Jak vybrat správný fén

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kulmy, kulmofény a vlasové žehličky zcela vytlačily vlasové vysoušeče, dříve to nejběžnější přístroje na úpravu vlasů, není to vůbec pravda. Klasické fény totiž ani zdaleka nepějí svou labutí píseň.

  Kdyby tomu bylo jinak, jistě by  nejen  v internetových obchodech nebyla tak obrovská nabídka vlasových vysoušečů s nejrůznějšími funkcemi a v mnoha provedeních a designu. Prostě, kde by nebyla poptávka, nebyla by ani nabídka a trh by  umíral  na úbytě.
Hodně toho, co je na tomto serveru uvedeno ve článcích Jak vybrat správnou kulmu a Jak vybrat správnou žehličku na vlasy, platí samozřejmě i o fénech. Nicméně vlasové vysoušeče mají svá specifika, která budou popsány v následujícím textu.

Podívejte se na nabídku vlasových vysoušečů podle cenového rozpětí:

Méně než 300 Kč  300 - 500 Kč  500 - 800 Kč  800 - 1 100 Kč  1 100 Kč a více

Vlasové vysoušeče si můžete vybrat i podle značky výrobce:

Babyliss  Bosch  BRAUN  Concept  ETA  FAGOR  Philips  Remington  Rowenta  SENCOR  Valera  Zelmer

Co by měl mít a umět kvalitní fén.

Příkon nade vše

Předně – při výběru nového fénu je nejdůležitější příkon.  Všechny ostatní parametry a doplňky jsou podružnou záležitostí. Vlasy se musí vysušit především rychle.  Takže příkon by měl mít minimálně 2000 Wattů, ale spíše o něco více. Vlasy se musí vysušit bez dehydratace, uvnitř vlasových vláken musí zůstat vlhkost, která je přirozenou součástí vlasů. Právě jejich naprosté vysušení je zabijákem kvalitní vlasové hřívy. Současné modely vlasových vysoušečů mají  pro dosažení šetrné sušící teploty i topnou mřížku z keramických materiálů. Ta umí vyprodukovat rovnoměrně působící teplo, které vám z vlasů neudělá přesušené seno.

Jak zabránit přesušení vlasů.

Starší modely měly problém udržet stálou teplotu, při které nedochází k poškozování vlasů jejich přesoušením. Řešením je například senzor vlhkosti vlasů. Ten v automatickém provozním režimu sám podle množství vody ve vlasech upravuje sušící teplotu foukaného horkého vzduchu. Automatický systém samozřejmě jde vypnout a fén se dá používat i v obvyklém manuálním režimu.  Manuální režim můžete použít tehdy, když spěcháte, nebo chcete vlasy jen mírně vysušit před dalším vlasovým stylingem. Zmíněný systém péče o sušené vlasy zajišťuje, že nemůže dojít k poškození vlasového vlákna do hloubky, jak tomu často bývalo u starších typů fénů. Výsledkem pak byly suché a lámavé vlasy, které rozhodně svým majitelkám radosti moc nedělaly. Buď byl pak tento problém řešen vlasovou chemií aplikovanou doma, nebo dražší návštěvou kadeřnice, nebo prostě se sáhlo po radikálním střihu vlasů, což je často škoda nesmírná. Ne každé ženě sluší krátký účes a vlasy ty rostou dlouho, někdy i moc dlouho…

Popis funkcí a vybavení.

U fénů je důležitá také  výdrž motoru. U příliš laciných výrobků vám může motor odejít do technického nebe dříve, než se vůbec nadějete. Opravovat to nemá většinou smysl, za servisní opravu zaplatíte dnes více než za nový fén. Takže je nakonec na vás, zda si vyberete přístroj na téměř jedno použití, nebo sáhnete po jeho dražší verzi, kdy se výdrž motoru počítá až na několik tisíc hodin. Já tedy nevím jak vy, ale já rozhodně nemusím mít každého půl roku doma nový přístroj, při koupi se zaměřuji spíš na kvalitu, která mi vydrží roky. Studování čím dál objemnějších manuálů ke spotřebnímu zboží opravdu není mým oblíbeným koníčkem.
I u cenově nijak přemrštěných přístrojů dostanete nejen rozumnou kvalitu, ale i funkce a vybavení navíc.  Mezi ně patří například funkce intenzívního foukání chladného vzduchu, která konečný tvar účesu zpevní do požadované podoby. Jako doplňky v ceně se k fénům dodávají nejrůznější tvarovací koncovky. Nejčastěji to bývají difuzéry pro navýšení objemu účesu, tvarovací hubice, ondulační trysky pro dosažení konečné podoby a hladkosti účesu, narovnávací a uhlazovací hřebeny.  Vyjímatelná mřížka pro vyčištění filtru je již běžnou součástí každého vysoušeče, filtr je k dispozici až u cenové „střední třídy“. U dražších modelů získáte také tišší provoz, tepelnou ochranu proti přehřátí, motor s dlouhou životností a až třímetrový přívodní kabel elektrického proudu oproti dvou nebo dokonce 1,5 m dlouhému kabelu u lacinějších výrobků.  Dražší fény bývají většinou vyrobeny z kvalitních materiálů například z nerezu, nebo alespoň z kvalitní pochromované oceli. V balení najdete třeba i ochranný vak, nebo je výrobek extra tichý a bez vibrací. Některé značky náročným zákazníkům nabízejí designové provedení pro bezproblémový úchop pravou nebo levou rukou.
Co se týče počtu stupňů a rychlosti otáček, tak zde příliš velké rozdíly nejsou. Laciné fény mívají provedení 2+2, dražší 3+3.  Jen nejlacinějším kusům chybí poutko na zavěšení, které je jinak běžnou součástí výbavy.

Fény s ionizační funkcí.

Tato dnes často diskutovaná funkce je v nabídce u dražších modelů.  Vlasy se díky ní především zbavují svého energetického náboje a nedochází u nich k onomu nepříjemnému povlávání vlasů kolem hlavy a bez přídavné chemie tak dobře drží fazónu.  Výsledkem je snadné česání a lesklý, jemný vzhled účesu.  Efekt z ionizace účesu je vhodný i po pobytu v zakouřené místnosti, kdy ani pečlivém umytí vlasů nezmizí z vlasového porostu zápach nikotinu. Co se týče hydratace vlasů působením proudu kladných iontů, zde jsou hlasy, které toto tvrzení potvrzují, oproti těm co to popírají, v téměř shodném  poměru 1:1. Nechejme tedy na vaší úvaze, ke které straně se přikloníte. V případě, že si nebudete vědět rady, vaše kadeřnice vám v tomhle jistě poradí nejlíp. Vy sami jistě znáte své vlasy dobře, ona jim ale i rozumí, takže bude také vědět, zda pro vás má investice do ionizačního fénu smysl, nebo ne.

O fénech  by vás mohlo ještě zajímat:

Co je to fén s difuzérem  Funguje skutečně iontový fén?  Iontový a keramický fén  Jak bezpečně používat fén  Jak funguje elektrický fén  Jak fungují iontové fény  Jak opravit fén  Jak používat iontové nástroje na vlasy  Jak používat nástavce k fénu  Jak vybrat fén  Klady a zápory iontových fénů  Titanové a keramické fény  Výhody iontových fénů  Součásti fénu  Informace o fénech

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak bezpečně používat fén

Fén na vlasy se stal běžným domácím spotřebičem, avšak mnoho lidí si není vědomo vážného nebezpečí, které...
více…

Jak funguje elektrický fén

Elektrické fény existují od 20. let 20. století, kdy se objevily v kadeřnictvích první fény, které se nasazovaly na...
více…

Jak funguje fén

Fény kromě sušení vlasů umožňují také vytváření některých účesů. Fén není složitý spotřebič, protože...
více…

Jak funguje iontový fén

Definice Hlavní rozdíl mezi iontovým fénem a obyčejným fénem spočívá v tom, že iontový fén vydává...
více…

Jak fungují iontové fény

Proč je iontový fén odlišný.Iontové fény způsobily rozruch v oblasti průmyslu péče o vlasy, protože dokážou...
více…

Jak opravit fén

Fén na vlasy je jedním z nejběžnějších domácích spotřebičů. Většina hotelových pokojů bývá vybavena...
více…

Jak používat fén

Přestože se může zdát, že fén je jednoduchý nástroj s nekomplikovaným použitím, měli byste při sušení vlasů...
více…

Jak používat iontové nástroje na vlasy

Iontovou technologii v péči o vlasy známe už nějaký čas. Kadeřnické nástroje, které ji využívají, vytvářejí...
více…

Jak spravit fén

Součásti fénu při jeho přirozeném fungování podléhají působení prachu a vysoké teploty. Není proto divu, že...
více…

Jak používat nástavce k fénu

Fény slouží k tomu, aby zkrátily dobu sušení vlasů po umytí. Existují různé typy fénů včetně těch do ruky...
více…