Jak správně vybrat barvy stěn do jednotlivých pokojů?

Vymalovat byt, to není nic složitého. Ale jak si vybrat ze široké škály barev? Přitom v sázce je hodně. Sice nátěr se dá při příštím malování většinou lehce přetřít, ale mohou se vám vymstít nesprávně zvolené barvy. A to třeba tím, že budete mít větší chuť k jídlu, což se nelichotivě projeví na vaší postavě.

bydlení, stěny, malování, zdraví, styl

Barvy stěn

Barvy stěn dokáží divy. V nemocnici je nemalují zeleně či žlutě bez příčiny. Jde o barvy optimismu a uzdravení, a nejen jejich účinky se zabývá psychologie barev. Dříve, než si vymalujete kuchyni červenou barvou si ověřte, zda to neovlivní vaši postavu.

Na barvě záleží

Výběr barev na stěny v domácnosti bývá věcí individuálního vkusu, aktuální nálady či moderních trendů. Ale ve skutečnosti jimi můžete změnit celkový charakter vašeho bydlení a také to, jak se doma cítíte. Přes barvu komunikujeme univerzálně a bez slov. Každý z nás ví intuitivně, jak jí rozumět a na výběru barvy vašich stěn skutečně záleží. Barvy, kterými si vymalujete byt, by neměly být jen otázkou estetiky. Jde o nástroj pro ovlivnění vašeho chování i emocí.

Účinky na náladu

Před malováním doporučují odborníci nejprve zvážit funkci daného pokoje. Potřebujete inspiraci? Zjistěte, která barva sedne dané místnosti v bytě a možná vám dokonce zvedne náladu:

Hala a obývací pokoj

Hodí se k nim nejen teplé odstíny jako je tlumená červená, žlutá či oranžová, ale i zemitá hnědá či béžová. Úkolem těchto barev je rozproudit diskusi. Vybízejí vás sednout si za jeden stůl a mluvit. Díky nim pocítíte spojení s ostatními členy domácnosti.

Kuchyň

Při výběru barvy hrají roli i vzpomínky. Pokud je máte dobré při pomyšlení na žlutou kuchyň, ve které jste trávili dětství, pak zvažte žlutý odstín i na stěny té současné. Ačkoliv fantazii se meze nekladou, červenou určitě nevolte. Je to stimulující barva a podle odborníků na barvy podporuje chuť k jídlu: Při dietě byste neměli mít červenou kuchyni. Bude stimulovat vaše chuťové buňky.

Jídelna

Zde má zase červená vstup povolen, chcete se přece pustit s chutí do jídla, že? S červenou jídelnou vás budou hosté považovat za dokonalého kuchaře či kuchařku.

Ložnice

Relaxujete v ní a trávíte romantické chvíle s partnerem či partnerkou. Volte modré, zelené či levandulové barvy s uklidňujícím efektem. Čím tmavší odstín zvolíte, tím bude efekt silnější. Červená ovlivňuje tlak i srdeční puls, stimuluje i celkovou aktivitu. Je odedávna považována za barvu vášně. Modrá barva má přesně opačný efekt a do ložnice bude jako stvořená.

Koupelna

Bílé i teplé odstíny byly vždy doménou koupelen, protože se spojují s čistotou. A v dnešní době si zvykneme ve vaně relaxovat, proto se nemusíte bát ani tyrkysové, zelené či modré barvy. Pokud neradi ani jednu z těchto barev, násilím je nepoužívejte. I v koupelně se přece chcete cítit příjemně.

Pracovna

Chcete v ní být produktivní, abyste se mohli co nejdříve věnovat rodině a přátelům? Experti na barvy se jednoznačně shodují v tom, že zelená je perfektní volba! Je to barva koncentrace, takže je jednou z nejideálnějších barev do místnosti, kde pracujete.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Jak přežít pátek třináctého?

Nejste pověrčiví, ale pátek třináctého ve vás vyvolává znepokojení? A víte vůbec, proč zrovna tato číslovka,...
více…

Poznejme naše čakry a bude se nám žít lépe!

Čakry jako energetická centra jsou důležitá pro správné fungování těla i ducha člověka. Proto se hlavně ve...
více…

Skryté síly v člověku (2. díl)

Lidská aura má oblasti, které slouží jako skladiště energie. Nazývají se "čakry". Protože aura je výsledkem...
více…

Skryté síly v člověku (1. díl)

Vše, co existuje, má základní energie, které tyto formy existence - ať už je to člověk, zvíře, rostlina, kámen,...
více…

Sociální fobie, sociální úzkostná porucha

Základním příznakem sociální fobie je silná úzkost, která se objevuje v různých, těžko zvládnutelných...
více…

Jak zvládat stres bez stresu?

Bolesti hlavy, očí, náchylnost na všechny možné choroby, neustálá únava. Cítíte se vyčerpaně, nic vás nebaví,...
více…

Deprese - její příčiny, příznaky a léčba

Čím je bolest v duši horší než ta fyzická? Neexistuje od ní odpočinek, není poloha, která by přinášela...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…