejím zařízení a vybavení, nebo naopak přizpůsobí svoje nároky rozměrům koupelny. Všechno se dá - chce to jen správným směrem kousek vybočit z takzvaného standardu.
I v paneláku se dá koupelna zvětšit. Pokud jste se dosud nezbavili pověstné umakartové nádhery, budete to mít dokonce ještě jednodušší - na bourání nebude zapotřebí těžká technika, postačí správně se rozzlobit a mít po ruce sbíječku. Dříve než se však pustíte do ničení, promyslete si, jak později všechno uvedete do stavu, který nadchne všechny návštěvy.
Tedy postavit téměř stejnou koupelnu z nových materiálů a nainstalovat nové zařízení na původní místo. Chce to trochu odvahy, pár nápadů a nějaké ty informace. Nebo šikovného architekta - například z dobrého koupelnového studia. Koupelna může zůstat na původním místě, a zároveň se trochu rozšíří - například o prostor chodbičky, kterou můžete oželet, nebo o část kuchyně či pokoje. Ani panelové stěny nemusejí zůstat neměnné. Dají se do nich vyřezávat otvory, dají se dokonce zcela zbourat.
a někdy je nutné nahradit stěnu jinou nosnou konstrukcí (například nenápadnými ocelovými sloupy a překladem). Důležité je nepouštět se do likvidace stěn bezhlavě. Každý zásah do panelové konstrukce by měl posoudit statik, na zásah do jakékoli nosné stěny rozhodně potřebujete nejen jeho posouzení, ale i odborný projekt a stavební povolení.
Místo na další zařízení se tím možná nezíská, ztratí se však pocit stísněnosti a rozhodně se ušetří alespoň prostor, který předtím zabíraly otevřené dveře. Tato možnost však v jednokoupelnovém bytě hrozí, jen pokud ho obývá single, maximálně dvojice. I když se někomu může zdát tento nápad skvělý, invenční a nekonvenční, uznávám, že ne každý má na otevřenou koupelnu povahu a odvahu. Pro ty jen trochu odvážné je ke zvážení kompromis s posuvnými dveřmi (nejlépe z matného skla).
Pomoci může i spojení koupelny se záchodem - v koupelně se tím možná nezíská mnoho místa na rozšafnější zařízení, bude však více místa alespoň na pohyb a rozhodně pocit bude zcela jiný. Tento krok je však třeba dobře zvážit zejména v početnějších rodinách. V některých případech je dobré oddělit WC nízkou zídkou nebo krátkou odlehčenou příčkou, například z efektního sklobetonu.
Samozřejmě, ne vždy tato alternativa existuje, není však na škodu o ní uvažovat - zejména pokud je byt celkově dostatečně velký, pouze koupelna je tmavou výjimkou, nebo pokud můžete oželet některou z místností v bytě (například nejmenší pokoj za kuchyní). Jedinou podmínkou je, aby byly v dosahu nové koupelny byla všechna potřebná stoupací potrubí. To je také důvod, proč se koupelna nejsnadněji stěhuje na místo bývalé kuchyně nebo do pokoje, který s kuchyní nebo původní koupelnou vhodně sousedí. Jakékoliv rošády je však lepší svěřit do rukou odborníka na bytové šachy, tedy architekta.
Největší problém představuje - jak jinak - největší zařizovací předmět v koupelně, proto se nad ním vyplatí pořádně pouvažovat. Někdy pomůže, pokud si vyberete menší model vany, případně kratší vanu jinak umístíte (například při kratší straně dlouhé a úzké koupelny), a místnost se změní k nepoznání - naráz je v ní dostatek místa na všechno ostatní.Samozřejmě výrobci pamatovali na problémy majitelů koupelen malých rozměrů a vymysleli vany normální délky tvarované tak, aby se v nich mohl koupat člověk průměrného vzrůstu, a zároveň aby se v koupelně mohly otevřít dveře běžných rozměrů. Vana je v nohách užší, takže zabere méně místa, ale koupelový komfort se tím v podstatě nemění.
Na sprchový kout nebo sprchovou kabinu je třeba podstatně méně místa než na vanu, a přitom je očista v nich jistě praktičtější a relaxace možná ještě příjemnější než ve vaně (zvláště pokud porovnáte obyčejnou vanu s masážním sprchovým boxem nebo panelem). Nejméně místa zabere půlkruhový rohový sprchový kout. Pokud si ho při rekonstrukci zvolíte namísto vany, určitě zůstane dostatek místa například i na pračku. Řešení existuje i v tom případě, když se sami dokážete koupání zříci, nedokážete ho však odepřít svým dětem - hluboká a prostorná sprchová vanička dětem na koupání jistě postačí.
Více než 80% článků o koupelně začíná slovy o tom, že tato místnost není jen místem očisty těla, ale i místem regenerace ducha, relaxu, wellnesu a všelijak jinak nazývaného rozmazlování sebe samých. A na hýčkáni se by se rozhodně nemělo šetřit!Nedostatek místa ani v tomto případě nemusí znamenat radikální škrt přes rozpočet, protože naštěstí existují řešení prostorově úsporné a na užívání si štědré. Pokud si například chcete užít všechny druhy hygienických radovánek, měli byste mít k dispozici i pohodlnou vanu, i sprchový kout. Speciálně do malých koupelen přitom nabízejí někteří výrobci takzvané dvojčata - sprchový kout a vanu tvarované tak, aby na sebe navazovaly rafinovaně a dokonale tak využili každý centimetr koupelny.
