Jak si lehce vymalovat byt či dům?

Malování bytu v době, kdy je na trhu dostatek kvalitních barev a cenově dostupných pomůcek, není žádný problém. Do malování vlastními silami se dnes pouští nejen muži, ale i zdatnější ženy. Ušetříte spoustu peněz, můžete zvolit tempo, které vám bude vyhovovat, nebudou vám po bytě pobíhat cizí lidé, a navíc určitě ze sebe budete mít dobrý pocit!

malování, byt dům, malířské potřeby, barvy, váleček

Proč si sami vymalovat?

Malování vlastního bytu je bezpochyby velmi lákavou aktivitou, která nám ušetří množství peněz a přinese kýžený efekt na dlouhé měsíce. Pokud máte dostatek trpělivosti, zvládnete to bez problémů. Nebojte se, i když to bude poprvé, dovednosti se dají nabýt rychle. Navíc: víte, jaký je to pocit, když za pár dní budete relaxovat v obnoveném a svěžím bytě? A to všechno jste dokázali vy!

1. Příprava na malování

Dříve než začnete malovat si zajistěte všechny potřebné věci. Ochrannou pásku, ochrannou fólii, žebřík, několik druhů štětců, alespoň dva válečky různých šířek, samotnou barvu, nádobu na míchání barvy, pokud je ji třeba ředit, vaničku na nasávání barvy do válečků, penetrační nátěr (ten je zapotřebí vždy, když malujeme nové povrchy nebo povrchy po opravách, tmelení, oškrábané stěny, nebo stěny se staršími nátěry). Díky penetračnímu nátěru sjednotíte nasákavost podkladu, zpevníme různorodé povrchy, zvýšíme přilnavost nátěrů. Následně nanesená barva bude působit lépe a bude lépe krýt. Pokud potřebujete vyrovnat nerovnosti, zajistěte si i akrylátový tmel, který dostanete koupit v praktických baleních. Naštěstí dnes vám ve specializovaných prodejnách dokáží poradit a mají i předem připravené balíčky pro nás - amatéry, kteří si chtějí vymalovat sami.

2. Příprava stěn

Stěny očistěte od prachu, pavučin, zjistěte, kde jsou nerovnosti nebo pukliny, a pokud je potřeba, tak je zatmelte a vyrovnejte povrch. Zatírání nedokonalostí sice není velmi zábavná část, ale o to důležitější. Ochrannou malířskou páskou oblepte vypínače, okna, parapety, spodní lištu, dveře a vše, co vám vytvoří hranice kam malovat a co nechcete ušpinit od barvy. Je to zdlouhavá práce, ale určitě se vyplatí. Budete mít podstatně méně čištění po malování. Mimochodem, páskou se dají vytvořit i zajímavé vzory nebo předělit barevné pasáže.

3. Nejdříve strop

Nemusíte chodit po žebříku, jak staří profíci, dnes lze naštěstí koupit válečky s prodlužovací rukojetí, takže ani nepříjemné malování stropu nemusí být tak namáhavé jako kdysi. Nejdříve strop natřete penetrační barvou, a to i tehdy, pokud na stěny penetrační nátěr nemusíte použít. Zkušení mistři přidávají do podkladového nátěru, kterému se říká i primer malé množství barvy, kterou následně použijí jako hlavní. Tento trik vytvoří lepší výsledný efekt. Na malování stropu si nezapomeňte pořídit teleskopickou prodlužovací tyč, kterou nasadíte na váš váleček. Najdete je v různých délkách. Nevybírejte si celoplastovou rukojeť, která se může ohýbat, a tím pádem je těžko kontrolovatelná. Správná tyč by měla mít protiskluzovou rukojeť a pevné kovové jádro.

4. Dodržujte pokyny

Důkladně si prostudujte pokyny na ředění a nanášení barev, dodržujte dobu schnutí. Je jasné, že chcete mít malování co nejdříve za sebou, ale vše potřebuje svůj čas. Mezi opakovanými nátěry také nechávejte barvu pořádně zaschnout. Do přípravné misky na barvu, do které namáčíte váleček nedávejte příliš mnoho barvy, jen tolik kolik spotřebujete - lepší je dolévat než vylévat. Pokud budete pokračovat v malování i druhý den, štětec a váleček zabalte do potravinové fólie. Někteří odborníci doporučují uchovat takto zabalené štětce a válečky přes noc dokonce v chladničce.

5. Technika malování

Když máte vše olepené, nejdříve si užší štětkou namalujte okraje stěny, kterou jdete malovat - spodek, pásy vedle okna, dveří, kout a namalujte si vrchní linii, kterou také nesmíte překročit. Pak vlastně tento rám budete vybarvovat tak, abyste nevyšli za označený prostor. Vezměte váleček. Nejvhodnější technikou na malování stěn je nanášení barvy do tvaru písmene W. Pokračujte bez zvednutí válečku z jedné strany stěny na druhou, samozřejmě, když je třeba nabrat barvu, přerušíte. Překrývejte dalším a dalším W, vždy o něco posunutým, abyste nakonec namalovali celý prostor stěny. Vždy malujte jen jednu stěnu najednou. Po zaschnutí uvidíte, kolik nátěrů ještě potřebujete, obvykle stačí dva, někdy třeba tři - záleží i na druhu barvy a její barevnosti, také na předcházející barvě stěny, pokud jste nedávali podkladovou barvu. Po dokonalém vyschnutí stačí už jen odlepit ochranné pásky, dočistit co je třeba a můžete se těšit z nových barev a čistoty domova!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Zásady ochrany domu před zloději

V době, kdy byty či domy necháváme opuštěné se spoléháme zejména na pevné dveře a zámky. Právě ty by měly náš...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Bydlení v industriálním stylu nabídne i panelákový byt

Stylů v oblasti bydlení je mnoho, ne všechny ale mají velké zástupy příznivců. Je to tak i u industriálního stylu,...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Ekologické barvy - zdraví naše i našeho domova

Proč používat ekologické barvy? A proč jsou pro nás barvy a barevný svět tolik důležité? V minulosti byly barvy...
více…