Jak vybrat fén

Říká se, že pouze špatný řemeslník viní své nástroje. Když však přijde na úpravu vlasů, výběr správného nástroje může představovat rozdíl mezi tím, jestli budete milovat vzhled svých vlasů po celé dny, anebo jestli si budete chtít vzít klobouk, kdykoli půjdete z domu.

Aby byla úprava vlasů na Vaší hlavě jednodušší a měla lepší výsledky, měli byste si pořídit co nejlepší fén. Řiďte se následujícími kroky, když budete vybírat tento klíčový nástroj.

Návod:

 1. Důležitý je výkon fénu ve wattech. Čím vyšší je počet wattů, tím je větší teplo a proudění vzduchu. Není nic horšího než ztrácet ráno cenný čas kvůli slabému fénu. Ten Váš by měl mít minimálně 1750 W, a pokud máte husté vlasy, doporučujeme fén s 1900 až 2000 W, abyste vlasy vysušili za co nejkratší dobu.
 2. Je důležité vzít rovněž v úvahu typ Vašich vlasů. Ten, kdo má přirozeně kudrnaté vlasy, kterými se chce chlubit, bude potřebovat fén s difuzérem, aby se jeho či její vlasy nečepýřily.
 3. Pokud fén používáte na vyrovnávání vlasů, doporučujeme fén s keramickou nebo turmalínovou technologií. Fén s keramickým topným tělesem vydává silnější a rovnoměrnější teplo, které pomůže vyrovnat Vaše vlasy, přičemž turmalín (jehož krystaly vydávají negativní ionty) podporuje hladkost a zářivost vlasů.
 4. Pokud fén používáte na vyrovnávání vlasů, měli byste se také podívat po takovém, který má hubicový nástavec. Jím nasměrujete proud vzduchu přímo tam, kde ho potřebujete, zatímco bude rychleji a hladčeji vysoušet vlasy. Abyste eliminovali létavost vlasů, zaměřte hubici fénu mírně směrem dolů na úsek vlasů, který právě sušíte.
 5. Dobrou koupí je vždy fén s různými rychlostmi a ovládáním teploty. Při vyšší teplotě a silnějším proudu vzduchu odstraňte nejprve z vlasů přebytečnou vlhkost.  Pak přepněte na nižší nastavení na důkladnější a méně poškozující vytváření účesu.
 6. Ten, kdo má jemné a snadno poškoditelné vlasy, by měl rovněž zvolit fén s měnitelným nastavením. Na choulostivé jemné vlasy používejte při šetrné úpravě co nejnižší nastavení.
 7. Pokud chcete dosáhnout zahnutých vlasů nebo jiného účesu, kterého se problematičtěji dosahuje, budete potřebovat fén s nastavením také na studený vzduch. Díky němu bude vytvoření takového účesu hračka. Například když budete chtít zafixovat vlasy zahnuté dole, zahněte vlasy děrovaným kartáčem a zamiřte hubici fénu zespodu na tento úsek vlasů. Když budou vlasy zahnuté a usušené, přepněte na studený vzduch a nechejte ho působit 4-5 sekund. Zahřáté vlasy jsou poddajnější a tvarovatelnější. Mohou ztratit sice svůj tvar, ale rychlým zchlazením tomu předejdete.
 8. Dalším důležitým faktorem je hmotnost fénu. Některé fény jsou poměrně těžké a způsobí, že se Vaše zápěstí a ruce unaví už v polovině vytváření účesu. Pokud máte krátké vlasy, hmotnost fénu nebude tak důležitá, avšak kdo má dlouhé vlasy, jejichž sušením stráví 10 i více minut, tomu doporučujeme koupit si lehký model. Některé váží méně než jeden kilogram.
 9. Cena je posledním, ale možná nejdůležitějším faktorem. Zatímco kvalitnější modely mají nejrůznější vychytávky, postačí i levnější modely se všemi potřebnými prvky. Jen o něco dražší pak jsou fény s keramickou nebo turmalínovou technologií.

Tipy a upozornění:

 • Podívejte se na různé fény, než se rozhodnete si nějaký koupit. Srovnejte ceny a prvky, které tyto fény mají. Měli byste najít fén ve střední cenové úrovni, který má přitom všechny Vámi požadované prvky.
 • Ačkoli budete chtít fén, který se dostatečně zahřívá, aby usušil Vaše vlasy a vytvořil z nich účes, pamatujte na to, že přílišným používáním tepelných nástrojů poškozujete své vlasy. Vysoké nastavení používejte jen tehdy, když to bude nutné. Ošetřujte své vlasy kondicionérem, abyste předešli vysoušení vlasů.
 • Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správný fén
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Iontový a neiontový fén na vlasy

Iontové fény prý zlepšují lesk vlasů, zkracují dobu sušení a omezují čepýření a létavost vlasů. Mezi...
více…

Jak bezpečně používat fén

Fén na vlasy se stal běžným domácím spotřebičem, avšak mnoho lidí si není vědomo vážného nebezpečí, které...
více…

Jak funguje elektrický fén

Elektrické fény existují od 20. let 20. století, kdy se objevily v kadeřnictvích první fény, které se nasazovaly na...
více…

Jak funguje fén

Fény kromě sušení vlasů umožňují také vytváření některých účesů. Fén není složitý spotřebič, protože...
více…

Jak funguje iontový fén

Definice Hlavní rozdíl mezi iontovým fénem a obyčejným fénem spočívá v tom, že iontový fén vydává...
více…

Jak fungují iontové fény

Proč je iontový fén odlišný.Iontové fény způsobily rozruch v oblasti průmyslu péče o vlasy, protože dokážou...
více…

Jak opravit fén

Fén na vlasy je jedním z nejběžnějších domácích spotřebičů. Většina hotelových pokojů bývá vybavena...
více…

Jak používat fén

Přestože se může zdát, že fén je jednoduchý nástroj s nekomplikovaným použitím, měli byste při sušení vlasů...
více…

Jak používat iontové nástroje na vlasy

Iontovou technologii v péči o vlasy známe už nějaký čas. Kadeřnické nástroje, které ji využívají, vytvářejí...
více…

Jak spravit fén

Součásti fénu při jeho přirozeném fungování podléhají působení prachu a vysoké teploty. Není proto divu, že...
více…