Jeden konec vany je tvarován jako sprchový kout (je dostatečně široký, má rovné dno a téměř svislé boky), někdy je na tomto konci vany integrovaný masážní panel a zástěna. Pro opravdové labužníky je určena kombinace masážní vany a masážního sprchového boxu, samozřejmě obojí v jednom. V malé koupelně byste se rozhodně neměli vzdávat velkého designu. Spíše naopak. Dobří designéři totiž dokážou s vtipem vyřešit problémy malých místností a navrhnout malé, efektní a zároveň praktické zařízení s různými vychytávkami a promyšlenými detaily. Díky designu se například nemusíte v malém prostoru automaticky vzdávat ani takové příjemné vymoženosti, jakou je bidet. Je opravdu škoda, že je v našich bytech spíše raritou, protože vzhledem k jeho užitečnost by se na něj daly zpívat ódy. Dokonce i zde máte na výběr z několika možností. Nejběžnější je zkrácená verze, která má místo běžných padesáti dvou centimetrů jen cosi přes pětačtyřicet. Variací na téma zmenšování je i specialitka - siamská dvojčata záchod s bidetem, které zaberou opravdu jen minimum prostoru. I když je třeba přiznat, že tento druh minimalismu je trochu na úkor pohodlí pro nohy. Řešení, které šetří prostor, rozhodně však nešetří na komfortu, je záchod a bidet v jednom - douche WC vás elegantně umyje, jemně vysuší a nakonec se důkladně vydezinfikuje. Vše se ovládá a reguluje elektronicky ... Toto zařízení jako vystřižené ze sci-fi filmu má jen jednu chybičku krásy. Cenu úměrnou technologie z budoucnosti.
I když se nedá říci, že zařízení do malých koupelen je prioritou producentů sanitární keramiky, přece jen se na tento segment trhu celkem nezapomíná. Každý seriózní výrobce má alespoň jednu sérii určenou speciálně do malých místností, větší sety často obsahují takzvané kompaktní verze ( menšími rozměry než běžné zařizovací předměty) a zařízení určené do tento počet koupelen, které se stejně vyznačuje úspornými proporcemi. Důležité jsou přitom nejen rozměry předmětu, ale i jeho tvarování a možnosti umístění - pokud je určený do rohu nebo se jednotlivé zařizovací předměty navzájem tvarově doplňují, dá se prostor koupelny využít lépe než při standardních tvarech. Postačí vám tedy menší místnost a získáte větší komfort.
I když jste díky promyšleným tvarům a úsporným rozměrům dostali do koupelny vše, co jste v ní chtěli mít, místnost zůstala stále stejně malá. Zbývá tedy ještě oklamat oči, abyste získali pocit volnějšího prostoru. První osvědčený zvětšovací prostředek je velké zrcadlo.Pokud je dostatečně široké, začleněné bez rámu přímo do obkladu, optický klam bude přímo dokonalý - přibude ještě jedna stejně velká místnost. Zrcadlo však může být dvousečnou zbraní. Znásobí totiž všechno spravedlivě - nejen dobré, ale i špatné, nejen prostor, ale i všechny předměty a ozdoby. Takže pozor na to, kam jej umístíte a co všechno se v něm odrazí! Abyste místo pocitu volnosti nezískali pocit dvakrát přeplácaného prostoru a dvakrát většího zmatku. Ještě opatrněji třeba zacházet s několika zrcadly v jedné místnosti - dokáží opravdu divy, ne vždy však pozitivní.
Nahradíte mléčným sklem všechny dveře, stěny a zástěny, které se jím nahradit dají, téměř jako kdybyste koupelně opatřili okno. Nebo alespoň okénko.Pokud budou skleněné dveře posuvné, získáte nejen efekt prostornosti, ale i opravdový prostor navíc.
Osvědčenou volbou je světlá barevnost, rozhodně zde netřeba příliš experimentovat s extravagantními vzory a pestrými barvami. Opatrně třeba zacházet i s formátem obkladů. Moderní velkoformátový obklad bude vypadat směšně, pokud se na stěnu vejde dva a půl obkladačky. Je tedy lepší sáhnout po klasice (formáty s hranou 15 až 30 centimetrů), případně mozaice (nejlepší je kombinovat ji s klasickým formátem jednoduchého obkladu), dobrou volbou jsou i jednolité povrchy.
Střídmost je pravidlo, kterého se třeba držet, a jednoduchost je správná cesta. Takže pokud máte rádi červenou - ano -, ne však nápadité kreace, ale jednoduchá červená listela a červená podlaha, případně jedna červená mozaiková stěna ke třem nenápadným béžovým. K tomu správně umístěné zrcadlo ... No paráda. Pokud máte rádi květinové vzory, můžete je mít i v malé koupelně - ne však květy, ale květ. Nebo pár decentních kvítků, které vytvoří jednoduchou linii. Rozhodně nic komplikovaného. A na závěr ještě jedna univerzální rada - v malé koupelně neplatí "méně je někdy více", v malé koupelně je méně více vždy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu