Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!
Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat. Otřelá fráze, že nejlevnější elektrická energie je ta, kterou ušetříme, se tak stává stále aktuálnější. Cestou, jak navzdory rostoucím cenám energií a zvyšujícím se nárokům na komfortní bydlení udržet tyto náklady pod kontrolou, je její racionální využívání. Znamená to, snížit zbytečné plýtvání a zvýšit snahu uspořit. Tyto dva aspekty by měly mít přímý vliv na rodinný rozpočet. Často přitom jde o jednoduché a finančně nenáročné řešení nebo jen úpravu návyků, které vedou k úsporám.
Invetujte do moderních technologií
Větší investice do moderních technologií, efektivnějších elektrických topných systémů či změn tepelně technických vlastností budov jsou zdrojem výrazných úspor, které sníží vaše výdaje na energie. Je třeba také podotknout, že kromě tohoto pozitivního dopadu vás též může hřát pocit, že děláte něco pro životní prostředí a budoucí generace. Proto, čistě ekonomické srovnávání nákladů na investice a čas návratnosti není vždy korektní a na místě. Vše samozřejmě závisí na dostupnosti prostředků.
Tepelně technické vlastnosti budov
Předpoklady pro značnou minimalizaci tepelných ztrát lze dosáhnout zateplením objektu, což ovlivňuje všechna opatření související s teplem. Často znamená finančně nejnáročnější opatření, avšak s největším efektem. Moderní stavební a izolační materiály umožňují snížit úniky tepla až o 30%. Důraz je třeba klást zejména na obvodové stěny a okenní konstrukce - zde lze ušetřit až 60% nákladů na teplo. Přes stěny a okna nezatepleného (nebo špatně zatepleného) objektu uniká 25 až 35% tepla, které při špatných tepelně izolačních vlastnostech ztrácíme. Téměř třetina odchází střechou a zbytek - 10 až 15% - špatnou izolací podlahy. Z hlediska tepelných izolací jsou nejslabším článkem staveb okna. Ve vztahu k tepelně izolačním vlastnostem není ani tak podstatné, zda jsou rámy a křídla oken plastová nebo dřevěná, ale rozhodující jsou tepelně izolační vlastnosti zasklení a při osazování nových oken je nezbytná kvalitní tepelná izolace ostění. Tradiční dvojsklo s čirými skly má U = 2,9 W / (m 2. K) a dobře zateplená obvodová stěna dosahuje U = 0,3 W / (m 2. K). Jedním čtverečním metrem takového okna se ztratí desetinásobně víc tepla než stejnou plochou stěny.
Jak ušetřit při stavbě domu
- Tepelně izolujte dům, byt (obvodové zdi, podlahu, střechu).
- Používejte kvalitní materiály, s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi a delší životností.
- Vyměňte stará okna za vakuová.
- Při výstavbě dodržujte správnou orientaci oken - okna orientovaná na jih mají nižší úniky tepla.
- Venkovní rolety také sníží tepelné ztráty.
Výběr správné sazby
Základem při využívání elektřiny nebo plynu v domácnosti je volba vhodné sazby, která závisí na účelu, pro jaký je energie využívána (běžná spotřeba, vytápění, ohřev vody). Správná volba sazby je základem optimalizace nákladů za odběr. Všichni dodavatelé elektřiny nebo plynu poskytují poradenství a někteří i různé webové nástroje (kalkulačky), kde si jednoduše stanovíte nebo ověříte vhodnost vaší sazby.
Vytápění
V průměrné domácnosti se 60 až 80% z celkové potřeby energie spotřebuje na vytápění. V geografických podmínkách Česka se vytápí 6 až 7 měsíců v roce, v horských oblastech 8 až 9 měsíců. Z toho vyplývá, že ve vytápění je největší potenciál úspor energie. Moderní topné systémy nabízejí maximální komfort a vyšší vstupní náklady jsou kompenzovány efektivností provozu. Ta se dosahuje možnostmi inteligentního řízení provozu a její regulace. Elektronické řídicí prvky, které vyhodnocují celkovou potřebu tepla, dokážou systém regulovat na optimální úroveň v závislosti na množství zbytkového tepla a venkovní teploty venkovního vzduchu.
Jak ušetřit při vytápění
- Používejte efektivní topné zdroje s vysokou účinností (elektrické akumulační vytápění, tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, kotle na pelety).
- Vhodně umístěte zdroje tepla.
- Tepelné ztráty objektů při sálavém vytápění jsou nižší než při konvekčním.
- Provoz nízkoteplotních systémů je méně finančně náročná (podlahové vytápění).
- Optimálně nastavte automatickou regulaci.
- Teplotu pro jednotlivé místnosti nastavte prostorovými termostaty podle způsobu jejich využívání - od 15 ° C na chodbě, 20 ° C v obytných místnostech až do 24 ° C v koupelně.
- Snížením teploty v místnosti o 1 ° C dosáhnete asi 6% úsporu energie.
- Nepřetápějte místnosti, větrejte krátce a intenzivně.
- Tepelnou pohodu lze dosáhnout zvýšením vlhkosti vzduchu v obývaném prostoru (dosáhne se tak nižší spotřeba energie na vytápění o 10 až 15%).
- Zatahujte závěsy, rolety, žaluzie (nesmějí přesahovat přes topná tělesa).
- Reflexní fólie nasměrují teplo do místnosti (nebudete ohřívat stěnu za otopným tělesem).
- Snižte teplotu během vaší nepřítomnosti.
- Při delší nepřítomnosti topení nevypínejte, zachovejte temperování místností.
- Dejte si pravidelně překontrolovat a nastavit otopný systém odborníkem.
Ohřev pitné vody
Náklady na přípravu teplé vody představují v domácnosti 25% celkových nákladů na spotřebu elektrické energie. Pokud se rozhodnete pořídit si nové zařízení na ohřev vody, prvním krokem je určení budoucí spotřeby teplé vody, která může být, podle individuálních potřeb, v rozmezí od 40 do 150 l na osobu a den. Z toho připadá asi 60% na koupel, 25% na kuchyni, 15% na umyvadlo. Spotřeba elektrické energie zařízení na přípravu ohřáté pitné vody závisí na dvou základních faktorech: množství ohřívané vody a od požadované teploty vody. Odhaduje se, že asi 1/3 bojlerů má teplotu ohřevu nastavenou na více než optimálních 55 ° C. Správné dimenzování obou faktorů a dobrá izolace potrubních vedení je zdrojem nemalých úspor.
Jak ušetřit při ohřevu pitné vody
- Minimalizujte ztráty tepla izolací rozvodů kvalitními materiály.
- Ohřívač vody pracuje hospodárněji s nastavenou teplotou na termostatu 50 až 55 ° C, snižuje se usazování minerálů (tzv. kotelní kámen), což snižuje životnost kotle.
- Sprchování je úspornější než vanová koupel, představuje až trojnásobnou úsporu teplé vody.
- Při sprchování je vhodné použít úsporné sprchové hlavice a perlátory, které snižují spotřebu vody až o 40%.
- Pákové baterie šetří až 30% vody, směšovací vodovodní baterie nebo baterie s vestavěným termostatem jsou ještě efektivnější. • Mytí nádobí je hospodárnější s napuštěnou vodou v dřezu, ne pod tekoucí vodou.
- Kapající kohoutky teplé vody zvyšují její spotřebu.
- Pokud se ohřívač nepoužívá delší dobu, je třeba snížit nastavení teploty na 5 až 10 ° C nebo jej vypnout.
- Při delší nepřítomnosti bojler odstavte.